Najboljši nasvet v februarju je, da opazujete vremenske razmere
Po zimskem počitku je čas, da ponovno zavihate rokave in se pripravite na novo sezono. Ker nihče ne ve, kaj bo prinesla pomlad, je pomembno, da ste v tem trenutku pozorni na spremembe vremena in delo na vrtu prilagajate zunanjim dejavnikom.
V kolikor zemlje niste prekopali jeseni, boste s tem imeli nekoliko več dela sedaj, razen če ste se odločili za bolj alternativno kmetovanje in plevela ne boste odstranjevali.
Če se boste dobro pripravili, ste s tem opravili že pol dela
V dolgih, tihih zimskih večerih veliko berite, spoznajte načine pridelave in zaščite rastlin. Morda razmislite o sajenju kakšne nove zelenjave ali cvetlic. In predvsem ne bodite nepotrpežljivi, lepi, topli in vse daljši dnevi so skoraj tu. Raje, kot da se prenaglite, se lotite načrtovanja, s katerim bo vrtnarjenje, ko bodo zunanje razmere primerne, veliko lažje in hitrejše.
Pripravite si načrt setve
Kakor koli že, v februarju je treba najprej preveriti semena – katera so vam ostala iz prejšnjih sezon, katera so še uporabna in katera morate dokupiti. Smiselno je narediti tudi preizkus kaljivosti semen, s katerim se prepričate o njihovi uporabnosti. Načrtovanje setve vam bo nekoliko kasneje, ko bo čas primeren, delo precej olajšalo.
Poleg časovnega razporeda pripravite tudi prostorski načrt. Na vrtu ni nepomembno, katero kulturo posadimo poleg druge, saj rastlinam dobri sosedski odnosi veliko pomenijo – predvsem z vidika zaščite pred škodljivci in boleznimi.
Preverite tudi vrtno orodje. Njegova čistoča je pomembna, predvsem z vidika širjenja plevela, bolezni in škodljivcev. Poleg tega mu podaljšate življenjsko dobo tako, da ga zaščitite pred rjo.
Zemljo pripravite na novo sezono.
Na vrtu najprej odstranite nanesene veje in liste. Če tega niste storili ob koncu sezone, je zdaj čas za obrezovanje grmov zdravilnih zelišč in jagodičevja ter cvetlic. Uvela in zmrznjena stebla pospravite na kompost. Liste in druge dele rastlin, ki so jih napadle bolezni ali škodljivci, odstranite z vrta in sežgite, da preprečite njihovo širjenje. Rastlin fižola in graha vam ni treba izkopavati iz tal, ampak jih samo prekopljite, saj vsebujejo dušik, ki bo obogatil zemljo.
Pri kapusnicah, kot so glavnati ohrovt, brstični ohrovt, cvetača in druge, odstranjujte rumene liste, da preprečite širjenje glivic in sive plesni.
Gredice pripravite za vrtnine, ki jih boste najprej sejali in sadili. Zemljo prekopljite s kompostom ali drugim gnojilom in pokrijte z zastirko ali vrtno kopreno, da se tla segrejejo. Povsem enaka opravila vas čakajo tudi, če zelenjavo gojite v visokih gredah.
V drugi polovici februarja že lahko začnete s setvijo
Proti koncu februarja, če vreme dopušča in zemlja ni premokra, lahko posadite česen, čebulice in grah. Zgodnja pomlad je idealna tudi za setev boba.
Če tla niso zamrznjena, je to tudi čas za sajenje jagodičevja in okrasnih grmovnic.
Februarja lahko že začnete s pripravo sadik
Februarja pripravite substrat za sadike. V tem obdobju lahko tudi že začnete s pripravo sadik krompirja, sladkega krompirja, pora, cvetače, zelja, jajčevcev in paprike.
Cvetje in vrste zelenjadnic, ki jim koristi zgodnji začetek, februarja posadite v zaprtih prostorih. Za čimbolj uspešno kalitev semena postavite na toplo in jim zagotovite dovolj vlage. Če želite imeti plodove čim prej in imate na voljo ustrezne pogoje, kot je denimo rastlinjak, lahko začnete s sajenjem nekaterih sadik na prosto že zdaj, čeprav je priporočljivo, da s tem počakate še kakšen mesec ali dva.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV