Kdaj ga pobiramo?
Bellarosa je zelo zgodnja sorta krompirja, ki je torej med prvimi, ki jih lahko pobiramo. Potrebuje približno 50–70 dni, a prve gomolje je mogoče izkopati tudi že 45. dan po pojavu poganjkov.
Rastline so pokončne, dosežejo velikost 70–75 centimetrov. Do cvetenja pa zaradi zgodnjega dozorevanja običajno niti ne pride, torej naj vas to ne skrbi, pridelek bo tudi, če rastlina ne zacveti. Če se to zgodi, so cvetovi vijolični.
Izgled, uporaba in skladiščenje
Krompir je ovalen, po navadi srednje velik, čeprav je lahko tudi velik (to je odvisno od sejanja, kot boste videli v nadaljevanju). Lupina je rdeče barve (lahko bi rekli tudi nekoliko vijolično-rdeče), notranjost je rumena.
Bellarosa je znana po svojem prijetnem okusu, ki se lahko po določenem času skladiščenja še izboljša. V primerjavi z ostalimi zgodnjimi sortami se lahko neverjetno dolgo hrani in je tako primerna za ozimnico. Nekje do februarja zagotovo zdrži, če ga shranjujemo na temperaturi, ki ni višja od 10 stopinj Celzija.
To je krompir, ki ga je v kuhinji mogoče uporabiti na več načinov. Spada v skupino jedilnega tip B, kar pomeni, da je primeren za kuhanje in pečenje. Med kuhanjem ne razpade, zato ga lahko pripravite v solatah ali enolončnicah. Lahko ga spečete ali prepražite, dober je tudi za cvrtje oz. pomfri.
Gojenje
Gre za sorto krompirja, ki je nezahtevna za gojenje, saj se prilagodi zelo različnim tlom in podnebnim razmeram, razen precej glinena tla ji ne ustrezajo. Odporna je na sušo in visoke temperature.
Krompir Bellarosa ni nagnjen k boleznim. Tudi mehanske poškodbe pridelka ne uničijo. T. i. votlo srce, torej praznina znotraj gomolja in pegavost (to so rjave pike v mesu), se pojavi redko.
Za povrh je to vrsta, ki daje dober pridelek. Nič čudnega, da je precej priljubljena.
Kot vse rastline (četudi nezahtevne) tudi ta sorta krompirja potrebuje določeno skrb. Potrebno jo je redno zalivati in gnojiti (pri krompirju je posebej pomembno dodajati mineral magnezij). A zaradi odpornosti na sušo ne bo velike škode, če kdaj zalijete nekoliko kasneje – vendar naj bo to zato, ker ste recimo odsotni in ne morete zaliti, ne ker ste pozabili ali ste malomarni.
Sajenje krompirja Bellarosa
Pred sajenjem je gomolje priporočljivo nakaliti, saj jih v tem primeru lahko posadimo nekoliko prej kot sicer. Nekaljene sadimo, ko ima prst več kot 8 stopinj Celzija. Vendar pazite, da kalčki niso preveliki. Sčasoma boste znali predvideti, kdaj približno bo čas sejanja, da ne zrastejo preveč.
Če želite velik krompir, sadite na razdalji 30 centimetrov, med vrstami naj bo 75 centimetrov. Nekateri svetujejo celo večje razdalje, ki pa so za srednje velike gomolje lahko tudi manjše. In verjetno so najbolj okusni prav srednje veliki gomolji oz. je to tista želena velikost. Seme položite 10 centimetrov v globino, tako da je največji kalček na gomolju obrnjen navzgor.
Za nakalitev gomolje razporedite v nižje posode in jih pustite na osvetljenem mestu s temperaturo, višjo od 15 stopinj Celzija.
Če so kalčki preveliki in še ni čas za sejanje, jih lahko odtrgate in pustite, da še enkrat zrastejo.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV