Kaj je 'presaditveni' šok?
Ko rastlino presadimo iz lonca v zemljo ali pa iz enega dela vrta na drugega, ta nenadna premestitev povzroči spremembo zunanjih dejavnikov, kar lahko privede do nelagodja v rastlini. Ko se ta enkrat ukorenini na določenem mestu, pričakuje, da bo tam tudi ostala. Presajanje v drugo zemljo jo zato lahko šokira do te mere, da pride do zastoja v rasti ali celo do propada rastline.
1. Rastlina naj ima v novi zemlji čim bolj podobne pogoje, kot jih je imela prej
Da bi zmanjšali vpliv presajanja, bodite pozorni na drenažo tal ter količino sončne svetlobe in vode. Dokler se vaša rastlina ne navadi na nov življenjski prostor, poskusite te dejavnike čimbolj približati prejšnjemu stanju.
2. Upoštevajte ustrezen način sajenja
Upoštevajte tudi pravilen način sajenja. Zemljo nežno zrahljajte in rastlino posadite tako globoko, kot je bila posajena prej. Medtem ko nekatere vrste korenine razvijejo bolj na površini zemlje, jajčevci in paradižniki uspevajo bolje, če so posajeni globlje.
3. Ob nakupu rastline ali sadik se prepričajte, da ste izbrali zdrave primerke
Če kupujete novo rastlino, vedno pazite, da izberete popolnoma zdravo. Izogibajte se rastlinam, ki so videti izčrpane, poškodovane ali kažejo znake bolezni, kot so rumeno listje, težave s škodljivci, plesen ali glive.
4. Pazite na korenine
Pri presajanju je pomembno, da ne poškodujete glavne korenine, saj ima ključno vlogo pri rasti in zdravju rastline. Več korenin kot ima rastlina, lepše bo rasla in hitreje ter lažje se bo ukoreninila v novi zemlji, zato poskusite pri presajanju koreninski sistem ohraniti čim bolj nepoškodovan.
5. Pred presajanjem rastlino dobro zalijte
Nekaj ur, preden začnete s presajanjem, rastlino temeljito zalijte. Takoj po presajanju ima rastlina ponavadi otežen proces vsrkavanja vlage, zato je priporočljivo, da ji omogočite zalogo vode, še preden se lotite tega zanjo precej stresnega postopka. Poleg tega so mokre korenine bolj prožne in je manj možnosti, da bi se med presajanjem poškodovale.
6. Zemlji dodajte epsomsko sol
Grenka sol lahko pomaga koreninam premagati šok po presaditvi. Če to sol uporabljate na pravi način, lahko zmanjšate stres, saj vsebuje magnezij in sulfat, ki pomagata rastlinam pri dobri rasti.
V svežo zemljo zmešajte žlico soli in vanjo presadite rastlino. Prav tako lahko dodate pol čajne žličke soli v dva litra vode in z raztopino zalivate na novo presajeno rastlino.
7. Nikoli ne presajajte na neposredni sončni svetlobi
Izogibajte se presajanju na neposredni sončni svetlobi, saj lahko ta dejavnik poveča stres in ubije rastlino. Tudi korenin ne puščajte na prostem, kjer bi bile izpostavljene močni sončni svetlobi.
Najboljši čas za presaditev rastline je zgodaj zjutraj ali pozno zvečer. V kolikor imate možnost, presajajte v oblačnem vremenu. Pravkar presajene rastline vsaj pet dni ne izpostavljate sončni svetlobi. Na sončen dan pravkar posajenim vrtninam omogočite nekaj sence, tako da mesto sadike pokrijete.
8. Uporabite biorazgradljive sadilne lončke
Rastline z dolgimi razvejanimi koreninami, kot so naprimer buče in lubenice, ne marajo presajanja. V tem primeru posejte semena v biorazgradljive lončke ali pa uporabite kar časopisni papir,
škatlo za jajca ali drug biorazgradljivi material in sadiko s staro zemljo vred prestavite na gredico ali v nov lonec.
9. Višje rastočim rastlinam zagotovite trdno oporo
Višje rastoče in težje rastline lahko poškoduje že šibek sunek vetra, zato je pametno, da jim zagotovite dobro podporo z namestitvijo količkov.
Odvisno od višine drevesa ali druge rastline, namestite količek tik ob deblu ali steblu in ga trdno privežite. Pri drevesu je priporočljivo oporo po nekaj letih odstraniti, da lahko razvije svojo lastno trdnost.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV