V približno pol ure, odkar določeno zelišče porežemo, se izgubi skorajda polovica hranljivih vrednosti, pojasnjuje Brian Hetrich, naturopat in strokovnjak za zelišča na inštitutu za zdravje Hippocrates v West Palm Beachu na Floridi. »Če gojite svoja zelišča doma, jih lahko vselej uporabite sveža, porežete jih tik pred uporabo,« navaja prednosti gojenja zelišč doma.
Katera zelišča so tista, ki vam bodo uspevala doma in ki jih je koristno imeti na dosegu roke?
Meta
Je bogat vir vitamina A in z dvema jušnima žlicama dnevno vnesemo v telo več kot polovico priporočenega dnevnega vnosa tega vitamina. Meta je dobra v boju s slabim zadahom (prežvečite nekaj lističev), pomaga pri glavobolih (metin čaj) in prebavi, pri težavah z dihali, astmi, mozoljavosti in drugih težavah. Esencialno olje poprove mete ima pozitiven učinek na telesne sposobnosti, dihanje in krvni tlak.
Gojenje: Meta potrebuje kar nekaj prostora, saj hitro raste in pri sajenju skupaj z drugimi rastlinami tem hitro odžira življenjski prostor. Odlično bo uspevala zunaj v visoki gredi ali cvetličnem koritu. Poskusite seveda lahko tudi z gojenjem v notranjosti.
Rožmarin
Gre za zelo aromatično zelišče, ki vsebuje karnozično kislino – močan antioksidant. Ta naj bi, po nekaterih raziskavah sodeč, celo uspešno premagoval rakave celice. Vonj rožmarina na bi izboljševal zmožnosti pomnjenja in ena od študij, ki so jih opravili na univerzi Northumbria v Združenem kraljestvu, je pokazala, da so ljudje v prostoru, v katerega so pršili aromo rožmarina, bolje izvajali različne naloge, pri katerih je bila ključnega pomena uporaba spomina.
Gojenje: Rožmarin najbolje uspeva na sončni legi, treba ga je redno zalivati v zadostni meri. Vsake toliko, ko se sprehodite mimo sadike rožmarina, malce 'podrgnite' po njem, da odišavite prostor in tako lagodno vplivate na svoje počutje.
Sivka
Sivka je vse drugo kot le 'lepa' rastlina. Vonj sivke deluje pomirjujoče, vsebuje pa tudi antioksidante, polifenole, ki so odlični proti napihnjenosti.
Gojenje: Sivka najbolje uspeva zunaj na prostem. Gre za rastlino, ki terja nekaj več prostora, potrebuje vsaj okoli osem ur sonca dnevno. Uspeva v dobro odcednih tleh. Če jo nameravate gojiti v cvetličnem loncu doma, poskrbite, da bodo v dnu lonca luknjice in bo voda lahko dobro odtekala.
Bazilika
Je dober vir vlaknin, ima razstrupljevalni učinek in je učinkovita pri pomirjanju živcev. Vključite jo v svoj jedilnik po prekrokani noči, pomagajte si z njo v primeru poškodb kože, saj deluje protivnetno.
Gojenje: Bazilika je trpežno zelišče, ki uspeva tako notri kot na prostem. Ni zahtevna za nego. Zalivati jo je treba približno na dva dni, z rednim 'ščipanjem' vrhov pa boste poskrbeli, da se bo redno obnavljala in tvorila nove poganjke.
Timijan
Timijan je zelišče, ki je zelo koristno pri zdravljenju težav z dihali. Pomaga pri obolenju grla, prehladu, bronhitisu. Deluje antiseptično (razkužuje), thymol, ena izmed sestavin, ki jih vsebuje, pa je ključna sestavina razkužilne ustne vodice. Nima kalorij, uživate ga lahko kot dodatek solati in drugim (kuhanim) jedem, omakam. Iz njega lahko pripravite tudi čaj. Zdravilni čaj, ki je odličen pri prehladu in kašlju, pripravite tako, da v lonček z vodo date olupljeno čebulo. Kuhajte do vretja, dajte v lonček svež timijan, čebulo odstranite, da okus ne bo premočan. Po približno desetih minutah odstranite še timijan, ko se čaj ohladi, pa po okusu dodate limono in med. Tak čaj je odličen tudi za otroke in pomirja kašelj.
Gojenje: Timijan bo uspeval na sončni legi, redno ga zalivajte, a ne pretiravajte. Strizite ga sproti in redno, da se lepo obnavlja in tvori ves čas nove poganjke. Ker gre za manjšo sadiko, si jih lahko omislite tudi več.
Žajbelj
Žajbelj deluje antiseptično in je dober antioksidant. Deluje proti staranju in zato ga dodajajo v številne kozmetične produkte, pomaga pri anksioznosti in preobremenjenosti ter pozitivno vpliva na spomin, zmožnosti pomnjenja.
Gojenje: je rastlina, ki potrebuje veliko svetlobe, kakovostno prst (tla morajo biti rahla in dobro odcedna) in zalivanje vsak drugi dan. Gojimo ga običajno zunaj, zimi pa dobro kljubuje, če ga obrežemo komaj spomladi.
Koper
Je začimba intenzivnega okusa, ki jo uporabljamo kot dodatek različnim jedem, recimo ribam – svežemu lososu dodamo košček masla in vejico kopra, zavijemo v foljo in položimo v pečico poleg krompirja, z njim začinimo recimo perutnino, ga dodamo h krompirju pri pečenju v pečici, nepogrešljiv je tudi pri vlaganju kumaric. Pomaga proti kolcanju, nespečnosti in pri slabi prebavi. Proti kolcanju pripravite pripravek tako, da žlico listov kopra prelijete z vrelo vodo, nato pa počasi popijete tekočino.
Gojenje: Terja veliko sonca in dobro odcedna tla. Ker gre za veliko rastlino, je primerna za gojenje zunaj in ne v stanovanju, razen če imamo dovolj prostora za velik lonec. Če ga gojimo zunaj, zalivamo enkrat tedensko, pri gojenju doma pa terja nekaj več pozornosti.
Koriander
Je zelišče bolj intenzivnega okusa, ki sicer ni tipično za našo kuhinjo, a je dober vir železa in vlaknin ter pomaga pri izločanju težkih kovin iz organizma in zato ga je dobro vključiti v jedilnik.
Gojenje: Potrebuje dovolj debelo plast prsti, da se lahko primerno zakorenini, to pa je tudi razlog, zakaj ga je doma težko gojiti. Če semeni, semen ne zavrzite – so namreč pikantna začimba.
Drobnjak
Po okusu je sila podoben čebuli, le nekoliko bolj blag. Koristen je za podporo imunskemu sistemu, varoval pa naj bi pred rakom na prostati, dojkah in želodcu.
Gojenje: Ne potrebuje veliko svetlobe, raste precej hitro in lahko uspeva v praktično vsakem stanovanju. Zalivamo ga po potrebi pazimo, da zemlja ni preveč namočena in da se ne izsuši povsem.
Peteršilj
Vsebuje veliko vitamina A in C in je odličen dodatek jedem. S samo eno jedilno žlico peteršilja na dan boste zaužili več kot polovico priporočene dnevne količine vitamina K, ki je ključnega pomena za zdravo kri.
Gojenje: Peteršilj ne potrebuje veliko sonca in je preprost za vzgojo. Pazite le, da se zemlja ne bo preveč posušila, saj se rastlina, če se enkrat začne sušiti, težko 'pobere'. Raste sicer počasneje kot nekatera druga zelišča, a se splača počakati.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV