Brez osnovnega pripomočka, kot je zalivalka, ne bo šlo. Delo vam lahko precej olajša cev za zalivanje ali pa si morda omislite naprednejši namakalni sistem. Ne glede na to, kateri način boste izbrali, pa vam predlagamo, da za čim boljši izkoristek vode pri zalivanju upoštevate nekaj nasvetov.
Kdaj je najprimernejši čas za zalivanje?
Rastline vedno zalivajte v večernem času ali zelo zgodaj zjutraj, namesto čez dan, ko bi večina vode izhlapela, preden bi prišla do korenin rastline.
Zalivajte vedno zemljo pri dnu rastline, izogibajte pa se močenja listov ali drugih delov rastline, saj boste s tem poleg tega, da gre za popolnoma neučinkovito prakso, bolj škodovali rastlini, kot pa ji pomagali do lepše rasti. Usmerjanje vode točno tja, kjer jo rastlina potrebuje, je tudi precej bolj ekološko.
Ročna zalivalka ali namakalni sistem?
Eden izmed načinov za čim bolj usmerjeno zalivanje in s tem kar najboljši izkoristek vode je mikrokapljični namakalni sistem, ki vodo dovaja neposredno tja, kjer jo rastline lahko uporabljajo. Seveda pa je tak avtomatski sistem zalivanja primeren predvsem za večje nasade, njive in vrtove, za manjše vrtičke pa bo še vedno precej uporabna ročna zalivalka ali vrtna cev. Nanjo pa lahko namestite brizgalno pištolo, ki vas finančno ne bo preveč obremenila, lahko pa vas razbremeni napornega fizičnega dela. Izberite takšno, ki ne pušča ali kaplja in s tem ne troši vode po nepotrebnem.
V vročem vremenu vsako rastlino dobro namočite v nekajdnevnih intervalih, namesto da bi jo vsak dan hitro poškropili.
Zalivajte z deževnico in stem prihranite pitno vodo
Za namakanje rastlin namesto pitne vode zbirajte in uporabite deževnico. Več padavin kot boste ujeli, več pitne vode boste prihranili, poleg tega pa je deževnica toplejša in bo povzročila manjši šok za korenine rastlin kot voda iz vodovoda.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV