Dominvrt.si
Sadovnjak

Kako ustrezno pripravimo naš sadni vrt na zimsko spanje?

Dom in vrt
24. 09. 2022 05.00
0

S 23. septembrom se je tudi uradno začela jesen in zdaj, ko bomo počasi pobrali z dreves še zadnje plodove, je odlična priložnost, da razmislimo, če smo v preteklem letu ustrezno poskrbeli za drevje, razmislimo, kaj bi bilo morda bolje storiti drugače, pripravimo načrt za prihodnje leto in ustrezno pripravimo naš sadni vrtna zimsko spanje.

Če je tudi vaše drevje letos bogato obrodilo, lahko na vejah preko jeseni in zime pustite kakšen plod. Ta bo polepšal pogled na krošnjo, hkrati pa bo morda nahranil kakšno živalico. Po poletju je sadno drevje sicer precej izčrpano, zato je zelo pomembno, da mu preko zemlje zagotovimo ustrezna hranila. Najbolje je, da izberete ustrezna organska gnojila, ki so namenjena sadnemu drevju in vsebujejo snovi v ustreznem razmerju. Ker želimo, da gnojila prodrejo globlje v tla, je dognojevanje nujno. Z izbiro rudninskih gnojil boste sicer zagotovili drevesu ustrezna hranila, ne boste pa pomembno vplivali na kakovost tal.  Idealno je, če se odločite za ustrezno kombinacijo obeh, prilagodite pa vrsti in starosti drevesa. Pri izbiri gnojil pazite tudi, da izberete ustrezno glede na pH vrednost tal.

Kako gnojimo sadno drevje?

Po obodu krošnje privzdignemo travno rušo in pognojimo. Mlada drevesa gnojimo načeloma kolobar okoli drevesa, 1–3 m od debla. Gnojenje tik ob deblu ni ustrezno, saj hranila najbolje črpajo tanke koreninice, ki se nahajajo nekoliko stran od debla, na obodu krošnje.

Sadovnjak - 5
Sadovnjak - 5 FOTO: Mihajela Črnko

Obrezovanje

Nekateri menijo, da obrezovanje v jesenskem času ni ustrezno, češ da je drevje že tako dovolj izčrpano od aktivne rasti preko sezone in da je zato bolj, če vse skupaj pustimo na miru do pomladi.

Drugi zagovarjajo, da je vseeno dobro, če sadnemu drevju obrežemo vse navpične poganjke v celoti, predvsem tiste, ki so daljši od 50 cm. Veje lahko tudi upogibamo navzdol in privežemo. S tem, ko odstranjujemo določene veje, dokler so še olistane, drevesu jemljemo nekaj hranila (drevesa najprej črpajo hranila iz listov, nato preko korenin) in zmanjšamo prebujno rast. Preveč košata krošnja pri sadnem drevju ni zaželena, saj je premalo zračna, v njej se zadržuje vlaga in drevo je bolj dovzetno za razvoj določenih bolezni. Prav tako se sončni žarki spomladi težje prebijajo skoznjo in plodovi težje zorijo.

Zaščitite jih

Če vaše sadno drevje raste na neograjenem območju, še posebej, če je v bližini gozda, je dobro, da v jesenskem času zaščitite debla pred divjadjo in zajci. Lubje (še posebej mladega) sadnega drevja je za živali dobra poslastica, a je obžiranje za drevo škodljivo. Drevesa lahko namesto z ograjo, zaščitite tudi s posebnim odvračalom, s katerim premažemo debla, a je treba premaz nato redno obnavljati.

Če ste si omislili drevje, ki ni toliko odporno na zimske temperature, ga zaščitite. Predvsem mlajše rastline preprosto prekrijte s kopreno, ki se uporablja za prekrivanje zelenjavnih gred. Z beljenjem zaščitite debla in debelejše veje.

Škodljivci

Ker sadja na drevju v določenem trenutku pač ni več, si škodljivci iščejo primerno zimsko bivališče. Nekateri se zabubijo v tleh, nekateri pod lubjem … Zdaj je čas, da nastavite vabe in jih poskusite iztrebiti. Lahko uporabite lepljive trakove, ki jih ovijete okoli debla in debelih vej, ali pa izberete katerega od drugih načinov. Povsem jih sicer ne boste mogli iztrebiti, lahko pa precej zmanjšate njihovo število.

sadovnjak jeseni
sadovnjak jeseni FOTO: iStockphoto
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698