Tkanina, folija ali kateri koli material že izberete, učinkovito preprečuje rast plevela, saj zaradi črne barve svetloba skozenj ne prehaja in so nasploh pogoji za rast pod njo neugodni. Priporočljivo je, da v ta namen uporabite material, ki zemlji pusti dihati in hkrati ne preprečuje prehajanja vode in drugih hranil, ki jih potrebujejo vaše rastline.
Če boste kupili kakovosten material, ki je v osnovi namenjen prekrivanju vrta, ste lahko glede tega precej pomirjeni. Neprepustni črni foliji se raje izognite, saj se v praksi ne obnese najbolje. Črna plastika ima sicer podobno funkcijo, vendar je ta material nagnjen k trganju in tvori neprepustno oviro, ki vodi in zraku preprečuje, da bi dosegla zaželene rastline. Prav tako pa je pogosta težava, da pod njo zastaja voda, kar sčasoma privede do gnitja korenin.
Za dolgo življenjsko dobo izberite kakovostno tkanino
Poceni, tanke plastične zastirke so veliko slabše od kakovostne tkanine in se prav tako lahko zelo hitro strgajo. Namesto poceni prekrivnih materialov s kratko življenjsko dobo raje izberite kakovosten material, ki ni le odporen na poškodbe zaradi sonca in trganje, ampak nasploh rastlinam omogoča boljšo rast.
Najkakovostnejša vrtna tkanina je narejena iz sintetičnih vlaken, ki blokirajo sončno svetlobo, vendar omogočajo prehod vode in zraka. Številne tkanine imajo UV-zaščito, vendar bo njihova življenjska doba daljša, če je ne izpostavljate neposredni sončni svetlobi. Plast lesnih sekancev ali drugega naravnega materiala prav tako omogoča zaščito prekrivnega materiala, kar se sicer bolje obnese tam, kjer so posajene okrasne rastline, ne pa tudi na vrtu.
Če želite črno tkanino uporabiti za okrasni vrt ...
Tkanina bo na okrasnem vrtu sicer sama povsem dobro opravila svoje delo, vendar pa je najbolje, da čez njo nasujete še kamenje, lesne sekance ali drug naraven dekorativni material. Tkanina ločuje zgornjo plast od prsti, s tem pa poleg zatiranja plevela tudi ohranja kamenje čisto in upočasnjuje neizogibno razgradnjo lesnih sekancev.
Kljub prepustnosti se lahko zgodi, da rastlina dobi premalo vode
Čeprav je tkanina načeloma prepustna, bo verjetno količina vlage nekoliko manjša, kot če bi zalivali neposredno zemljo. Če uporabljate prekrivni material proti plevelu, zato pozorno opazujte svoje rastline, da zagotovite, da dobijo dovolj vode.
Kako namestiti vrtno tkanino proti plevelu
Namestitev tkanine na vrt je precej enostavna, vendar je pomembno, da si za to opravilo vzamete čas in ste pri polaganju natančni. Še preden na vrt prinesete prekrivni material, najprej pripravite tla, tako da zagotovite ravno površino in preprečite poškodbe tkanine. Pomembno je tudi, da prekrijete in zavarujete robove, skozi katere bi si plevel lahko utrl pot na svetlobo.
Za nameščanje prekrivnega materiala potrebujete:
- vrtno motiko,
- jeklene grablje,
- nož,
- kladivo,
- črno vrtno folijo ali tkanino,
- plastične kline za pritrditev.
1. Odstranite ves plevel
Z vrtno motiko, lopato ali drugim orodjem izkopljite ves plevel, travo in drugo vegetacijo. Pazite, da rastine izkopljete s koreninami vred. Če v zemlji pustite korenine, se lahko namreč nekatere rastline razširijo tudi, če so prekrite.
Druga možnost je, da rastline uničite s herbicidom za zatiranje plevela. Nanesite ga po navodilih proizvajalca in pustite, da rastline popolnoma odmrejo. Herbicid se pogosto priporoča za plevel, ki ga je težko izkoreniniti samo s prekopavanjem.
2. Očistite in poravnajte zemljo
Območje temeljito pograbite z jeklenimi vrtnimi grabljami. Odstranite vse izruvane plevele in pograbite vse vejice, kamne in druge ostre predmete, ki bi lahko poškodovali prekrivni material, dokler površina zemlje ni gladka in ravna.
3. Material razgrnite na površino
Položite vrtni material tako, da je ta vzporeden z daljšo stranico vrta. Po potrebi odrežite material z ostrim nožem ali škarjami. Če ima tkanina različni strani, na primer eno svetlečo in drugo bolj grobo, se prepričajte, da jo namestite s pravilno stranjo obrnjeno navzgor, kot je navedeno. Tkanino po potrebi začasno obtežite s kamni ali drugimi težkimi predmeti.
4. Tkanino pritrdite s klini
Prepričajte se, da je blago pravilno nameščeno, nato pa ga na robovih s klini pričvrstite v zemljo, pri čemer si lahko pomagate s kladivom. Razdalja med posameznimi klini naj ne bo daljša od dveh metrov. Po potrebi blago obrežite po robovih.
5. Izrežite luknje za rast rastlin
Da boste lahko posadili vaše rastline, morate zanje seveda izrezati luknje. S škarjami ali nožem za vsako rastlino naredite zarezo v obliki črke X. Zarežite od zunaj proti sredini in naredite križ, ravno dovolj velik, da izkopljete luknjo za rastlino. Manj in manjše luknje kot naredite v tkanini, bolje je. Zavihke blaga potisnite tesno ob dno rastline, da pokrijete zemljo.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV