Šparglji v začetku rasti potrebujejo tudi več let, da se rastline okrepijo, a ko enkrat dosežejo to fazo, bodo bogato obrodili, nabiramo pa jih lahko skozi celotno pomlad.
Šparglji so bili priljubljeni že v antičnih časih, vendar danes postajajo bolj razširjeni kot kdaj koli prej. Ne glede na to, ali iščete okusen zelenjavni dodatek vašim jedem ali hranljivo alternativo za izboljšanje zdravja, vam lahko šparglji veliko ponudijo. Spoznajte osnove sajenja in gojenja špargljev ter zdravstvene koristi, ki jih ponujajo.
Dva načina gojenja špargljev oz. belušev
Obstajata dva načina gojenja špargljev oz. belušev. Zeleni šparglji rastejo nad zemljo, medtem ko beli šparglji, imenovani beluši, svojo barvo dobijo zaradi pomanjkanja svetlobe, saj rastejo pod zemljo. Obstajajo tako sorte, ki so primerne za vzgojo v beluše ali šparglje, kot sorte, ki so lahko samo eno ali drugo.
Zeleni šparglji so najpogosteje suličaste oblike in tanjši ter zrastejo višje. Beluši imajo blažji okus in svetlejšo barvo, kar je posledica dejstva, da so med rastjo pokriti z zemljo. Po hranilni vrednosti se med seboj pravzaprav ne razlikujejo.
Izbira primernega mesta za rast špargljev
Šparglji imajo dolgo rastno dobo in zahtevajo rodovitno zemljo, zato je pomembno, da zemljo pred sajenjem pognojite s kompostom ali specializiranim gnojilom za vrtnine, da zagotovite optimalno rast in kasnejšo letino. Šparglji kljub svoji izraziti rasti v višino potrebujejo dovolj prostora. Če sadite več vrst, jih razmaknite približno meter narazen in 25 do 30 centimetrov stran od drugih rastlin v isti vrsti.
Zahteve glede tal in lokacije
Ko izbirate lokacijo za gredo s šparglji, izberite območje, ki je vsak dan polno sonca in ima dobro odcedna tla. Testirajte zemljo, da določite raven pH. Medtem ko sicer uspevajo v različnih tleh, imajo najraje rahlo kisla tla s pH vrednostjo med 6 in 7.
Sajenje in nega rastlin
Ko je zemlja pripravljena in pH ustrezen, za vsako rastlinico izkopljite luknjo, globoko približno 15 centimetrov. Korenine naj bodo obrnjene navzdol in pokrite z nekajcentimetrsko plastjo zemlje. V času rasti redno nasipajte zemljo okoli njih, če opazite, da se ta poseda. Šparglji potrebujejo veliko vode. Poskrbite, da prejmejo tri do pet centimetrov vode na teden. Sprotno dodajanje komposta lahko pomaga ohranjati vlago, upočasnjuje rast plevela in ohranja enakomerno temperaturo tal.
Prednosti uživanja špargljev
Uživanje špargljev lahko prinese številne koristi za zdravje, vključno s povečanjem imunosti, saj vsebujejo veliko antioksidantov. Poleg tega so polni dobrih vitaminov in mineralov, kot so tiamin, riboflavin, magnezij in fosfor, ki so potrebni za optimalno zdravje. Šparglji so tudi nizkokalorično živilo in vsebujejo vitamin C, ki lahko pomaga zmanjšati vnetja v telesu. Če želite kar najbolje izkoristiti svoje kuhane šparglje, jih le na hitro poparite ali prepražite s česnom in najljubšimi zelišči. Mlade šparglje pa je mogoče jesti tudi surove.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV