Ste se kdaj vprašali, zakaj imajo nekatera drevesa svoje deblo pobarvano z belo barvo? Barvanje drevesnih debel ima več namenov in lahko pomaga zaščititi šibka in zelo mlada drevesa pred različnimi poškodbami.
Drevesa so neverjetno prilagodljiva in močna. Hkrati nudijo zaščito človeku in so dom številnim živalim. Mlada drevesa potrebujejo čas, da se okrepijo, pri tem pa jim lahko nekoliko pomagamo. Povsem mogoče je, da ste že kdaj na drevesu opazili deblo, ki je v celoti ali pa delno obarvano z določeno barvo. Oranžna pika običajno pomeni, da bodo drevo posekali.
Kaj pa pomeni bela barva?
Če niste ravno dober poznavalec, vas lahko nekateri triki za nego rastlin zmedejo. Eden izmed teh, ki bi naključnemu nevednemu opazovalcu dal misliti, je tudi na belo pobarvano drevo ali, bolje rečeno, deblo drevesa. Toda za to obstaja dober razlog.
Razpokano in poškodovano lubje lahko uniči drevo
Obstajata dva razloga, zaradi katerih se lastniki dreves odločijo lubje prebarvati z belo barvo, ki pa sta med seboj povezana in lahko povzročita propad drevesa. Prvi razlog je zaščita pred žuželkami in ostalimi škodljivci, drugi pa varovanje pred neugodnimi vremenskimi vplivi – predvsem v zimskem času. Poglejmo, kako lahko tako preprost ukrep, kot je bela barva na površini lubja, pripomore k zaščiti majhnega in šibkega drevesa.
Neugodni vremenski vplivi
Debla dreves so lahko pogosto pobarvana belo, da bi preprečili tako imenovane sončne opekline, ki so pogosta težava v hladnejšem delu leta. Nenehno menjavanje temperatur, ki jih prinašajo mrzle zimske noči in toplejši sončni dnevi, lahko povzroči veliko škode na drevesnih deblih. Ta pojav se zgodi pozimi, ko pride do ekstremnih temperaturnih nihanj, zaradi katerih se lubje začne cepiti.
Bela barva odbija sončne žarke
Če drevo pobarvamo na belo, to upočasni proces segrevanja, kar pomeni, da bo razlika v temperaturi podnevi in ponoči nekoliko manjša.
Svetla barva, ki jo nanesemo na deblo, preprečuje pregrevanje lesa in tako zmanjšuje možnost za nastanek razpok, ki so posledica tega. Običajno boste takšno barvo našli na drevesih v sadovnjakih in drugih mladih drevesih z zelo tanko drevesno skorjo, medtem ko stara in odporna drevesa z močnim deblom takšne zaščite načeloma ne potrebujejo.
V razpokah se naselijo žuželke in drugi škodljivci
Da drevo ohranjamo zdravo, ga moramo zaščititi tudi pred najrazličnejšimi žuželkami, mravljami in termiti, ki se še posebej radi naselijo pod razpokano in razcepljeno drevesno skorjo na deblu, slej ko prej pa najdejo pot tudi v notranjost.
Kako poteka beljenje drevesa
Včasih so v ta namen uporabljali apno, vendar pa danes mnogi proizvajalci ponujajo vnaprej pripravljen in povsem naraven bel premaz, ki ne bo škodil vašemu drevesu, ampak bo odganjal škodljivce in ščitil skorjo pred pokanjem. Najpomembnejša stvar, ki si jo morate zapomniti, ko kupujete belo barvo za premaz drevesa, je, da izberete lateks barvo, narejeno na vodni osnovi. Prav tako se boste želeli prepričati, ali je barva pravilno razredčena – v razmerju ena proti ena. Barvo ali pa že vnaprej pripravljen premaz s čopičem nanesite na deblo drevesa, pri čemer bi nanašanje enkrat letno moralo zadostovati.
O učinkovitosti barvanja drevesnih debel sicer obstaja nekaj razprav, vendar pa dolgoletna praksa kaže, da ima ta postopek določene koristi pod pogojem, da se izogibamo strupenim barvam, ki bi naredile drevesu še več škode kot sami sončni žarki in nihanje temperature.