Vsak si želi imeti pred domom čudovito zelenico, ki mu jo zavidajo vsi sosedje. A za občudovanja vredno zeleno preprogo je treba rokave zavihati že zgodaj spomladi in jo dobro pognojiti s fosforjem ter kalijem, ki bosta poskrbela, da bodo korenine dobro rasle in bo trava močna. V poletnem času jo po potrebi dognojite tudi z dušikom, ki spodbuja rast rastlin. Potem pa je vse odvisno od skrbne nege. Pomembni so zlasti redno zalivanje, pletje ter skrbna košnja, ki je vse prej kot enostavna. V nadaljevanju vam zato ponujamo sedem trikov in nasvetov, kako in kdaj kositi, da boste za svojo zelenico kar najbolje poskrbeli.

1. Izberite primerno kosilnico
Za lep in urejen videz vrtne zelenice je ključnega pomena kakovostna ter zmogljiva kosilnica. Pred nakupom je pametno razmisliti, kakšna bi bila najprimernejša za vaše potrebe in površine. Električne kosilnice na primer manj onesnažujejo okolje, dolgi podaljšek pa odpravi težave, ki jih prinaša prekratek kabel. Za manjše zelenice v urbanih okoljih so primerne tudi akumulatorske kosilnice, ki imajo vse prednosti žičnih električnih kosilnic, ob tem pa niso omejene s kablom, zato lahko kosite tudi območja, ki so precej oddaljena od električnega priključka.
Za kvalitetno košnjo je pomembna tudi nastavljiva višina košnje, kar omogoča Boschev CityMower 18. V ročaju ima namreč vgrajen 3-stopenjski vzvod, ki omogoča preprosto nastavitev višine rezanja v razponu od 30 do 60 mm. Vodila za travo zmanjšajo čas zaključevanja, saj zagotavljajo natančno rezanje ob robovih in stenah. Poleg tega pa kosite z manj napora in največjim nadzorom. Boschevi ročaji ErgoFlex namreč zmanjšujejo obremenitev rok in hrbta ter zagotavljajo popolno držo pri košnji. Več nastavitvenih stikal omogoča individualno prilagajanje in optimalno udobje.

Kosilnico poganja 18-voltna akumulatorska baterija z naprednim sistemom upravljanja za daljši čas delovanja, je tiha in brezkompromisna tako glede moči kot glede učinkovitosti. Zelo hitro vrtljiva rezila zagotavljajo čisti rez in zanesljiv ter privlačen končni rezultat.
2. Kosite vsaj enkrat na teden
Pogosteje ko boste kosili zelenico, lepša bo videti. Če kosite redno in pravilno ter imate dovolj ostro rezilo, bo vaša trata močna in gosta. Trava naj bi še posebej hitro rasla v maju in juniju in takrat bi morali praviloma kositi vsaj enkrat tedensko. V vročih poletnih dneh pa lahko kosite na dva ali celo tri tedne, saj bo zaradi vročine in suše trava 'pod stresom' in jo je bolje pustiti, da zraste malce višje kot po navadi.
3. Izberite pravo višino košnje
Prva košnja trave naj bo visoka. To pomeni, da kosite na višini med 5 in 6 centimetri. Če imate travo za okras, torej tako imenovano angleško travico, vam bodo strokovnjaki svetovali, da jo kosite na dva do tri centimetre. Večina sort trave sicer dobro prenese košnjo na 3,5 ali celo 3 centimetre, manj pa je že precej tvegano. Če pa zelenico veliko obremenjujete, torej po njej hodite, tečete ali se celo vozite, jo raje pokosite nekoliko višje (od 4 do 7 centimetrov). Večina sort trave namreč s to višino nima večjih težav in se ne polega. Če je le možno, se izogibajte prekratkemu rezanju, saj bo to spodbudilo rast plevela in mahu. Tudi sicer je v poletnem času bolje travo kositi malce višje, da ne bo 'izgorela'.

4. Upoštevajte pravilo ene tretjine
Pri košnji vedno pazite, da pokosite največ eno tretjino listne površine. Če je torej trava zrasla do višine šestih centimetrov, je ne kosite nižje kot na štiri centimetre. Vegetacijska točka trave se namreč nahaja na približno polovici njene višine in če je odrežete preveč, bodo nekateri poganjki potrebovali občutno več časa, da si opomorejo ter znova poženejo. Zaradi tega se na trati lahko pojavijo neenakomerne vrzeli, kar ni ravno estetsko.
5. Upravljanje na daljavo s katere koli lokacije
V veliko pomoč je tudi robotska kosilnica, ki bo namesto vas opravila 'sprehod po zelenici'. Z izjemno funkcionalnostjo in tehnološko dovršenostjo se denimo lahko pohvalijo Boscheve robotske kosilnice Indego. Brezplačna aplikacija ima uporabniku prijazno zasnovo, zato je kosilnico Indego mogoče upravljati hitro in preprosto, kjer koli že ste. Z Boschevo tehnologijo LogiCut kosilnica ve, kje je bila in kam mora iti, se pametno izogiba stalnemu teku, ki bi lahko poškodoval vašo trato, ter hkrati prihrani energijo. Funkcija AUTO Calendar Function pa priporoči urnik košnje, ki ustreza posamezni trati, in zagotavlja, da obdobja med košnjami niso prekratka ali predolga.

6. Ne kosite, ko je trava mokra
Košnje se nikoli ne lotite, dokler je trava vlažna od dežja ali rose oziroma so tla razmočena. Mokre travne bilke se namreč upogibajo in jih zato ni mogoče odrezati na enotno dolžino. Poleg tega se pokošeni deli trave lahko sprimejo v grude in ne pridejo v celoti v odpadno košaro. Če so tla mehka, se lahko kosilnica tudi pogrezne in povzroči veliko škodo na koreninskem sistemu.
7. Za robove uporabite nitkarico
Če imate ob koncih trate postavljene robnike, je bolje, da kosite nekoliko stran, da ne poškodujete rezil kosilnice, vmesni prostor pa porežete s škarjami ali pokosite z električno ali akumulatorsko kosilnico z nitjo. Tudi za košnjo ob drevesih, škarpi ali robovih travnika bo nitkarica idealna izbira. Če torej želite, da bi vaše zelene površine vse leto sijale v vsej svoji lepoti, jim morate posvetiti kar nekaj pozornosti, sploh v času poletne vročine. A ob pogledu na lepo zelenico bo preživljanje časa na domačem vrtu zagotovo veliko prijetnejše.
Sponzorirana vsebina