Dominvrt.si
Lončnico ovijemo v zimsko kopreno ali drug izolativni material.

Zaščitite okrasni vrt pred zmrzaljo

L.M.
24. 11. 2022 07.50
0

Zimsko vreme, ki s seboj prinaša sneg, veter in mraz, lahko neugodno vpliva na rastline. Da bi naš okrasni vrt, v katerega smo vložili veliko truda, energije in nenazadnje gotovo tudi denarja, preživel zimo in spomladi spet na polno zaživel, ga moramo v jeseni primerno zaščititi. Pri tem ni dovolj, da zaščitimo samo zunanji vidni del, ampak tudi koreninski sistem, poganjke in največkrat kar celo rastlino.

Na kakšen način bomo zaščitili rastlino, je odvisno od številnih dejavnikov. 

Mlade rastline so bolj dovzetne za negativne vplive mraza, saj njihov koreninski sistem še ni dovolj ukoreninjen in bi jih zato zmrzal bolj prizadela.

Nekatere rastline, predvsem tiste, ki izhajajo iz predelov s hladnejšim podnebjem, so pričakovano bolj odporne na mraz, medtem ko so tropske rastline vajene vročine in vlage in brez ustrezne zaščite nizkih temperatur ne bodo preživele. 

Rastline v lončkih so bolj občutljive od tistih, ki rastejo na tleh, saj je zemlja v posodah veliko bolj izpostavljena zmrzovanju. Manjši ko je lonec, bolj neugodne so razmere za prezimovanje.   

Nekatere rastline so že v osnovi odpornejše na mraz.
Nekatere rastline so že v osnovi odpornejše na mraz. FOTO: Dreamstime

Kot rečeno, nas vreme lahko marsikdaj preseneti, vseeno pa je priporočljivo, da delujemo predvsem preventivno, tudi s spremljanjem vremenske napovedi in nasploh zunanjih razmer.

Oblaki delujejo kot izolator

Oblaki so v boju proti pozebi vaši zavezniki, ti namreč delujejo kot izolator, ki zadržuje toploto in preprečuje nenadne spremembe temperature. Če je noč jasna, je večja verjetnost, da se že tako nizkim temperaturam pridruži še hladen veter.  

Zaščita koreninskega dela 

Najboljši način za zaščito koreninskega dela pri rastlinah, ki so posajene neposredno v tla, je, da območje prekrijemo s šoto, kompostom, senom, mahom, lesnimi sekanci ali pa s snegom v obliki čaše. 

Ne pozabimo na zaščito korenin v zemlji.
Ne pozabimo na zaščito korenin v zemlji. FOTO: Profimedia

Lončnice lahko zaščitite na tri načine

Ker so lončnice že v osnovi bolj nagnjene k poškodbam zaradi zmrzali, jim bomo pri prezimovanju pomagali tako, da jih prestavimo v notranji prostor. Ta naj ne bo pretopel, saj lahko nenadne spremembe temperature pri rastlinah povzročijo šok. Postavite jih v garažo, lopo, klet ali drug neogrevan prostor. 

Če imamo na vrtu dovolj prostora, lahko rastlino skupaj z loncem zakopljemo v zemljo. Tako bomo zagotovili enako temperaturo, kot bi jo imelo drevo, grm ali roža, če bi bilo posajeno neposredno v tla na vrtu, ob tem pa si prihranimo delo s presajanjem. 

Lončnico ovijemo v zimsko kopreno ali drug izolativni material.
Lončnico ovijemo v zimsko kopreno ali drug izolativni material. FOTO: Adobe Stock

V primeru, da nobena od teh možnosti ne pride v poštev, bodisi zaradi pomanjkanja prostora ali iz kateregakoli drugega razloga, lahko lončnico ovijemo v zimsko kopreno ali drug izolativni material. Pri tem zaščitimo tako lonec kot tudi nadzemni del rastline. 

Rastline tudi v zimskih dneh potrebujejo vlago

Morda nekoliko nenavadno, a dejstvo je, da ohranjanje vlage v tleh lahko pomaga zaščititi rastline pred mrazom. Vlažna tla imajo izolacijski učinek, ki seva toploto navzgor, ko se zvečeri. Pozimi zalivamo vedno v najtoplejšem delu dneva. 

Večjo skupino rastlin pokrijte z vrtno folijo ali zimsko kopreno

Če želimo zaščititi večjo skupino rastlin, jih preprosto pokrijmo z vrtno folijo ali drugim zaščitnim materialom, ki ga imamo pri roki. Okrog rastlin postavimo nizke lesene kole, nato pa čez napnemo zaščitni material. V ekstremnih razmerah lahko čez tkanino položimo še plastično folijo.

Zaščita vrta
Zaščita vrta FOTO: Dreamstime

Zaščita dreves

Mlajša drevesa, stara od 1 do 4 leta, so zelo občutljiva na poškodbe zaradi zmrzali in lahko zaradi njih celo odmrejo. Pozorni bodite tudi na drevesa in grmovnice, ki imajo že razvite popke in cvetove in jih nizke temperature lahko presenetijo spomladi. Njihova debla ovijte z brisačami, odejami, kartonom,klobučevino ali drugim materialom. 

Z ovijanjem začnite na spodnjem delu debla in nadaljujte navzgor. Pri tem pazite, da se plasti prekrivajo za centimeter ali dva. Nadaljujte z zavijanjem na ta način, dokler ne dosežete najnižjih vej drevesa. Ovoj pritrdite na drevo z vrvico ali trakom.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698