Kako posadimo grm vrtnice?
Vrtnico posadimo tako, da v zemljo izkopljemo globoko luknjo. Nekateri priporočajo, da na dnu sadilne jame oblikujemo stožec in po njem razprostremo korenine. To bo rastlino spodbudilo, da bo koreninski preplet širila navzdol, saj velja, da vrtnica raste lepše, če so korenine zakopane globlje v zemljo.
Če posadimo več grmov vrtnic skupaj, jih razmaknemo vsaj 3 metre narazen, da omogočimo dovolj prostora za rast.
Vrtnice pozimi ne potrebujejo zaščite, pravi Matjaž Mastnak: "Vrtnice, ki jih danes prodajamo, ne potrebujejo zimske zaščite. Včasih se je vrtnice jeseni dajalo v smrekove veje. To se je pokazalo kot nepotrebno delo, ker zime niso več takšne, kakršne so bile, pa tudi vrtnice niso več tako mehkužne. Pri nastajanju novih sort vrtnic se je pazilo na to. Če želimo vrtnice zaščititi pred sušo pozimi, je smiselno, da naredimo okrog stebelc kupčke, da jih ogrnemo."
Kakšno zemljo potrebuje vrtnica?
Zemljo, ki smo jo izkopali za sadilno jamo, zmešamo z večjo količino vrtnega komposta, šotnega mahu ali drugega organskega materiala. Prst mora biti dobro odcedna, saj so vrtnice občutljive na zastajanje vode. Del te mešanice stresemo na dno sadilne jame in vanj postavimo rastlino. Zasujemo s preostalo zemljo in dobro zalijemo.
Koliko svetlobe potrebujejo vrtnica?
Vrtnica potrebuje šest ur sonca na dan, vendar ni vseeno, v katerem delu dneva ga prejme. Šest ur jutranjega sonca je bolje kot šest ur popoldanskega sonca, saj je popoldansko sonce navadno precej močnejše.
Kako pogosto zalivamo vrtnico?
Najbolje je, da vrtnico temeljito zalijemo dvakrat na teden. Izogibamo se poznemu večernemu zalivanju, saj lahko povzroči pepelasto plesen, ki je zelo pogosta bolezen med rastlinami vrtnic. Z zalivanjem ob koncu dneva se voda ne bo imela časa posušiti, posledica tega pa je, da zemlja ostane vlažna vso noč, kar pomeni optimalne pogoje za pepelasto plesen.
Iz istega razloga se izogibamo zalivanju vrtnic od zgoraj. Močenje listov bo le spodbudilo okužbo s pepelasto plesnijo. Namesto tega vodo nanesemo na površino zemlje.
Kako pogosto moramo vrtnico gnojiti?
Spomladansko nego vrtnic začnemo z odstiranjem materiala, če smo rastlino kakorkoli zaščitili, nato pa sledi obrezovanje in gnojenje. To je tudi pravi čas za škropljenje, s katerim zagotovimo zaščito pred boleznimi in škodljivci.
Za impresivno cvetenje je treba grm vrtnice redno gnojiti. Organske metode zagotavljajo počasno in enakomerno oskrbo s hranili. Mesečna uporaba komposta, kompostiranega gnoja in drugih organskih in naravnih gnojil, kot je ribja emulzija, bo rastlini zagotovila vsa potrebna hranila, ki jih potrebuje za razvoj čudovitih cvetov. Gnojila s počasnim sproščanjem zagotavljajo pravo ravnovesje dušika, fosforja, kalija in drugih potrebnih hranil.
Pri sveže posajenih rastlinah počakamo, da rastlina prvič odcveti in šele nato pognojimo, da ne požgemo novih korenin.
Kako se lotimo obrezovanja?
Zelo malo verjetno je, da bomo grm vrtnice s prekomernim obrezovanjem uničili. Vendar bo ob upoštevanju nekaj preprostih pravil vrtnica videti lepša, končni rezultat pa bo bolj zdrava rastlina. Številne novejše sorte vrtnic ne potrebujejo veliko obrezovanja – če sploh.
Večja obrezovalna dela opravimo zgodaj spomladi. Začnemo pri mrtvih ali poškodovanih delih in vseh tistih, ki so videti rjavi. Tam, kjer je potrebno odstraniti večji del, najprej odrežemo tretjino do polovico rasti iz prejšnjega leta in nadaljujemo, dokler ne pridemo do zdrave, bele notranjosti znotraj veje. Pazimo, da vedno režemo pod kotom 45 stopinj.
Kdaj je najprimernejši čas za obrezovanje?
Matjaž Mastnak svetuje, da vrtnice obrezujemo konec zime: ''Zadnji čas, ko je treba vrtnico obrezati, je, ko zacvetijo forzicije ... takrat ponavadi tudi vrtnice začenjajo že odganjati. Popki, ki so čez zimo spali, se povečajo in že začnejo kazati rdeče listke. Torej, idealni čas je konec februarja.''
Razen če naša sorta vrtnice naravno proizvaja rdeče trse, je odmrle veje običajno mogoče opaziti po črni ali rdečkasto-črni obarvanosti. Odmrli trsi so lahko tudi rumeni, le redko pa ostanejo zelene barve.
Odrežemo tudi veje, ki so tanjše od svinčnika. Te bodo zelo verjetno ustvarile malo ali nič cvetov, hkrati pa bodo le kazile podobo enakomerno obrezanega grma.
Sledi še odstranjevanje neželenih poganjkov. To so vsi novi deli rastline, ki so videti poškodovani, zlomljeni ali pa ovirajo rast drugih zdravih delov.
"... Ko je enkrat mimo februar, takega zaresnega mraza več ni. Lahko, da bodo še slane, ampak to vrtnice prenesejo ... Nima smisla odlašati z začetkom, ker če nam vrtnice že odženejo, porabijo hranilo za nekaj, kar vržemo stran," še doda.
Ko smo odstranili vse nefunkcionalne dele rastline, grm oblikujemo v želeno obliko
Ker vrtnica ni občutljiva na pretirano obrezovanje, rastlino lahko po želji oblikujemo. Pomembno je, da je vsak rez čist, pod kotom 45 stopinj in približno 70 mm nad popkom, ki je obrnjen proti zunanji strani rastline.
Nekatere sorte cvetočih vrtnic zahtevajo odstranjevanje odcvetelih cvetov in popkov, s čimer spodbudimo ponovno cvetenje.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV