Okrasne rastline, ki cvetijo pozimi, niso tako zelo pogoste, a so kot nalašč za dodajanje kančka barve in živahnosti v bolj turobnih mesecih.
Plezalke, grmovnice ali nižje rastoče cvetlice
Obstaja veliko zimskih cvetočih rastlin, od plezalk, kot je zimski klematis, do grmovnic, kot je mahonija, in nižje rastočih rastlin, kot so mačehe – prav za vsak kotiček vrta se najde kakšna, večina izmed teh pa je primerna tudi za gojenje v lončkih.
Drevesa in grmovnice, ki cvetijo pozimi in zgodaj spomladi
V tem času so v ospredju predvsem zimzelene rastline in druge trajnice, za katere nizke temperature in krajši dan ne pomenijo konca. Ravno nasprotno, drevesa in grmovnice, kot so bodika, bor, pušpan, lovorikovec in druge, bodo posajene na pravih mestih brez težav preživele zimo. Tudi dren bo s svojim lubjem svetlih odtenkov dopolnil vizualni vtis vrta. Za dodatno ustvarjanje zanimivega pogleda skozi okno v zimskih mesecih pa ne pozabimo vključiti še kakšnega cvetočega grma.
Tu je izbira nekoliko manjša, a vseeno obstajajo nekateri, ki v času zime tvorijo čudovite cvetove. Mahonija, zimski jasmin in brogovita so primeri zimskih in spomladanskih cvetočih grmovnic.
Med zimskimi cvetlicami gotovo najbolj izstopa črni teloh
Črni teloh, ki je najbolj znan med svojimi sorodniki, zacveti med prvimi. Pogosto se pojavi že januarja in cveti vse do konca marca. Ima specifično obliko velikih, okroglih in podolgovatih plodov, cvetovi so beli, le koren je črn. Obstaja več kot 15 vrst teloha, med katerimi jih pri nas v naravi najdemo 5.
Temnoškrlatni teloh
Prepoznamo ga po temnovijoličnih cvetovih. Najraje ima polsenčno lego v gredici in zemljo, bogato s humusom. V idealnih razmerah zraste med 25 in 50 cm visoko.
Zeleni teloh
Zeleni teloh ima živo zelene cvetne liste, ki se pojavijo nekoliko kasneje kot pri drugih sortah, navadno v začetku februarja, cvetovi pa se obdržijo vse do aprila. Ta zimzelena rastlina doseže višino do 50 cm.
Vzgoja teloha na vrtu
Vse sorte teloha imajo enake zahteve glede tal. Potrebujejo humusna, dobro odcedna in rahlo vlažna tla. Zemlja ne sme biti preveč namočena, ker bo v takšnih razmerah rast oslabljena, kar se odraža v šibkem cvetenju. Uspeva na apnenčastih podlagah, na vrtu pa mu lahko apnenec dodamo denimo v obliki jajčnih lupin. Glede svetlobnih pogojev obstajajo med vrstami določene razlike, vendar bo večina dobro uspevala na polsenčnem mestu pod krošnjami listavcev in grmovnic, kjer je pozimi veliko sonca, poleti pa delna senca. Tu bo rasel nemoteno skozi vse letne čase, kombiniramo pa ga lahko z drugimi čebulnicami poznega zimskega cvetenja, kot so zvončki in jarica.
Teloh potrebuje gnojenje dvakrat letno
Gnojenje je priporočljivo dvakrat letno. Prvo gnojenje opravimo v času cvetenja, to je februarja ali marca, ko začnejo poganjati mladi listi, drugo pa poleti, ker so takrat korenine v polni rasti. Okopavanje okoli rastline ni priporočljivo, ker lahko poškoduje korenine. Večina listopadnih vrst pozimi obdrži stare liste, ki jih odrežemo zgodaj spomladi, ko se razvijejo cvetni brsti. Pri sajenju je treba v zemljo dodati zrelo listje ali kakšen drug organski material.
V naravi teloh pogosto najdemo ob robu gozda
Ker raste v polsenci in je odporen proti zmrzali, teloh pogosto najdemo v gozdu ali pod krošnjami dreves, svoje mesto pa bo našel tudi na vrtu, le da ga moramo v tem primeru poleti nujno zaščititi pred močnim soncem.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV