Dominvrt.si
Zeleni paradižniki

Zeleni paradižniki – naj vas njihova barva ne zavede

L.M.
23. 02. 2023 05.00
0

Pridelovalci so do sajenja zelenega paradižnika pogosto nekoliko zadržani, saj na videz nezreli paradižniki kupcem pogosto niso privlačni in jih je zato težje prodati. Prav tako so pri nas manj pogosti, ker domačim vrtičkarjev povzročajo določeno težavo. Glede na barvo je namreč zelo težko določiti njihovo zrelost. A kljub temu naj vas barva ne zavede, saj gre za sorto zelenih plodov, ki ohranijo zeleni odtenek tudi, ko popolnoma dozorijo.

Kakšna sorta je zeleni paradižnik?

Te redke sorte, ki dajejo zeleni pridelek, najdemo v različnih oblikah in pisanih zelenih odtenkih. Koža je navadno limetino zelena z rumenkastimi lisami. Meso je svetlo, neonsko zeleno z blagim citrusnim, tropskim okusom, spet druge imajo bolj sladkasto mesto. Nekateri pravijo, da zeleni paradižnik s svojo specifično kislostjo po okusu spominja na kivi. 

Volovsko srce: vse, kar morate vedeti o priljubljeni sorti paradižnika
Preberi še
Volovsko srce: vse, kar morate vedeti o priljubljeni sorti paradižnika
Zelene sorte pobiramo in uživamo paradižnik
Zelene sorte pobiramo in uživamo paradižnik FOTO: Adobe Stock

Ta paradižnik lahko narežete in jeste neposredno z vrta ali ga vključite v solate in kuhane jedi. 

Med ogromnim številom sort paradižnika zeleni zagotovo izstopajo. Med najbolj pogostimi so green zebra, Green Bell Pepper in moldavski paradižnik.

Vrste zelenega paradižnika

Sorta Green Bell Pepper daje paradižnike srednje velikosti, ki tehtajo približno 70 do 100 gramov. Ime je kot nalašč za to sorto, saj so plodovi podobni zelenim črtastim paprikam. Plodovi so rahlo votli in odlični v nadevani obliki. Okus je sladko trpek. 

4 preprosti načini zorenja zelenih paradižnikov
Preberi še
4 preprosti načini zorenja zelenih paradižnikov

Green zebra je sorta izjemno osupljive barve, z rumeno-zlato lupino in limetino zelenimi črtami, od koder tudi tudi njeno ime. Med kuharji, ki želijo izstopati, je ena bolj priljubljenih. Za razliko od ostalih zelenih paradižnikov ima bogat, nekoliko bolj sladek in manj kisel okus. Plodovi so razmeroma majhni, tehtajo približno 100 gramov.

Moldovan green paradižniki izvirajo iz Moldavije, kot pove že njihovo ime. Zaradi svoje velikosti in močnega mesa spadajo med mesnate paradižnike. Njihovo zrelost lahko prepoznamo po prožnosti lupine in rahli rumeni obarvanosti. Uporabnost je zelo raznovrstna – od omak, solat, sendvičev in tako naprej.  

Pelati – sorta paradižnika, ki je še posebej primerna za omake in juhe
Preberi še
Pelati – sorta paradižnika, ki je še posebej primerna za omake in juhe
Zeleni paradižniki se po rastnih pogojih ne razlikujejo od rdečih.
Zeleni paradižniki se po rastnih pogojih ne razlikujejo od rdečih. FOTO: Shutterstock

Razlika med zelenimi in rdečim paradižnikom

Tako kot drugi paradižniki tudi zelene sorte najbolje uspevajo na močnem soncu in v dobro odcedni zemlji. Rastline paradižnika potrebujejo zelo bogato zemljo in jih je skozi rastno dobo treba večkrat pognojiti. To lahko storite s posebnim gnojilom za paradižnike ali samo s splošnim gnojilom 10-10-10 ali 5-10-10. 

Pri gojenju paradižnika se izogibajte pripravkom, ki vsebujejo preveč dušika, saj lahko preveč le-tega upočasni rast plodov. V času rasti potrebujejo veliko vode, da pridelajo kakovostne plodove. K dobri rastli le-teh pa pripomore tudi sam način zalivanja – nikoli ne zalivajte od zgoraj, saj lahko to pripomore k širjenju resnih glivičnih bolezni, kot je denimo pegavost.

Pelati – sorta paradižnika, ki je še posebej primerna za omake in juhe
Preberi še
Pelati – sorta paradižnika, ki je še posebej primerna za omake in juhe

Svetloba

Zeleni paradižnik se po količini svetlobe pravzaprav ne razlikuje od sort, ki tvorijo rdeče plodove. Za rast in uspevanje potrebuje vsaj šest do osem ur polne sončne svetlobe na dan.

Prst

Tla naj bodo ilovnata, bogata in dobro odcedna, z veliko organske snovi. Paradižnik se najbolje obnese v rahlo kislih tleh.  

Voda

Obilno in redno zalivanje je pri paradižnikih ključnega pomena. V vročem poletnem vremenu in za paradižnike, ki rastejo v posodah, to pomeni dnevno zalivanje, ali celo dvakrat na dan med vročinskim valom. Suha tla v času razvoja plodov lahko namreč povzročijo gnilobo. Če sadiko posadimo dovolj globoko, rastlini omogočimo dodatno prednost, saj bo tako sposobna vodo črpati tudi globoko iz zemlje. Vedno zalivajte le zemljo, ne pa listov in drugih nadzemnih delov rastline.  

Temperatura in vlažnost

Zeleni paradižniki so odporni na vročino, vendar ne na mraz, zato spomladansko sajenje prilagodite vremenu. Visoka vlažnost lahko spodbuja glivične bolezni, če listje ostaja mokro. To lahko preprečite z odstranjevanjem določenih delov listov, da zagotovite dobro kroženje zraka, še bolje pa z dovolj razdalje med rastlinami.

Optimalna temperatura za kalitev je med 18 in 20 stopinj Celzija .

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698