V kolikor je vaša navada, da rastline zalivate tako, da na pladenj vlijete nekaj vode in nato rastlino z lončkom, ki ima spodaj odprtine, postavite nanj za nekaj dni oziroma toliko časa, da roža ne vpije vse vode, tega nikar ne počnite več. Res, da je lahko metoda zalivanja od spodaj navzgor učinkovita, a le v primeru, da se držite spodnjih usmeritev. V kolikor je sobna rastlina v vodi namočena dlje časa, lahko pride do gnitja in lončnico boste težko obdržali pri življenju.
Kako zalivati od spodaj navzgor?
Najprej preverite trenutno vlažnost zemlje, da se prepričate, da je ta suha in potrebuje vodo. To storite tako, da preprosto prst potisnete v zemljo, in v kolikor ne začutite vlažnosti, je čas, da lončnico zalijete. Na pladenj ali v lonec nalijte vodo, približno za en centimeter, tako da bodo korenine in zemlja v stiku z vodo. Počakajte približno 15 minut, da bo zemlja vsrkala dovolj vode in nato obvezno odvečno vodo odlijte. Če vas skrbi, da je rastlina premalo zalita, lahko s prstom ponovno preverite vlažnost zemlje. V kolikor potrebuje še vode, lahko postopek ponovite. Na dno posode dolijete še nekaj vode in počakate 20 minut, nato pa nikar ne pozabite odliti odvečne vode, da rastlina ne bo preveč namočena.
Če boste lončnice zalivali na tak način, boste okrepili njihove korenine, ker bodo vedno rasle naravnost navzdol proti vlagi. Prav tako lahko skrb, da rastline niste zalili dovolj, odmislite, saj bo vlaga v zemlji segala vse do dna korenin. Pravilno zalivanje z dna, kot smo ga opisali zgoraj, je primerno za vse lončnice, sobne in tudi zunanje. Vseeno pa je priporočljivo, da jih enkrat na mesec zalijete od zgoraj, z vrha zemlje, da se zemlja 'splakne' in se odstranijo morebitni odvečni minerali.
Namakanje
Namakanje je tudi eden od načinov zalivanja, ki še posebej koristi orhidejam. To pomeni, da v globok plastičen lonec/vedro nalijete vodo skoraj do vrha in enostavno lončnico potopite vanj. Potopite jo toliko, da je vsa zemlja v vodi, stebla, listi in cvetovi pa ostanejo na suhem. Počakajte par minut in cvetlico vzemite iz vode ter počakajte, da se iz nje odcedi vsa odvečna voda. V kolikor se voda ne bo odcedila, bo rastlina stala v vodi, kar lahko privede do prekomernega zalitja in gnitja.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV