Prezrta podzemna zelenjava, ki je izjemno koristna za zdravje

VRT

Prezrta podzemna zelenjava, ki je izjemno koristna za zdravje

L.M.
14.11.2024, 5:00
0

Topinambur, pogosto imenovan tudi laški koren ali laška repa, je korenasta zelenjava, ki jo uživamo in pripravljamo podobno kot krompir. Od slednjega se sicer razlikuje po tem, da ima precej manj škroba. Topinambur izvira iz Severne Amerike in ga je zelo enostavno gojiti, celo do te mere, da se skoraj šteje za invazivnega.

V nasprotju s svojim imenom topinambur ni v nobeni povezavi z repo ali korenjem. Pravzaprav gre za trajnico iz družine nebinovk, kar pomeni, da je član družine sončnic in sorodnik artičok. Na pogled deluje kot rjava korenina, ki spominja na ingver, njegov okus pa je nekakšna mešanica krompirja in oreščkov. 

Topinambur
Topinambur / FOTO: AdobeStock

Nadzemni del rastline z majhnimi cvetovi je podoben sončnici. Ker se razmnožuje vegetativno, se lahko zelo hitro razširi tudi tja, kjer ga ne želimo. 

Kako posaditi topinambur?

Topinambur lahko posadite na tisti del vašega vrta, kjer zahtevnejša zelenjava ne raste. Vedeti pa morate, da rastline zrastejo visoko, gomolji se hitro širijo in zlahka zavzamejo celotno gredico. Poskrbite za to, da bo rastlina imela dovolj sonca in ga hkrati ne bo jemala drugim vrtninam. Prepričajte se tudi, da ne bo zasenčil drugih posevkov in razmislite o uporabi fizične pregrade, da preprečite njegovo širjenje na neželena območja.

Dobri sosedi topinaburja sta koruza in rabarbara

Dobri spremljevalki topinaburja na vrtu sta koruza in rabarbara, če je le mogoče, pa ga ne sadite poleg paradižnika. Njegova višina in močna rast bolj občutljivim rastlinam omogočata dobro zaščito pred vetrom. 

Potrebuje veliko sonca

Topinambur gojimo na polnem soncu ali v polsenci. Če ima vsaj šest ur sonca na dan, bo to pomagalo zagotoviti najboljši pridelek.

Nezahteven glede tal

Ta podzemna korenasta zelenjava lahko raste skoraj kjer koli – znano je, da je mogoče vzgojiti pridelek celo v težkih glinenih tleh, čeprav bo ta seveda slabši. Po drugi strani pa topinambur ne prenese razmočenih tal. Najbolje uspeva v rahlih, dobro odcednih, rahlo kislih, rodovitnih tleh.

Gnojenje običajno ni potrebno. Če vaša tla niso najbolj rodovitna, jim dodajte nekaj organske snovi.

Cvet topinamburja
Cvet topinamburja / FOTO: Shutterstock

Ne potrebuje veliko vode

Ko se rastline topinaburja uveljavijo, lahko prenesejo tudi daljša sušna obdobja. Toda za najboljši pridelek je med rastno sezono priporočljivo redno tedensko zalivanje. En centimeter vode na teden navadno zadostuje. 

Ne prenese mraza

Idealne temperature za pridelavo obilnega pridelka so med 18 in 32 stopinjami Celzija. Pri sajenju gomoljev morajo biti temperature najmanj 10 stopinj Fahrenheita. Če pričakujete močan mraz, rastline obvezno pokrijte z vrtno kopreno ali drugim zaščitnim materialom.

Nabiramo ga od oktobra do decembra

Od sajenja do plodov, zrelih za obiranje, topinambur običajno potrebuje od 110 do 150 dni. Pobiramo ga vsako leto med oktobrom in decembrom, vendar so gomolji veliko slajši in bolj okusni po rahli zmrzali ali dveh. Če pridelek pobirate pozneje v sezoni, bodo gomolji morda slajši, vendar ne bodo vsebovali toliko koristnih prehranskih vlaknin. Po prvi zmrzali lahko dodate plast zastirke, da podaljšate sezono. 

Izjemno cenjena podzemna zelenjava

Topinambur je bogat s številnimi vitamini in minerali, vključno z vitaminom C, železom in kalijem.

Prav tako je poln vlaknin, imenovanih inulin. Inulin je prebiotična vlaknina, ki hrani dobre črevesne bakterije in izboljšuje ravnovesje črevesnega mikrobioma. Študije kažejo, da lahko visoka vsebnost kalija v topinamburju celo pomaga znižati krvni tlak, medtem ko visoka vsebnost vlaknin uravnava holesterol. 

Ste vedeli, da topinambur vsebuje toliko magnezija? Preberite več na VIZITA.SI .

Od sajenja do plodov, zrelih za obiranje, topinambur običajno potrebuje od 110 do 150 dni.
Od sajenja do plodov, zrelih za obiranje, topinambur običajno potrebuje od 110 do 150 dni. / FOTO: Adobe Stock

Poznate okro ali bamijo?
PREBERI ŠE
Poznate okro ali bamijo?

Ali veste, kaj je oka?
PREBERI ŠE
Ali veste, kaj je oka?

Za ogled vsebine z družbenih omrežij omogoči piškotke družbenih omrežij.
Omogoči piškotke