Mnogi sanjajo o svojem koščku zemlje, na katerem bi lahko gojili zelenjavo ali nekaj sadja in mizo napolnili z domačim sadjem. A tudi če ste "obsojeni" samo na balkon ali okno, lahko izpolnite svoje sanje o vrtu – majhnem, a zelo dragocenem.
Sladki janež (koromač)
Zdravilne lastnosti: Že v starem Egiptu so bile znane njegove diuretične lastnosti, uporabljali pa so ga tudi kot zdravilo za želodčne bolezni. Uporablja se tudi za pomiritev in lajšanje težav z dihali in simptomov astme. Tako kot nageljnove žbice in cimet vsebuje tudi hlapljiva olja, ki mu dajejo protivnetne in antioksidativne lastnosti.
Gojenje: Najbolje uspeva sam v kozarcu v substratu za kaktuse. Zraste do enega metra, obiramo ga septembra. Sejemo ga plitvo, v luknjico, ki ni globlja od enega centimetra, v katero damo eno do tri semena. V sobnih pogojih kali šest dni, pogosto pa tudi dlje. Ne sme pa preveč zalivati.
Meta
Zdravilne lastnosti: Rastlina z latinskim imenom Mentha x piperita (Lamiaceae) ali poprova meta je že več generacij znana kot odlično naravno zdravilo za različna vnetja v ustih in blažilno bolečino v grlu, čaj pa je zaradi svoje zelo priljubljene pijače osvežujoč okus. Lajša krče, krepi želodec, pomaga proti napenjanju in služi kot antiseptik.
Gojenje: Najbolje je, da kupite rastlino in jo presadite v večji kozarec, meta ima rad več prostora. Poleg tega naj bo v loncu sama, saj prevlada nad drugimi rastlinami. Zalivamo jo vsak dan ali vsak drugi dan, tla pa naj bodo vedno rahlo vlažna. Naj bo na soncu, vendar ne na tako močnem, da bi jo sežgalo. Nabiramo jo takoj, ko odženejo poganjke.
Žajbelj
Zdravilne lastnosti: Žajbelj je znan po številnih učinkih – estrogenih, adstringentnih, protivirusnih, antibakterijskih, fungicidnih, prebavnih in antioksidativnih učinkih, koristen pa je tudi proti znojenju, napenjanju, izboljšuje razpoloženje in zvišuje koncentracijo. Uporablja se lahko tudi za vneto grlo za hitrejše celjenje ran, vendar je potrebna previdnost, saj je žajbljevo olje zelo strupeno. Žajbljev čaj blagodejno vpliva na zdravje.
Gojenje: Saditi ga je treba v večji lonec s kakovostno zemljo. Najboljši čas za nabiranje listov je od konca maja do konca septembra. Vrhove poganjkov in vejic poberemo takoj, ko poleti začnejo brsti, in jih lahko takoj posušimo.
Sivka
Zdravilne lastnosti: Sivka je prav tako staro ljudsko zdravilo, čaj iz te rastline pa blagodejno vpliva na krče v želodcu in mišicah, napenjanje, razbijanje srca, migrene, omedlevico, prehlad, gripo, da povzroča in uravnava menstruacijo, bolezni jeter in podobno.
Gojenje: uspeva lahko v navadni odcedni zemlji, vendar je pomembno, da je globoka. Ne potrebuje veliko zalivanja, ustreza pa ji južna stran. Lahko preživi tudi krajša obdobja pod ničlo.
Vir: Adiva.hr
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV