Dominvrt.si
Poletna nevihta

S temi ukrepi naliv, toča in veter vašemu vrtu ne bodo prišli do živega

L.M.
12. 04. 2024 05.00
0

Sezona vrtičkanja je tu – z njo pa na žalost tudi obdobje neviht, ki s sabo prinašajo številne vremenske nevšečnosti. Nepredvidljivo vreme, ki smo mu priča v zadnjih letih nas tako sili k razmišljanju o tem, kako zavarovati vrt, še preden nanj sploh karkoli posadimo. O preventivnih ukrepih za zaščito vrta pred nalivi, točo in močnimi vetrovi smo se pogovarjali s prof. ddr. Ano Vovk z oddelka za geografijo in varstvo okolja Filozofske Fakultete v Mariboru.

Da bi vrt kar se da uspešno rasel, obstaja nekaj ključnih dejavnikov. To so vlaga, svetloba in hranila, poleg tega pa še nekateri drugi kot sta temperatura zemlje in ozračja ter pH vrednost prsti. Uspešno vrtičkanje je pravzaprav upravljanje s temi pogoji ali bolje rečeno zagotavljanje, da so ti čim bolj optimalni, glede na zahteve rastline. 

Hitro se lahko zgodi, da nam nevihta uniči ves pridelek, na katerega smo tako skrbno pazili in si zanj prizadevali.
Hitro se lahko zgodi, da nam nevihta uniči ves pridelek, na katerega smo tako skrbno pazili in si zanj prizadevali. FOTO: Adobe Stock

A kaj hitro se lahko zgodi, da nam nevihta uniči ves pridelek, na katerega smo tako skrbno pazili in si zanj prizadevali. 

Z ustrezno pripravo, še preden se to zgodi, lahko zmanjšamo in celo preprečimo poškodbe rastlin. 

Močne in zdrave rastline so bolj odporne proti fizičnim poškodbam, vključno s točo. Pred poletnimi nevihtami v zgodnji rastni sezoni zato svoje rastline redno in ustrezno gnojimo. Poleg pravilnega zalivanja in nege lahko gnojenje rastlinam namreč da dodatno moč, da lažje preživijo slabe vremenske razmere. 

"Življenje rastline se začne v semenu, zato je temelj zdrave rastline zdravo seme. Ko posejemo seme, naj bodo pogoji kalitve in rasti čimbolj naravni, brez ogrevanja in umetnih svetil, vse to naredi rastlini napačen vzorec za rast. Torej seme, ki je zdravo, bo kalilo glede na čas in prostor ustrezno in potem sadiko vsadimo na zemljo, bogato z mikorizo, to je simbiozo gliv s koreninami, ki pomagajo hraniti rastline. Vsa odpornost rastline je v zemlji, pri koreninah in ne nad zemljo. Taka rastlina se lahko uspešno sama prilagaja na vreme," pove ddr. Ana Vovk. 

Fizična zaščita rastlin

Ne glede na to, kako zelo zdrava in močna je rastlina, pa je včasih potrebna tudi dodatna fizična zaščita. Zelo pomembno je, da smo pri tem proaktivni in delujemo predvsem v smeri preventivne zaščite. Pomaga lahko tudi spremljanje vremenske napovedi in opazovanje zunanjega dogajanja ter reagiranje ob prihajajoči ujmi. 

Pred bližajočo se nevihto okoli korenin rastlin nasujemo dodatno zemljo za utrditev in proti izpiranju zemlje.
Pred bližajočo se nevihto okoli korenin rastlin nasujemo dodatno zemljo za utrditev in proti izpiranju zemlje. FOTO: Adobe Stock

Možnosti za zaščito je več, medtem ko so nekatere dražje in bolj zahtevne, pa obstajajo tudi začasni ukrepi, ki so primernejši za domače vrtičkarje. 

Zaščitne mreže proti toči 

Mreža proti toči je vrsta zaščitne mreže, ki se uporablja v kmetijstvu za preprečevanje škode na rastlinah zaradi toče. Izdelana je iz monofilamenta visoke trdnosti in visoke gostote ali tračne preje in je na voljo v različnih barvah in debelinah. Lahko je tkana ali pletena, zasnovana pa je tako, da prenese tudi večja zrna toče, hkrati pa še bedno omogoča kroženje zraka, prodiranje svetlobe in namakanje.

Zaščitna mreža ob pravilni postavitvi učinkovito ščiti drevesa in vrtnine pred točo in vetrom ter poleg tega lahko drastično zmanjša možnost sončnega ožiga. Nenazadnje lahko deluje kot ovira za škodljivce in ptice, ki bi poškodovale pridelke tako, da bi jih pojedle ali okljuvale. Ker je njihova namestitev draga, so nekoliko manj primerne za manjše domače vrtičkarje.

Dodatni začasni zaščitni ukrepi 

Pred bližajočo se nevihto okoli korenin rastlin nasujemo dodatno zemljo za utrditev in proti izpiranju zemlje. Nad bolj občutljive rastline postavimo lonce, vedra, košare ali velike smetnjake. Le-teh ne pozabimo obtežiti z opekami ali velikimi kamni. 

Zlasti poleti so navadno nevihte najpogostejše, spremlja pa jih lahko tudi toča.
Zlasti poleti so navadno nevihte najpogostejše, spremlja pa jih lahko tudi toča. FOTO: Shutterstock

Med bolj občutljivimi rastlinami, ki potrebujejo še dodatno zaščito, so plodovke, pove ddr. Ana Vovk"Vse rastline, ki nosijo plodove, so najbolj občutljive, kot so paradižniki, paprika, bučke, melancane, ker so njihovi plodovi občutljivi na zunanje vplive veliko bolj, kot korenovke. Tudi zelje, cvetača, brokoli niso tako občutljivi kot navedene plodovke, zato ščitimo najprej te, katerih plodovi se najprej poškodujejo. Zelo pomaga zasitranje tal, s tem ščitimo tudi rastline. "

Rastline, ki rastejo ob vrtni ograji, pokrijemo s kosom kartona, lesa, steklenih vlaken ali drugega ploščatega materiala, tako da ga prislonimo in pritrdimo ob vrtno ograjo.

Lončnice prestavimo na varno mesto

V spomladanskih in poletnih mesecih bodite pozorni na vremensko napoved, ki se lahko iz ure v uro spreminja. Zlasti poleti, ko so navadno nevihte najpogostejše in jih lahko spremlja tudi toča. 

Če je napovedano neurje, postavite vse svoje lončnice in viseče košare v zaprt prostor ali pa ob steno, da jih zaščitite pred poškodbami.

Po potrebi jih pokrijemo z vrtno kopreno in se prepričamo, da so obtežene in skupaj z loncem dovolj težke, da prenesejo močan veter. Celo materiali, kot so karton, lesene plošče in druge tkanine, jih lahko zaščitijo pred poškodbami zaradi toče.

Mreža proti toči je vrsta zaščitne mreže, ki se uporablja v kmetijstvu za preprečevanje škode na rastlinah zaradi toče.
Mreža proti toči je vrsta zaščitne mreže, ki se uporablja v kmetijstvu za preprečevanje škode na rastlinah zaradi toče. FOTO: Adobe Stock

Sogovornica pa predstavi še alternativo mehanski zaščiti: "Poleg mehanskega ščitenja z mrežami poznamo tudi radiestezijsko preventivno zaščito, kjer se izogibamo legam, ki pogosto dobijo točo."

Kako ravnati, če je rastline prizadelo neurje?

"... če pa se le ta že dogodi, in nimamo mehanske zaščite, takoj pripravimo čaj iz rmana, žajblja in koprive in pogosto škropimo rastline, da se razkušijo in zarastejo," še svetuje ddr. Ana Vovk.

Po neurju najprej poskrbimo za obrezovanje in odstranjevanje uničenih delov rastline. Odstranimo polomljene veje, stebla in liste, da se lahko rastlina osredotoči na rast zdravih delov.

Četudi ta izgleda popolnoma uničena, ji lahko damo še nekaj časa, preden jo zavržemo. Zdrave rastline si lahko hitro opomorejo od poškodb, zato smo pozorni na novo rast. Uničenje zaradi nevihte je lahko pogosto videti bolj uničujoče, kot je v resnici bilo.

Za dodaten zagon in spodbujanje zdrave rasti jih pognojimo – pazimo le, da ne gnojimo prepozno v sezoni. Poškodovane rastline so lahko bolj ranljive za žuželke in bolezni, hranila pa jim lahko dajo moč za boj proti morebitnim okužbam.

To se zgodi, če kuhate kis pred nevihto s točo
Preberi še
To se zgodi, če kuhate kis pred nevihto s točo
Kako svoj dom zaščititi pred točo?
Preberi še
Kako svoj dom zaščititi pred točo?
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698