Ne glede na to, kje živite, lahko s sezono pridelovanja zelenjave začnete že zgodaj in tako kmalu uživate v solatah in drugi zelenjavi, ki na poti do vaše mize ni prepotovala dolgih kilometrov.
Zelena listnata zelenjava je navadno bolj odporna na mraz
Čeprav je večina zelene, največkrat listnate zelenjave precej odporna na mraz, je za nekatere bolj verjetno, da bodo vzklile in uspevale pri nepredvidljivih, nihajočih temperaturah kot za druge. Rukola, špinača, ohrovt, solata berivka in nekatere druge sorte listnatih vrtnin so dobra izbira za zgodnjo spomladansko setev.
Berivko in druge listnate solate lahko sadimo že ob koncu zime
Solata je rastlina, ki dobro uspeva spomladi in jeseni. Ta pridelek je kot nalašč za začetnike – zlahka jo posejemo, skrb zanjo pa je relativno nezahtevna. Ker solata hitro raste, je najboljši pristop, da posadite majhno količino semen naenkrat.
Večina sort solate bo v rastlinjaku kalila tudi zgodaj spomladi, vendar so nekatere sorte, denimo berivka in hrastov list, prilagojene tudi na zunanje razmere. Čeprav lahko na začetku sezone rastejo počasneje in potrebujejo zaščito pred močnim mrazom, so ene prvih, ki jih lahko posadite na vrt. Upoštevajte, da večina solatnic za kalitev potrebuje svetlobo, zato je v tem času ne pokrivajte z zastirko, ki bi ji odvzela sončne žarke.
Najzgodnejše sorte zelenjave, ki bodo vzklile tudi pri nižjih temperaturah
Rukola je zgodnje spomladanska zelenjadnica, ki jo je enostavno gojiti in bo vzklila v najhladnejši spomladanski zemlji, še prej pa v rastlinjaku ali pod zimsko vrtno kopreno. Sejte v vrste, tako da enakomerno raztresete semena, po vzniku pa razredčite na razdaljo 10 do 15 centimetrov, sicer bodo rastline prezgodaj pognale. Ko rastline obrodijo cvetove, lahko podaljšate nabiranje tako, da jih potrgate.
Pesa je odlična spomladanska zelenjava, ki vrtu doda nekaj barve. Živo rdeče-zelena kombinacija dodaja barvitost solatam, saj so poleg korena užitni tudi listi. Te nabiramo v začetni fazi, ko zrastejo do nekje 10 centimetrov. Tako kot druge zgodnje vrste lahko tudi peso sejemo v rastlinjak, čim je mogoče obdelati tla. Nizke temperature bodo pri nekaterih sortah rdeče pese še okrepile njihovo barvo.
Grah
Grah je prva spomladanska zelenjadnica, ki jo posejemo, vendar marsikdo ne ve, da je pri sortah nizkega graha užitno tudi listje. Ko zraste med sedem in 10 centimetrov, ga lahko uživamo surovega v solatah, kot dodatek sendvičem in podobno. Namesto da bi čakali, da se razvijejo stroki, lahko tako že zgodaj spomladi nabirate vršičke mladih rastlinic.
Zimski portulak
Ta solata je dolgo veljala za manjvredno ali celo za plevel, vendar sta njena sočna tekstura in toleranca na nizke temperature v zadnjih nekaj letih povzročili, da jo marsikdo v zgodnjem spomladanskem času, ko še ni na voljo druge zelenjave, sadi na svoj vrt. Poleg zelenih listov so užitni tudi njeni majhni beli cvetovi.
Špinača
Špinača je še ena izmed zgodnjih vrst z izjemno priljubljenostjo in bogato hranilno vrednostjo. Pobiramo jo v fazi mlade zelene rastline, in sicer tako, da potrgamo zunanje liste in s tem spodbudimo nadaljnjo rast. Najbolje uspeva v rodovitni zemlji, ki je dobro odcedna in toplejša od dveh stopinj Celzija. Sejte zgodaj, lahko tudi do štiri tedne pred ostalimi vrstami.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV