Dnevno sobo lahko podaljšamo na prosto, ko odpremo balkonska vrata ali stekleno steno. Ustvarimo si zeleni kotiček za sprostitev, si privoščimo požirek ali obed, morda ob prijetni družbi. Za večerno vzdušje si lahko pripravimo razsvetljavo s svečkami, postavljenimi v steklene posode ali v viseče košarice. Električno svetilko na balkonu ali terasi ugasnemo in prepustimo, da bolj čarobno svetlobo in sence ustvarijo sveče. V steklene posode lahko naložimo za okras kamne, v drugega školjke, pa svetleče kristale in podobno.
Na terasi ali delu vrta, kjer imamo stole, poskrbimo za zadostno osvetlitev in osvetlitev za vzdušje. Če je svetilka na steni preveč moteča, poiščimo drugačno rešitev. Lučke so lahko vdelane v trato, v pod terase ali v stene. Morda se odločimo za solarne lučke. Za prijetno razpoloženje ob večerih pa lahko napeljemo tudi nize lučk, lampione ali postavimo bakle in vrtni ogenj na varno mesto. Na razna mesta postavimo svečnike ali sveče v steklenih posodah, da jih ne ugasne veter, plavajoče čajne lučke v skledi z vodo in morda še dišeče sveče, ki bodo odganjale komarje. Uporabimo domišljijo, sveče lahko postavimo v razne posode: zanimivi so tako kozarci za vlaganje, kovinski ali keramični lončki, razne viseče košarice.
Vrtni ogenj je lep dodatek, a naj bo posoda tam, kjer ni možnosti, da bi se kaj vnelo in kadilo v sosedovo okno. Morda je postavljena na kamnito teraso ali na trato, na kamnit podstavek. Manjše otroke ogenj neustavljivo privlači, zato pazimo, da ne bodo posegali vanj. Za dekoriranje vrta in terase, za označitev vrtne poti lahko sicer uporabimo tudi bakle, zapičene v tla, a previdnost velja tudi pri njih.
Da bo na terasi ali balkonu res udobno, poiščimo primerno sedežno pohištvo in mizo, morda kakšen udoben počivalnik, če je prostor ali celo visečo mrežo. Če si zaželimo visečo mrežo, jo morda lahko razpnemo med bližnjimi drevesi na vrtu, kadar pa to ni mogoče, si pomagamo s stojalom za mrežo. Res pa je, da so viseča mreža, nizek ležalnik ali počivalnik manj primerni za starostnike, ker težko sedejo in vstanejo z njih brez opore. Njim naj bo namenjen udoben vrtni fotelj ali oblazinjen kavč, morda tudi gugalnica.
Velike posode za rastline so lep poudarek terase ali roba vrta. Z eno ali nekaj večjimi posodovkami veliko lepše oblikujemo prostor kot z množico majhnih lončkov in rastlin, ki jemljejo prostor in ne dajejo pravega poudarka, ki bi pritegnil pogled. Enako velja za balkon, kjer je bolje, da je manj posod, pa tiste z res bogatim zelenjem.
Vrtno pohištvo opremimo z blazinami in dodatki, ki mu dajejo osebno noto. Izberimo si barvni ton, ki nam je blizu in ki ne bo tekmoval s cvetjem na vrtu. Primernejši so umirjeni enobarvni toni. V toplih krajih ali ob morju izberemo materiale v kombinacijah, kjer prevladujejo sveži, hladni toni, prijetni so črtasti vzorci, morski motivi, veliko bele ali svetlo modre barve. Najbolj elegantni so nevtralne enobarvne blazine, prti, senčniki in dodatki. Žive barve senčnikov in nadstrešnic niso primerne, ker je svetloba pod njimi spremenjene barve.
K poletnemu življenju na vrtu in terasi sodi tudi žar. Poiščimo zanj pravo mesto, saj tisti, ki peče, ne želi biti na soncu ali pa oddaljen od družbe. Če je na vrtu tudi neke vrste poletna kuhinja, naj ima dovolj delovne površine, žar, korito in tekočo vodo, morda je lahko tam tudi manjši hladilnik.
Na vrtu, terasi ali balkonu poskrbimo tudi za senco. Naj bo to zložljiv senčnik ali platnena nadstrešnica, morda pa že sam vrt nudi prijetno zeleno streho ob pergoli ali pod drevesom. Poskrbimo tudi za prijetno glasbo, a tako, da ne bo motila sosedov.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV