Če gre za semena, kupljena v vrtnariji ali v trgovini, najprej preverite datum uporabnosti na ovitku. Če je ta že zdavnaj pretekel, jih seveda zavrzite. V primeru, da niste prepričani, pa vam lahko pride prav spodnji preizkus, za katerega potrebujete le testni vzorec vaših semen in nekaj pripomočkov, ki jih zagotovo imate doma.
Potrebe po testiranju semen, ki jim še ni pretek rok uporabnosti, pravzaprav ni, razen če so bila nepravilno shranjena. Semena, ki so shranjena pri previsoki temperaturi ali v vlažnih pogojih, se lahko izkažejo za neuporabna, kar pa bo zagotovo pokazal spodnji test. Ta vam bo tako razkril, ali je vaš način shranjevanja semen optimalen.
Preden posadite semena na vrt, se prepričajte, da so še vedno uporabna
Preizkus, s katerim preverite, ali so vaša semena še vedno kaliva, se morda sliši zapleten a v resnici ni. Vse, kar potrebujete, so papirnate brisače, nekaj manjših plastičnih vrečk, ki jih uporabljamo v gospodinjstvu denimo za zamrzovanje, majhno posodico in flomaster. In seveda semena, katerih kalivost želite preizkusiti.
Za vsako rastlino oz. njena semena, na katerih želite opraviti preizkus, potrebujete en list papirnate brisače in eno plastično vrečko. Papirnato brisačko rahlo navlažite – pri tem za enakomerno navlaženost uporabite pršilko. Izberite vsaj deset semen, ki jih boste uporabili kot testne. Pri zelo majhnih semenih, kot so denimo semena čebule ali solate, vam teh ni treba šteti, ampak jih preprosto potresite po brisački in preštejte po tem, ko že vzklijejo.
Za lažji izračun stopnje kalivosti, uporabite 10 semen
1. Semena enakomerno razporedite po zgornji polovici papirnate brisače, nato pa papirnato brisačo prepognite na pol, tako da jih z drugo polovico prekrijete.
2. Plastično vrečko označite z datumom in nanjo zapišite, za katera semena gre. Nato vanjo vstavite prepognjeno papirnato brisačko ter zavijte, da preprečite izsušitev. Poskrbite tudi, da bodo semena v popolni temi.
3. Vrečko shranite na mestu, ki čimbolj posnema idealne pogoje kalitve. Za večino to pomeni veliko toplote in vlage. Brisačko boste morda morali občasno ponovno popršiti z vodo.
4. Nekatera semena, kot denimo zelena, peteršilj in korenje, za kalitev potrebujejo svetlobo. V tem primeru je preizkus kalivosti še lažji – semena preprosto položite na vlažno papirnato brisače na krožniku in pustite nepokrita ali pa čezenj poveznite prozorno vrečko.
Po nekaj dneh preverite, koliko semen je vzklilo
Po določenem času, ki je odvisen od vrste, je čas, da preverite, koliko semen je vzklilo. Pri grahu in fižolu je to običajno približno sedem do deset dni, pri redkvici pa le šest do osem dni. Nekatera druga semena lahko potrebujejo tudi več časa.
Če je vzklilo 7 od 10 semen, potem je to vsekakor dober rezultat in lahko semena brez oklevanja posadite na vrt, ko bodo zunanje razmere primerne za to, seveda. Več semen, kot je vzklilo, bolje je, vendar pa nikakor ni nujno, da je vaš rezultat 10 vzklitih semen od desetih. Semena je smiselno zavreči, če je stopnja kalivosti nižja od 50 odstotkov.
Kalčke lahko posadite na vrt ali pa jih pojeste
Zavreči semena, ki so prestala test kalivosti, se zdi potratno, zato jih, če je čas primeren, vsekakor lahko posadite na vrt ali v lonček.
Druga možnost je, da jih pojeste. Večino listnate zelenjave in zelišč lahko uživamo kot kalčke in mikrozelenje. Kaljena semena in mikrozelenje so okusna in zdrava poslastica, še posebej v temnih zimskih dneh, ko sveže zelenjave ni na pretek.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV