Dominvrt.si
drevje pred zimo

Na drevo obesite nogavičko z lasmi!

N.J.
13. 11. 2018 08.18
0

Jeseni moramo dobro zaščititi drevesa, da bodo preživela zimo in naslednjo pomlad odgnala nove poganjke. Ustrezno pa jih moramo zaščititi tudi pred lačno divjadjo in drugimi živalmi, ki lahko povzročijo precej škode.

divjad
divjad FOTO: iStockphoto

Divjad drevesa uničuje z glodanjem brstov in poganjkov, medtem ko zajci že jeseni lahko začno glodati lubje drevja. Pred divjadjo in zajci drevesa najbolje zaščitimo tako, da okoli debla postavimo dovolj visoko ograjo ali mrežo ter jim tako fizično preprečimo dostop do dreves.

Pred divjadjo, ki obgloda popke in mlade poganjke, drevesa obvarujemo lahko tudi tako, da nanje obesimo svetleče trakove. Še ena možnost obstaja – v gosto mrežico ali v hlačno nogavičko damo nekaj človeških las ter jih obesimo na višino približno 1,5 metra. Na 4–6 tednov lase zamenjamo. Zaradi vonja po človeku se srnjad ne bo približevala drevju.

Če smo posadili mlada drevesa, moramo ta obvezno zaščititi, da jih nizke temperature in snega ne bodo povsem uničili. Rastline zaščitimo tudi tako, da  korenine ob sajenju zavarujemo s posebno zaščitno mrežo in tako preprečimo, da bi korenine glodal recimo voluhar. Pred divjadjo in mrazom jih zaščitimo tako, da okoli debla ovijemo oblogo iz koruzne slame. Ta bo varovala tudi pred prvimi močnejšimi sončnimi žarki.

► PREBERITE: Novembrska opravila na vrtu

drevo zaščiteno
drevo zaščiteno FOTO: Profimedia
Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Tudi prvi žgoči žarki so škodljivi

Debla je namreč predvsem pri mladem drevju potrebno zaščititi tudi pred prvim spomladanskim soncem in dobro je, da tudi na to pomislimo že pred zimo.

drevje pred zimo
drevje pred zimo FOTO: iStockphoto

Sonce bi lahko pregrelo deblo, sokovi bi se začnejo pretakati, ob prvem naslednjem mrazu pa se prevodni sistem v lubju poškoduje in drevesna skorja popoka. Ob prehitrem pregrevanju bi lahko prišlo tudi do prehitrega brstenja, padec temperatur pa bi povzročil večjo škodo. Debla zato zaščitimo z belim apnenim premazom. Bela barva varuje pred segrevanjem, odbija sončne žarke.

Pri starem drevju premaz nanesemo, potem ko smo odstranili staro odmrlo lubje z debla. Pod starimi odmrlimi luskami lubja se namreč lahko skrivajo tudi škodljivci, ki tam poiščejo zavetje, da lahko na varnem prezimijo.

Določena drevesa (recimo figo) zaščitimo tako, da povežemo veje navzgor, okoli koreninskega sistema pa nasujemo zastirko. Obdamo lahko tudi s smrekovimi vejami.

Mlada drevesa lahko zaščitimo tudi z obilico zemlje, ki jo nasujemo okoli debla, tako da iz zemlje praktično kuka le krošnja.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698