Dominvrt.si
zelišča

Katera zelišča je treba prestaviti na toplo?

S.S.
01. 10. 2022 05.00
0

Ko na vrata potrka jesen, z njo pa nizke temperature, je čas, da nekatera zelišča prestavite na toplo. Le tako vas bodo lahko razveseljevala tudi čez zimo. Za nekatera izmed njih pa je to nujno potrebno, v nasprotnem primeru ne bodo preživela.

Rožmarin, timijan, sivka, origano sicer lahko prezimijo na prostem, a če jih boste želeli uporabiti pri kuhanju, jih boste morali preseliti v bivalne prostore. To pa je nujno za lovor ali baziliko, ki zmrzali ne preživita. In kaj morate storiti?

Najlažje boste preselili origano, timijan, drobnjak in meto. Preprosto izruvajte rastline, otresite zemljo z njihovih korenin in jih posadite v lonček, ki ste ga napolnili s šoto, kompostom ali humusom iz mletega lubja. Lončke nekaj tednov še pustite na prostem, v bolj senčnatem predelu, nato jih preselite.

Spoznajte inovativne rabe za domača zelišča
Preberi še
Spoznajte inovativne rabe za domača zelišča
zelišča
zelišča FOTO: Profimedia

Ker ima peteršilj dolgo korenino, boste morali kopati globlje in ga tudi posaditi v globlji lonček. Od 20 do 25 centimetrov naj bi zadostovalo.

Malce večji zalogaj je morda rožmarin, ki se je preveč razbohotil. V tem primeru mu lahko odrežete 10 centimetrov dolgo, zdravo in močno vejico, ki je spodaj že olesenela. Posmukajte spodnje lističe in vejico zasadite v zemljo za podtaknjence. Četrt podtaknjenca zasujte z zemljo, zalijte in postavite v senco. Po nekaj tednih ga prinesite v prostor, v katerem naj ne bo več kot 10 stopinj Celzija, a naj bo v njem dovolj svetlobe.

Enako velja za lovor, ki sicer ne preživi zmrzali, a mora kljub temu prezimiti v hladnejšem prostoru.

Baziliko, ki je zelo občutljiva na mraz, lahko vzgojite iz semen svojih starejših rastlin ali pa kupite lonček z manjšo rastlino, ki ga postavite na svetlo. Enako lahko to storite z meto.

Da bodo vaše začimbe lepo uspevale, jim priskrbite veliko svetlobe. Če ne gre drugače, jim pomagajte z lučmi za gojenje.

Ne pretiravajte

Seveda ne smete pozabiti na zalivanje, a vedeti morate, da prav vse ne marajo preveč namočene prsti. Takšni so denimo timijan, sivka in rožmarin, peteršilj ima za razliko od njih rad več vlage. Kdaj potrebujejo vodo, lahko preverite tako, da v zemljo potisnete prst. Če je vrhnji sloj debeline treh centimetrov suh, potem je čas za zalivanje.

Bodite pozorni tudi na škodljivce, ki se morda skrivajo na rastlini in bi jih lahko prenesli na ostala zelišča, zato jih dobro preglejte, predvsem pod listi.

Mediteranske začimbe, ki ne smejo manjkati v vaši kuhinji
Preberi še
Mediteranske začimbe, ki ne smejo manjkati v vaši kuhinji
zelišča
zelišča FOTO: Profimedia
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698