Od kje ime 'lazanja vrt'?
Zanimivo in nekoliko nenavadno poimenovanje se nanaša na metodo grajenje vrta, ki poteka z dodajanjem plasti organskih materialov, ki se zaradi takšnega plastenja 'skuhajo' in ustvarijo prst, izjemno bogato s hranili. Nima pa ta metoda prav nič skupnega s tem, kaj bomo gojili na vrtu.
'Lazanja vrt' ni ugoden le za same vrtnine, ampak je koristen tudi za okolje, saj odpadke z dvorišča, kuhinjske ostanke in kar koli drugega, kar bi sicer dodali kompostu, spremenite v neposredno organsko gnojilo za rast novih rastlin.
Prednosti vrtnarjenja po metodi plastenja
Čeprav 'lazanja vrt' zahteva podoben način vzdrževanja kot kateri koli drug vrt, boste verjetno ugotovili, da je vrtnarjenje po tej metodi manj delovno intenzivno. Pričakujete lahko naslednje:
- Manj plevela, zahvaljujoč časopisu ali kartonu, ki ga zatira od spodaj, in zastirki, ki pokriva zemljo od zgoraj.
- Boljše zadrževanje vode, saj kompost zadržuje vodo učinkoviteje kot navadna vrtna zemlja (še posebej, če je vaša zemlja peščena ali trpi pomanjkanje organskih snovi).
- Manjša potreba po gnojenju zaradi samodejnega ustvarjanje komposta, bogatega s hranili.
- Zdrava, rahla, rodovitna tla, ki jih je enostavno obdelati.
- Kompostiranje brez ustvarjanja komposta.
Kakšne so slabosti vrtnarjenja 'lazanja'?
Ta metoda ima številne prednosti, obstajajo pa tudi nekateri manj ugodni vidiki. Pomanjkljivosti vključujejo predvsem izziv iskanja primernega materiala za kompostiranje, pravilno vzdrževanje vlage in čas, ki je potreben, da se plasti razgradijo za sajenje.
Kako ustvariti svoj vrt po metodi lazanje?
Postavite meje vrta
Prvi korak je določitev meja vašega vrta. Pri določitvi velikosti in obliki gredice ali več njih si pomagajte z vrvjo ali lesenimi koli. Nato razmislite in si priskrbite tudi elemente, s katerimi boste material zadržali na mestu – najbolje lesene deske ali večje kamne. Dobra novica je, da zemlje predhodno ni treba obdelovati, saj bodo plasti materialov zadušile vso obstoječo travo ali plevel.
Dodatni namig
Vrt mora biti na ravnem terenu, ki je dnevno izpostavljen vsaj šestim uram neposredne sončne svetlobe. Ne pozabite, da lahko v samem procesu razgradnje pride do manj prijetnih vonjav, zato poiščite mesto dovolj daleč od odprtih oken v hiši.
'Lazanja vrt' sestavite po plasteh
Metoda plastenja zahteva večkratno izmenjevanje plasti rjavih materialov, kot so suhi listi, natrgan časopisni papir, šota, borove iglice s plastjo zelenih materialov, kot so ostanki zelenjave, vrtni obrezki in pokošena trava. Rjave plasti zagotavljajo vrtu ogljik, zelene plasti pa dušik. Rjava plast naj bo nekoliko debelejša od zelene. Rezultat nanosa plasti bi morala biti vsaj pol metra visoka postelja, ki se bo po nekaj tednih znižala.
Karton ali časopis sta odlična materiala za povsem spodnjo plast, saj bosta zadušila travo in plevel v gredici. Če želite spodbuditi razgradnjo, jo zalijte in nato nadaljujte z zgornjimi plastmi. Karton ali časopisni papir na dnu 'lazanja vrta' tudi zagotavlja temno, vlažno okolje, idealno za privabljanje deževnikov, ki bodo zrahljali zemljo, ko se bodo poskušali prebiti skozi.
Opazujte, kako poteka proces razgradnje
Ko vrt enkrat postavite v plasti, boste v večini primerov samo opazovali, kako se vrtni materiali 'kuhajo' in razpadajo. Pravila za uspešno vrtnarjenje po omenjeni metodi so podobna kot pri kateri koli obliki kompostiranja: materiali morajo biti rahlo vlažni, da lahko poteka razgradnja, vendar ne tako mokri, da bi gnili. V redkih primerih, na primer med dolgotrajno sušo, rahlo zalijte organske plasti, da preprečite njihovo izsušitev.
Preverite, ali je že čas za sajenje
Čas, potreben, da se vaš vrt razgradi do te mere, da je pripravljen na sajenje, je odvisen predvsem od vremenskih razmer. Toda ko se materiali razgradijo v enotno plast kompostu podobnega materiala, je vrt pripravljen za sajenje. Takrat preprosto prekopljite gredico, kot bi to storili običajno. Če ste kot spodnjo plast uporabili časopis, bo lopata najverjetneje šla skozi in razkrila zemljo pod njim. Če ste uporabili karton, boste morda morali vanj izrezati luknjo na vsakem mestu, kjer želite nekaj posaditi.
Vzdrževanje vrta
Za vzdrževanje 'lazanja vrta' preprosto dodajte zastirko na gredico v obliki slame, pokošene trave, zastirke iz lubja ali listja. Ko je vrt vzpostavljen, skrbite zanj po običajnih metodah. Po potrebi odstranjujte plevel in zalivajte, ko se zemlja izsuši.
Kdaj je najprimernejši čas za ureditev vrta po metodi plastenja?
Vrt lahko uredite kadar koli v letu, vendar je zaradi večje količine organskih materialov, kot je denimo odpadlo listje in podobno, najboljši čas jesen. V tem primeru vrt pozimi pustite, da se razkraja, spomladi pa bi moral biti pripravljen za sajenje. Jesenski dež in zimski sneg bosta poskrbela za vlažnost, kar bo pripomoglo k hitrejši razgradnji.
Še nekaj nasvetov, ki jih upoštevajte
- Svojemu vrtu vsako leto dodajte nekaj plasti rjavega in zelenega materiala. Jesen je odličen čas za to, saj imate na voljo veliko odmrlih listov in zelenih rastlinskih materialov. Zberite odpadke s trate in vrta ter jih koristno uporabite na vrtu.
- Da lažjih materialov, kot je suho listje, ne bi odpihnilo, jih prekrijte s težjim materialom, kot so lesni sekanci.
- Izogibajte se uporabi organskih odpadkov, ki vsebujejo semena plevelov. Če temperatura ne bo dovolj visoka, bi ta plevel lahko pognal in se razširil po gredici.
- Ne dodajajte rastlinskega materiala, okuženega s škodljivci ali boleznimi.
- Na vrtu ne kompostirajte mesa, olja ali mlečnih izdelkov, ki lahko privabijo škodljivce in divje živali.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV