Koliko vode je za paradižnike ravno prav?
Rastline paradižnika potrebujejo 3–7 cm vode na teden. Doslednost in način zalivanja sta pri tem pomembna, a veliko je odvisno tudi od zunanjih dejavnikov.
Pri odločitvi, kdaj in koliko zalivati paradižnik, vam lahko pomaga vrsta dejavnikov in znakov. Visoke temperature, količina padavin, močni vetrovi in celo vrsta tal zahtevajo prilagoditev načina zalivanja in količine vode, ki pa jo paradižnik v osnovi potrebuje več kot večina drugih vrtnin.
Visoke temperature in vetrovno vreme lahko povzročijo, da so rastline v vročini dneva videti nekoliko povešene. Če se ponovno okrepijo, ko temperature padejo, najverjetneje ni težava v pomanjkanju vlage, zato pred zalivanjem vedno preverite vlažnost tal.
Je mogoče paradižnike zalivati preveč?
Čeprav paradižnik v svojem rastnem obdobju potrebuje veliko vode, ga je seveda mogoče zalivati tudi preveč. To se pogosto zgodi, ko želimo dehidrirano rastlino oživiti, zato ji naenkrat namenimo več vode, kot jo lahko absorbira. Najboljši pristop, da se temu izognete, je dosledno zalivanje, ki ustreza vašim rastnim razmeram.
Kateri so znaki prekomernega zalivanja paradižnika?
Znaki preveč zalite rastline paradižnika so uvel, povešen videz, rumeni listi in stebla, izbokline na listih in izpadanje le-teh, razpokani plodovi, gniloba koncev cvetov in rjave korenine. Stoječa voda na dnu rastlin ali plesen na površini tal sta prav tako indikatorja gnitja.
Znaki, da rastline paradižnika potrebujejo vodo
Venenje listov je eden prvih znakov, da so vaši paradižniki žejni. Lahko je sicer tudi znak prekomernega zalivanja, kar pa vam ne bo težko ugotoviti.
Drugi znaki, ki se pojavijo ob pomanjkanju vode:
- uveli ali povešeni listi in stebla,
- listi se zvijajo navznoter,
- zgornji 2 do 3 centimetri zemlje so prašni ali razpokani,
- rast rastline in plodov se upočasni ali celo povsem ustavi,
- spodnji listi postanejo rumeni.
Kako pogosto zalivati paradižnike?
Ne glede na to, ali paradižnike gojite v loncih, visokih gredah ali na vrtu, na novo presajene rastline sprva vsak dan zalivajte, da ustvarijo močne korenine. Zalivajte globoko na ravni tal, dokler vlaga ne doseže globine 20 cm.
Ko se pojavijo prvi večji paradižniki in ti začnejo zoreti, še vedno nadaljujte z zalivanjem, vendar zmanjšajte količino vode. Preveč vode v dozorevajočih plodovih povzroči gnilobo in pokanje paradižnikov.
Med aktivno rastjo sta pogostost in količina vode, ki ju morate zagotoviti, odvisni od tega, kje raste vaš paradižnik.
Paradižniki v lončkih ali tisti, ki rastejo v visokih gredah, potrebujejo več vode in pogostejše zalivanje – navadno enkrat ali dvakrat na dan. Izberite kakovostno zemljo, ki je dobro odcedna. Glinena tla in tista s težkim organskim materialom zadržujejo vlago dlje kot ilovnate mešanice.
Rastline v lončkih je treba zalivati dovolj pogosto, da ostanejo tla vlažna, vendar nikoli razmočena. Na izsuševanje zemlje vplivata velikost in globina lončkov. Pazite tudi, da voda redno odteka skozi drenažne luknje.
Zalivanje paradižnikov v visokih gredah
Visoke grede so z vidika ohranjanja vlage za paradižnike bolj primerne kot lončki, vendar so tudi te še vedno omejene z velikostjo in globino. Dvignjena gredica z globino tal najmanj 40 centimetrov je najboljša za gojenje paradižnikov, uveljavljene rastline pa je treba v tem primeru zalivati 20–30 minut tri- do štirikrat na teden. Če gojite paradižnik v plitvejši gredici, vsak dan preverjajte, da ujamete zgodnje znake pomanjkanja vode.
Nekaj dodatnih napotkov, kako zalivati paradižnike
- Ob prvih znakih venenja preverite vlažnost tal.
- Vedno zalivajte na ravni tal.
- Zalivajte počasi in enakomerno.
- Izogibajte se močenju listov in stebel.
- Zalivajte zgodaj zjutraj ali pozno popoldne oz. zvečer.
- Uporabite zastirko iz slame, da zmanjšate izhlapevanje in izboljšate zadrževanje vlage.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV