Kaj je tatsoi, zelenjava, ki bo preživela tudi mrzlo zimo?

VRT

Kaj je tatsoi, zelenjava, ki bo preživela tudi mrzlo zimo?

L.M.
27.12.2024, 5:00
0

Tatsoi je zelena listnata zelenjava, ki spada v družino kapusnic tako kot zelje, ohrovt, cvetača in brokoli. Ima velike zaobljene liste v obliki žlice, ki so maslene teksture in rahlo sladkega okusa. Gre za zelenjavo, ki izvira iz Azije, ker je podobno kot špinača precej odporna na mraz, pa je primerna tudi za gojenje jeseni in pozimi.

Tatsoi prepoznamo po velikih temno zelenih listih.
Tatsoi prepoznamo po velikih temno zelenih listih. / FOTO: Adobe Stock

Tatsoi zagotovo izvira iz Azije, ni pa povsem jasno, ali je njegova domovina Japonska ali Kitajska

 Tatsoi najverjetneje izvira iz Kitajske, kjer se uporablja že stoletja, danes pa ga zaradi hitre rasti, dobre odpornosti, prijetnega okusa in bogatih mineralov gojimo po vsem svetu. Še posebno priljubljen je v Evropi in Severni Ameriki. Včasih ga zamenjamo s pakchoijem ali z bokcoijem, ki sta njegova sorodnika.

Zelenjava, ki jo gojimo v hladnejšem delu leta
PREBERI ŠE
Zelenjava, ki jo gojimo v hladnejšem delu leta

Poglejte še recept za fritato z blitvo. 

Po obliki spominja na motovilec, po okusu pa na špinačo

Tatsoi po obliki spominja na motovilec. Približno 50 dni po setvi rastlina oblikuje nizke grme s premerom 15-20 cm, kasneje pa listi začnejo rasti v koncentričnih krogih. Žličasti listi imajo bledo zelena stebla, ki po okusu spominjajo na sladki krompir, a so veliko blažji in slajši. 

Na rastlini lahko v času cvetenja opazimo cvetove, značilne prav za križnice. Ti so veliki približno 1,5 cm, s štirimi cvetnimi listi in intenzivno rumene barve.

Tatsoi tvori majhne rumene cvetove.
Tatsoi tvori majhne rumene cvetove. / FOTO: Adobe Stock

Tatsoi lahko preživi tudi zelo nizke zimske temperature

Tatsoi lahko sejemo neposredno v zemljo ali sadiko vzgojimo na okenski polici. Seveda pa lahko že vzgojene sadike kupimo tudi v vrtnariji. Za setev je ključno izbrati pravi čas. Ker gre za zimsko rastlino, ki ima rada nizke temperature, se izogibamo sajenju zgodaj jeseni in pozno spomladi.  

Rastlina uspeva tudi ali predvsem v hladnem vremenu, za kratek čas lahko prenese celo temperaturo do -26 stopinj Celzija. Tudi sneženje ni problem, zato je tatsoi idealna zimska zelenjava. 

Izbira prave lokacije za tatsoi

Tatsoi raste zelo hitro. Pobiramo ga lahko že po približno 45 dneh od dneva sajenja, mladi listi pa so pripravljeni že celo po enem mesecu. Čeprav je tatsoi temperaturno nezahteven, potrebuje pred vetrom zaščiteno rastišče in dobro odcedna, rahla in s humusom bogata tla. Rastlina ima rada veliko sonca, vendar v tem primeru potrebuje več vode. V manj sončnem vremenu so potrebe tatsoia po vodi manjše, vendar pa nikoli ne smemo pustiti, da se zemlja izsuši, saj obstaja nevarnost, da nam rastlina prehitro uide v cvet.

Sajenje na prosto je priporočljivo v sredini pomladi ali ob koncu poletja

Če želimo tatsoi posejati neposredno na vrt, lahko to storimo dvakrat v letu, in sicer v drugi polovici aprila do sredine maja ali pa v oktobru, vendar je potrebno upoštevati, da neposredno sejanje podaljša čas zorenja za približno teden dni. Rastline, posejane pozneje v oktobru, lahko pustimo na gredici tudi v zimskem času.

Tatsoi je okusen tako surov v solati kot kuhan, dušen ali pečen.
Tatsoi je okusen tako surov v solati kot kuhan, dušen ali pečen. / FOTO: Adobe Stock

Kako se lotiti sajenja tatsoia?

S hranili revna tla je treba pred sajenjem izboljšati z nekaj komposta ali gnoja. Druga možnost je, da prst obogatimo s svežo zemljo. Za ta namen je primeren substrat, bogat s hranili, še posebno kalijem, ki ne vsebuje šote. 

Sadilno mesto pripravimo tako, da zemljo prekopljemo in zrahljamo od 15 do 30 cm globoko. 

Nato vzamemo sadike in jih posadimo na razdalji 10-15 cm. Bistveno je, da je sredica rastline nad tlemi – tudi po zalivanju. Naslednjih nekaj dni preverjamo, da je zemlja ves čas rahlo vlažna in jo po potrebi navlažimo. 

Pri neposredni setvi tatsoi zahteva razmik med vrstami približno 30 cm. Tatsoi semena damo v brazdo in nato prekrijemo z zemljo. Dobro zalito seme vzklije že po štirih do osmih dneh in ga lahko razredčimo takoj, ko so sadike visoke približno 10 cm. Med sadikami je treba vzdrževati razdaljo 10 do 15 cm. Na srečo razredčenih rastlin ni treba zavreči, ampak jih lahko uporabimo v solati. Če tatsoi gojimo kot mlade liste za solato, nam rastlin ni treba redčiti. 

Tatsoi raste zelo hitro, pobiramo ga lahko že po 45 dneh.
Tatsoi raste zelo hitro, pobiramo ga lahko že po 45 dneh. / FOTO: Adobe Stock

Kako uporabljamo zelenjavo Tatsoi

Tatsoi je listnata zelenjava, ki jo lahko uživamo tako surovo kot kuhano. Odlično se obnese v receptih s špinačo, uporabimo ga lahko kot njen nadomestek ali pa kombiniramo obe vrsti. Če ga poparimo ali podušimo in zmiksamo, dobimo okusno in zdravo kremno juho ali omako. Dodamo ga lahko tudi zelenjavnim enolončnicam, vendar v tem primeru pazimo, da ga ne prekuhamo. Še posebej hranljiv je surov in pokapljan samo z nekaj kapljicamo olivnega olja in malo česna. Okusen je celo popražen v kombinaciji s čebulo in umešanimi jajci. 

Tatsoi je bogat z vitamini A, C in K, karotenoidi, vitaminom B9 (folna kislina), kalcijem, kalijem in številnimi drugimi minerali v sledovih. S prehranskega vidika je solata s tatsoijem bogata tudi s karotenoidi.

Tatsoi spada med križnice tako kot ohrovt, brokoli in zelje.
Tatsoi spada med križnice tako kot ohrovt, brokoli in zelje. / FOTO: Adobe Stock

Za ogled vsebine z družbenih omrežij omogoči piškotke družbenih omrežij.
Omogoči piškotke