Sladki krompir in navadni krompir sta torej le daljna sorodnika. Razlikujeta se po videzu, okusu in hranilni vrednosti. Tako sladki kot običajni krompir zagotavljata vrsto hranil, vključno z ogljikovimi hidrati, vlakninami, vitaminom C in antioksidanti. Medtem ko navadni krompir vsebuje več kalija, sladki krompir zagotavlja veliko več vitamina A. Oba sta doma v delih Srednje in Južne Amerike, od koder se je njuna priljubljenost razširila po vsem svetu. Po kalorični vrednosti se pravzaprav ne razlikujeta, vendar je sladki krompir zaradi nižjega glikemičnega indeksa nekoliko bolj zdrav od navadnega.
Sladki krompir na vrtu ne potrebuje veliko pozornosti
Če vas zanima, kako ga gojiti, potem potrebujete le nekaj osnovnih informacij. Ključno je, da veste, da sladki krompir za rast potrebuje veliko sonca. Čeprav je v resnici precej nezahtevna rastlina in bo najverjetneje rasel kjer koli, se bo najbolje obnesel na sončnem delu vrta ali njive.
Zbita, glinasta zemlja ali preveč peščena tla sicer niso najugodnejša, saj lahko povzročijo žilav pridelek deformiranih oblik. Zemljo obogatite z veliko komposta, izogibajte pa se gnojilom, bogatim z dušikom, saj ta pripomore predvsem k bujni rasti nadzemnega dela. Priporočljivo je, da zemljo okrog rastlin pokrijete s črno folijo in na ta način ohranite toploto tal ter preprečite rast plevela, ki sladkemu krompirju odvzema hranilne snovi. V suhem obdobju zagotovite 1 cm vode na teden, nato pa dva tedna pred spravilom z zalivanjem prenehajte in pustite, da se zemlja nekoliko izsuši.
Ne zalivajte preveč, saj sladki krompir lažje prenese nekoliko bolj sušno obdobje kot preveč vlage.
Gomolji bodo za izkopavanje pripravljeni konec septembra ali v začetku oktobra, najpozneje po prvi slani, ta zelenje požge, gomoljev pa ne prizadene. Pri izkopavanju pazite, da ne poškodujete pridelka, saj s tem povečate možnost za gnitje.
Dober gomolj sladkega krompirja prepoznamo po teži in videzu
Ko kupujete sladki krompir, poiščite majhne do srednje velike krompirje, ki so čvrsti in gladki, brez rezov ali razpok. Manjši zeleni deli na sladkem krompirju naj vas ne zmotijo, saj za razliko od navadnega krompirja niso strupeni.
Plesniva lupina, mehka struktura in izsušeni gomolj so znaki, da sladki krompir ni ustrezne kvalitete. Poiščite raje takega, ki ima svežo in napeto kožo, je čvrst na otip in ne oddaja neprijetnega vonja.
Sladki krompir ne sodi v hladilnik
Gomolje po izkopu nekaj časa sušite na soncu, nato jih prestavite na hladno, stran od vlage, vročine in svetlobe. Razlog za shranjevanje v temi se skriva v tem, da bo gomolj, izpostavljen svetlobi, začel kaliti. Idealna temperatura za sladki krompir je od 10 do 17 C. Namesto hladilnika mu poiščite prostor v kleti ali v shrambi - nižje temperature v hladilniku bi namreč povzročile spremembe v okusu in strukturi gomolja. Priporočljivo ni niti zamrzovanje.
Dokler je lokacija hladna, suha in temna, bo sladki krompir zdržal en mesec ali še dlje. Z višanjem temperature pa se rok uporabnosti bistveno zmanjša. Uprite se tudi skušnjavi, da bi sladki krompir pred shranjevanjem oprali, saj bi to pospešilo gnitje. Če je vidna umazanija, jo pobrišite s suho krpo ali papirnato brisačo.
Izogibajte se shranjevanju zraven čebule
Shranjevanje čebule v bližini krompirja bo povzročilo hitrejšo kalitev krompirja zaradi vlage, ki jo čebula oddaja. Torej, čeprav mora čebula ostati v vaši shrambi tako kot sladki krompir, ju poskušajte shraniti dovolj narazen – vsaj na ločenih policah.
Kaj lahko pripravimo iz sladkega krompirja?
Ker sladki krompir raste v zemlji, ga je treba pred kuhanjem temeljito očistiti. Načinov priprave je veliko: lahko ga pečemo, kuhamo na pari, pražimo ... Lahko ga tudi narežemo ali sesekljamo in popečemo, skuhamo ali ocvremo. Lupina je užitna, vendar jo lahko po želji odstranite z lupilcem ali nožem.
Sladki krompir lahko uživate celo v surovi obliki – ne vsebuje nevarnega encima solanina, kot ga vsebuje surovi običajni krompir. Surov v velikih količinah lahko sicer oteži prebavo, v manjših količinah pa ga lahko dodate denimo v svež smuti.
Sladki krompir v vijoličnem ali oranžnem odtenku
Najpogosteje gojen sladki krompir je Beauregard. Gre za sorto z oranžnim mesom in vijoličasto-rdečo lupino. Je tudi najbolj vsestranski, primerna za praženje, pečenje, kuhanje, cvrtje in drugo. Jewel in Garnet sta prav tako priljubljena oranžna sladka krompirja, pri čemer je Jewel na zunaj svetlejše oranžne barve, Garnet pa ima nekoliko temnejšo oranžno lupino. Obstajajo tudi sorte belega sladkega krompirja, ki so blažje, manj sladke in bolj suhe, vendar jih je pri nas težje dobiti. Vijoličasti sladki krompir, imenovan Okinawa, pa ima rahlo sladek okus in vijoličasto meso.
Več o hranilni vrednosti sladkega krompirja preberite TUKAJ.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV