Dominvrt.si
obrezovanje sadnega drevja

Kdaj se obrezuje sadno drevje? Vse kar morate vedeti o obrezovanju sadnega drevja

Dom in vrt
10. 11. 2021 04.45
0

Obrezovanje dreves je postopek, ki zahteva kar nekaj znanja in izkušenj. Velja opozoriti, da prav vsa drevesa ne bodo hvaležna vašemu spomladanskemu rezanju. Nekatera drevesa rezi sploh ne potrebujejo, razen, če jih želimo oblikovati ali jim odstraniti suhe veje.

S pravilnim obrezovanjem oblikujemo drevo in ohranjamo odprtost krošnje, da sonce prodre do plodov in pospeši rodnost.

Zakaj je potrebno obrezovati sadna drevesa?

Če sadnih dreves ne bi obrezovali, bi se prehitro iztrošila, poganjki bi se povesili in nastalo bi malo novih. Z obrezovanjem uskladimo rast in rodnost. Tako sadno drevo spodbudimo k tvorbi cvetnih brstov in umirimo rast krošnje. 

K obrezovanju štejemo tudi odstranjevanje poganjkov in vej, ki ne rodijo ali kvarijo videz drevesa. Obrezovanje ne sme biti ne premočno in ne prešibko, izvajamo pa ga lahko s krajšimi ali daljšimi sadjarskimi škarjami, ter sadjarskimi žagami.

Za obrezovanje je potrebno nekaj znanja, saj mora biti drevo obrezano pravilno, če želimo, da bo bogato obrodilo.

Kako obrezovati sadno drevje

Če bomo obrezovali mlajše drevo, si izberemo poganjke, ki bi jih radi obdržali, ostale odrežemo. Koliko bomo drevo obrezali je odvisno tudi od moči poganjka in celotnega drevesa. Pri močnejši rasti drevesa ne obrezujemo tako intenzivno kot to delamo pri bolj šibkih drevesih. 

Pomembno je, da režemo tik nad zdravim brstom pod kotom 45 stopinj. Če je potrebno odstraniti celotno vejo, jo odrežemo tik ob veji iz katere izhaja.
Pomembno je, da režemo tik nad zdravim brstom pod kotom 45 stopinj. Če je potrebno odstraniti celotno vejo, jo odrežemo tik ob veji iz katere izhaja. FOTO: naročnik

Rezi ne smejo biti nacefrane, ker drevo težko zaraste nastalo rano, kar pomeni da vanj lahko pridejo glive. Zato je dobro za obrezovanje uporabljati sadjarske škarje iz kvalitetnega materiala, ki morajo služiti svojemu namenu. Vsak sadjar ali tisti, ki vsako leto obrezuje drevesa, mora imeti vsaj en par kvalitetnih škarij. 

Debelejše veje, ki jih težko obrežemo s sadjarskimi škarjami, lahko odrežemo tudi z žago. Tako ne bo prišlo do trganja vej in lubja. 

Pazljivo pri starejših drevesih

Pri starejših drevesih, lahko hitro storimo napako zato se je potrebno držati določenih pravil. 

Odmrle in stare veje porežemo na osnovi ob deblu ali veji.

Tam, kjer raste veliko število majhnih in novih poganjkov, jih poredčimo in pustimo najlepše in vodoravno rastoče poganjke.

Tehnike rezanja

Osnovno rezanje – bujne poganjke odrežemo.

Krajšanje poganjkov – šibke poganjke krajšamo, da jih spodbudimo k boljši rasti.

Odvajanje – navpični poganjek se odreže in se ga usmeri bolj položno.

Položaj brsta na veji – iz najvišje ležečega brsta zraste najmočnejši poganjek. 

Kdaj je pravi čas za obrezovanje sadnega drevja?

Z obrezovanjem dreves lahko začnemo, ko se temperature dvignejo nad ledišče. Običajno se obrezuje februarja ali marca. 

Čas obrezovanja je odvisen tudi od vrste sadnih dreves.. V februarju in začetku marca obrezujemo breskve in nektarine, jablane, hruške, kutine, višnje, jagodičje in vinsko trto ter vsa mlada drevesa koščičarjev, katere namen je oblikovanje krošnje (češnje, slive, marelice).

Poleti po obiranju obrezujemo rodna drevesa češenj, sliv in marelic.

Poleti po obiranju obrezujemo rodna drevesa češenj, sliv in marelic.
Poleti po obiranju obrezujemo rodna drevesa češenj, sliv in marelic. FOTO: naročnik

Uravnavanje rodnosti drevesa

Če bomo obrezovali stranske veje, bo drevo boljše rodilo. Veje, ki rastejo navpično niso tako rodovitne. Zato lahko veje tudi povežemo in jih usmerimo v bolj vodoravno rast in jim s tem pomagamo, da bodo boljše obrodile.

Kaj je pomladitvena rez in kako se izvaja?

S pomladitveno rezjo poskrbimo za daljšo rodnost sadnih dreves. Pri pečkarjih (jablana, hruška, kutina, nešplja.…) pomladitveno rez izvajamo pozimi, ko sadno drevo miruje. Pri koščičarjih (slive, češnje, višnje, marelice..) pa spomladi ali poleti. 

Sprva odstranimo vse suhe, poškodovane in prepletene veje. Če so veje preveč skupaj, jih prav tako odstranimo. Postopek pomladitve traja več let. 

Pri pravilnem obrezovanju je dobro poznati osnovne zakonitosti rasti. Koreninski sistem je zrcalna slika krošnje, kjer je shranjen škrob in sladkorji, ki nastanejo v listih pri fotosintezi. Korenine iz tal črpajo vodo in rudninske snovi ter jih pošiljajo navzgor. 

Če imamo svoj sadovnjak ali vrt, vemo, koliko dela in truda je potrebnega, da sta naš vrt in okolica urejena ter rodovitna. Zato v naši spletni trgovini najdete vse za vrt, okrasne rastline, nasade in predelavo živil.

Sponzorirana objava

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 748