Pri vrtnarjenju ne gre brez poskusov in napak. Te so sicer včasih bolj, včasih manj usodne, s pravimi nasveti pa se jim je kljub vsemu mogoče izogniti.
Sajenje rastlin preblizu skupaj
Domači vrtnarji pogosto namenijo veliko časa delu na vrtu, premalo pa samemu načrtovanju. Povsem razumljivo je, da želimo na vrt 'stisniti' čim več, vendar se ob tem ne zavedamo, da s tem rastlinam jemljemo prostor in hranila.
Prenatrpanost je velika napaka, saj rastline za naravno rast in širjenje potrebujejo prostor. Zato moramo, preden kar koli posadimo, preveriti, koliko prostora potrebuje rastlina v svoji končni velikosti. Pri drevesih ne pozabite poleg končne višine in širine preveriti tudi, ali imajo invazivne korenine.

Slab izkoristek prostora na vrtu
Obenem nekateri vrtnarji pozabljajo, da lahko tudi nekoliko nevsakdanje dele zemlje uporabimo za sajenje rastlin. Ali pa smo nekoliko bolj inovativni in si ustvarimo vertikalni vrt.
Z navpičnim vrtnarjenjem lahko odlično izkoristite prazen del stene ali ograje. Ta način vrtnarjenja je še posebej primeren za manjše vrtove ali celo vrtičke na balkonih.
Čeprav bo vertikalno vrtnarjenje morda zahtevalo dodatna orodja ali znanje, vam lahko pomaga povečati prostor, ki ga imate na voljo.
Izbira rastlin, ki ne ustrezajo določenemu podnebju
Dejstvo je, da vsaka vrtna rastlina ne bo uspevala v vsaki regiji. Včasih zmotno domnevamo, da se bo rastlina, če bomo zanjo ustrezno skrbeli, že privadila na neustrezno podnebje. Vendar to ni vedno mogoče, sploh izbrana rastlina ni odporna na vročino.
Če želite preprečiti to napako, izberite takšne, ki so prilagojene podnebju, v katerem živite.
Prekomerno zalivanje

Pogosto se bojimo, da naše rastline ne bi dobile dovolj vode in jih zato zalivamo preveč. Zgodi pa se tudi, da smo prepričani, da bo voda rešila vse njihove težave. Venenje in odpadanje plodov ali listov ni vedno znak dehidracije, pravzaprav lahko včasih pomeni, da rastlina dobiva preveč vode.
Določene vrste potrebujejo več vlage kot druge, na kar pogosto nismo pozorni. Paradižnik je denimo potrebuje več kot korenje, vendar pa je lahko težava, če zalivamo njegove liste.
Preveč vode lahko povzroči gnitje korenin in rumene liste. Veliko ljudi za svoje vrtove in trate uporablja namakalne sisteme. Čeprav je namakalni sistem dobra rešitev za trato, je slab za vrt, ker količine vode ne moremo prilagajati posamezni vrsti.
Toda tej napaki se lahko izognete z ročnim zalivanjem. To vam bo omogočilo, da določite, koliko vode boste dali posamezni rastlini na podlagi njenih potreb.
Neustrezen čas pri nanašanju pesticidov
V zvezi z uporabo pesticidov obstajata dva ključna vidika, kdaj ju uporabiti, in sicer stopnja v življenjskem ciklu žuželke in čas v dnevu, ko ga nanašamo na rastlino.

Insekticid bo vedno najbolj učinkovit, če ga uporabimo takrat, ko je žuželka najbolj ranljiva.
Številni neselektivni pesticidi so sicer zasnovani tako, da ubijejo škodljive žuželke v kateri koli fazi njihovega življenjskega cikla. Zaradi njihove obstojnosti v okolju pa ima njihov širok doseg na žalost negativen učinek tudi na koristne žuželke, ki imajo pomembno vlogo na vrtu.
Kar zadeva čas dneva, če boste uporabljali neselektivne kemikalije, počakajte na večer in ga uporabite čim pozneje v dnevu – potem ko se koristne žuželke umaknejo. Naslednje jutro, ko se opraševalci vrnejo na vrt, bo tveganje zanje manjše. Najhujša napaka, ki jo lahko naredite, je škropljenje med jutrom in popoldnevom, ko je na vrtu polno koristnih opraševalcev.
Zemlja, ki je preveč izpostavljena zunanjim dejavnikom
Drugi način za opis te vrtnarske napake je neuporaba zastirke. Ne glede na to, ali gre za lesne sekance, narezano listje, slamo ali pokošeno travo, bo zastirka na vrhu vaše zemlje preprečila erozijo, odtekanje in zbito prst.

Tla, ki so večino dneva izpostavljena soncu, postanejo trda in se hitreje izsušijo, vanjo pa voda težko prodre. Voda vedno išče svojo pot in želi najti najnižjo točko, tako da na koncu dobite odtok, ki bo s seboj odnesel gnojila, pesticide in vrhnjo plast zemlje.
Izpostavljene površine tal so tudi glavni razlog za prekomerno rast plevela. Toda z zastirko semena plevela nimajo sončne svetlobe, ki jo mnoga potrebujejo za kalitev.
Druga težava, ki se pojavi, je slaba kakovost tal. Če ne dodate plasti organske zastirke, ki bo dodala hranila v tla, ko se razgradi, se zemlja ne bo mogla obnavljati tako hitro, kot lahko rastline iz nje črpajo hranila.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV