V razvitem svetu se vse bolj poraja vprašanje, kako preusmeriti način pridelovanja hrane in ohraniti preostale rezerve humusa, od katerega je dejansko odvisen človeški obstoj. Zato se vse več profesionalnih kot tudi ljubiteljskih vrtnarjev, sadjarjev, vinogradnikov odloča za povečanje deleža humusa z uporabo dolgo delujočega organskega gnojila v obliki pelet.
Katero gnojilo izbrati?
Ker niso vsa organska gnojila na trgu enako kakovostna, bodimo pri izboru previdni. Najprej preverimo, da je gnojilo dolgodelujoče in 100-odstotno organsko. Bistven je tudi velik delež suhe snovi, da ne bomo kupovali pretežno vode. Pa tudi, da ta delež ne variira, saj tako ne bomo vedeli, kolikšen del je gnojila v vreči, ki smo jo kupili, in kako ga primerno razporediti.
Pametno je preveriti tudi, da je tako gnojilo termično obdelano, kar pomeni, da zaradi posebne toplotne obdelave ne vsebuje klic bolezni in semen plevelov. V nasprotju z ekološko pridelavo se pri 'industrijski' uporabljajo razni hormoni, dodatki, antibiotiki, gensko spremenjeni organizmi in druga sredstva, ki včasih resno ogrožajo zdravstveno brezhibnost pridelkov in posledično tudi uporabnikov.
Prednosti uporabe organskih gnojil
Z redno uporabo organskih gnojil se oblikujejo pore, ki so pomembne pri preskrbi tal z vodo in zrakom, hkrati pa so to tudi skladišča hranil. Zaradi tega pravimo, da je površinski sloj tal do globine 20 do 30 cm aktivni, živi sloj in zahteva redno oskrbo oziroma dodajanje organskih gnojil.
Organska komponenta v gnojilu izboljša lastnosti in zračnost tal, hkrati pa poveča tudi njihovo sposobnost za zadrževanje vode. Tako oskrbovana tla bodo v poletnih mesecih bistveno manj občutljiva za sušo in stresne razmere. Dodajanje organskega gnojila je potrebno že pri pripravi tal za setev ali sajenje.
Dodatek organske snovi peščenim tlom omogoči boljšo vodno kapaciteto, peščeni delci pa, skupaj z organsko snovjo, ustvarjajo grudičasti zlog.
V glinenih ali bolj zbitih tleh z organskim gnojilom povečujemo medtalne prostore, skozi katere odteče del odvečne vode. Na ta način koreninam omogočimo dostop do kisika ter omogočimo življenjski prostor za normalno rast in razvoj rastlin.
Preberite še:
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV