Vse rastline s spodnjega seznama se odlično obnesejo na vrtu. Posadite jih lahko v cvetlično korito, neposredno na travnik, vrtno gredico ali v visoko gredo. Vašo teraso pa bodo polepšale s svežim naravnim vonjem.
Navadna gardenija
Navadna gardenija, včasih imenovana tudi kapski jasmin, raste kot velik grm s približno 7 centimetrov velikimi močno dišečimi cvetovi. To aromatično rastlino je najbolje gojiti v kislih, stalno vlažnih, a dobro odcednih tleh. Lahko raste na polnem soncu, vendar ji poleti, ko je sonce najmočnejše, bolj ustreza delna senca. Med rastno sezono jo obvezno večkrat pognojite.
Rožmarin
Rožmarin posadite ali skupaj z lončkom postavite na čim bolj prehodno mesto na terasi. Tako boste lahko vedno, ko se boste sprehodili mimo, zaznali njegov omamni vonj.
To je trdoživa, zimzelena dišavnica, ki uspeva tudi v revnih tleh, vendar ne mara razmočene zemlje, zato poskrbite za dobro drenažo mesta, kjer je posajena. Njegovi škrlatni cvetovi zgodaj spomladi razveseljujejo celo čebele in druge opraševalce.
Pravi jasmin
Pravi jasmin je hitro rastoči plezajoči grm z grozdi dišečih belih cvetov, ki uspeva na polnem soncu ali v delni senci. Če ga posadite na vrt, se bo njegov prijeten vonj širil daleč naokrog. Ta rastlina potrebuje vlažna, dobro odcedna tla. Po cvetenju ne pozabite obrezati starejših poganjkov, da spodbudite novo rast, ki bo povzročila nove cvetove.
Hijacinta
Ne samo, da imajo hijacinte lep in intenziven vonj, ampak je te modre, rožnate, rdeče, vijolične ali bele trajnice tudi razmeroma preprosto gojiti. V zemljo ali cvetlična korita jih posadite jeseni ter nato počakajte do pomladi, da zrastejo. Pazite le, da jih otroci in hišni ljubljenčki ne pojedo, ker so čebulice strupene. Najbolje uspevajo, če so sončni svetlobi izpostavljene približno od šest do osem ur dnevno.
Sivka
Sivka je znana dišeča trajnica, ki tvori kompaktno grmičasto obliko. Vsako leto požene sivozeleno listje s pokončnimi cvetnimi klasi. Najboljši čas za sajenje je pomlad, takoj ko mine nevarnost zmrzali in se zemlja segreje. Je odporna na sušo in ne potrebuje veliko vode. Njena rast je zmerna, pri čemer se vsako leto poveča za nekaj centimetrov. Ker je strupena za hišne ljubljenčke, bodite previdni, kam jo sadite.
Plumerija
Plumerija oziroma frangipani je rastlina iz družine pasjestrupovk. Čudovito majhno drevo z dišečimi cvetovi, ki so še posebej cenjeni v havajski kulturi, ljubi polno sonce. Za uspešno rast potrebuje dobro odcedna tla ter veliko vode – zalivajte jih le občasno, a takrat bolj obilno. Plumerija bo veliko lepše rasla, če jo občasno pognojite z gnojilom z visoko vsebnostjo fosforja.
Beli ingver
Beli ingver je trajnica, ki oddaja privlačen, rahlo pekoč vonj. Pokončna rastlina s podzemno koreniko ima raje polno sonce kot senco ter potrebuje ves čas vlažno do mokro zemljo z visoko vsebnostjo organskih snovi. Rastlina je cenjena predvsem zaradi kakovostnega eteričnega olja, ki se uporablja tudi v zdravilne namene. Zaradi svojih čudovitih cvetov pa se beli ingver pogosto goji tudi kot okrasno rastlino.
Nagelj
Ta rastlina, ki ji pravimo tudi klinček, ima svetlo rožnate – včasih bele ali rdeče cvetove in pikanten vonj, ki spominja na nageljnove žbice in cimet. Potrebuje alkalno zemljo in vsaj šest ur polnega sonca. Zalivajte jo, ko se zemlja izsuši, ter pognojite vsaka dva meseca.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV