Dominvrt.si
Maska kot Art Deco detajl

Art Deco v domu

S.B.
11. 06. 2012 16.08
4

Art Deco umetniki so navdih za dekorativne izdelke pogosto črpali iz navdušenja nad moderno tehnologijo - gre namreč za čas, ko so svet osvajali elektrika, telefoni in letala. Poglejte!

Navdih z začetka 20. stoletja

V dvajsetih in tridesetih letih 20. stoletja, v obdobju vzpona industrializacije, je arhitektura pripomogla k oblikovanju moderne urbane identitete in obenem ustvarila ugodne prostorske pogoje vse bogatejšemu meščanskemu razredu. Hkrati je bila izredno socialno angažirana, saj je bila velika večina arhitektov, progresivnih levičarjev.

Modernizacija, tehnični napredek ter večja svoboda pri izražanju umetnikov so vsekakor odigrali veliko vlogo tudi pri notranji ureditvi. V Evropi se je v tem času razvil stil, imenovan Art Nouveau, ki je bil prvotno nov dekorativni stil, zasnovan na linearnih ornamentih na vijugastih krivuljah, ki pogosto spominjajo na lokvanje.

Eklektika v dekoriranju

Eni najbolj znanih stavb Art Deco sloga sta newyorški Empire State Building in Crysler Building.

Ena od številnih različic umetniškega izraza, ki so se pojavile v prvih desetletjih 20. stoletja, je tudi Art Deco. Nastal je v dvajsetih letih v Parizu kot kombinacija različnih stilov tedanjega časa.

Že omenjeni Art Nouveau, neoklasicizem, konstruktivizem, kubizem, modernizem in futurizem so v novi kombinaciji dobili novo ime. Art Deco je bil oblikovalski presežek tistega časa, in še danes se je ohranilo mnogo elementov.

Opisali bi ga lahko kot eklektični način dekoriranja, njegova posebnost pa je tudi, da gre za kombinacijo dveh ekstremov: na eni strani poudarjanje tehnologije, ki je v tistem času predstavljala vrhunec modernosti, po drugi strani pa zbiranje motivov in upodobitev, ki so jih popotniki in trgovci prinašali iz dežel azteških, afriških in egiptovskih ljudstev.

Sofisticirani modernizem

Art deco je zajel tako prestižne unikatne izdelke kot tudi množično proizvodnjo, v vseh primerih pa je šlo za sijoč stil, ki je presegal tradicionalizem in se celo izoblikoval kot anti-tradicionalizem, ki ga označujeta predvsem bogastvo in sofisticiranost.

Označujejo ga minimalistične, preproste, jasne in elegantne oblike, ki jih krasijo ornamenti geometrijskih in tudi naravnih oblik. Pohištvo je lesketajoče, a vseeno zelo udobno. Pri oblazinjenju je najpomembnejši velur, ki ustvarja čutnost.

Izdelke iz dragih umetnih materialov dopolnjujejo izdelki iz naravnih materialov, denimo iz žada, srebra, slonovine, kroma in kamna. Leseni kosi so lakirani v črno, ravno tako leseni okvirji belega gladkega usnja.

Barve in vzorci

Pri Art Deco slogu prevladujejo barvni toni kot denimo kobalt ali krom odtenek modre. Poleg večne črne, se pojavi kombinacija zelene s črno, rdeče in črne ter večna črno-bela. Pogosta je tudi raba črne v kombinaciji s steklom oziroma kristalom.

In da ne pozabimo - eden ključnih delov Art Deco zgodbe je tudi dopolnjevanje z detajli v zlatu ali kromu.

Glede Art Deco vzorcev je treba povedati, da so značilne ploščice ali marmor, kombinirane v črno-beli kombinaciji, včasih tudi karo ali črno-bel šahovski vzorec. Za tisti čas so značilna tla iz umetnega kamna imenovana teraco.

Posnemanje Art Deco sloga

Na vaša Art Deco tla brez zadržkov položite preprogo s spiralastim vzorcem ali z rožami. Površine pohištva, ki želijo posnemati Art Deco slog, naj bodo čiste, sijoče in preprostih oblik. Materiali z izrazito teksturo, kot jo ima denimo les bora, niso primerni, če želite posnemati Art Deco.

Na pohištvu, foteljih in zofah naj prevladujejo materiali neizrazitih površin, kot sta denimo velur in usnje, ki ustvarjata vtis očiščenosti teksture.

Na kratko rečeno - poskrbite, da bo miza v jedilnici sijoča in stoli okoli nje odeti v velur. Če imate le možnost v jedilnico postavite še komodo, na katero boste odložili komplet kozarcev in steklenico za aperitiv.

Ne pozabite na ogledalo, sa je to ključen moment Art Deco sloga opremljanja. Namestite ga lahko skorajda v vse prostore. Za kopalnico lahko denimo izberete nekoliko večje ogledalo, ki posnema obliko odprte pahljače, za v dnevno sobo pa ogledalo pravilnih oblik z nekoliko težjim kromiranim okvirjem.

Nikakor tudi ne gre brez prave osvetlitve. Bron in steklo, v kombinaciji z rožicami in geometrijskimi liki, visoke talne svetilke, ki spominjajo na bakle, izdelane iz kroma ali bakra, stropne lučke iz barvastega stekla …

Pomen dekorja

V duhu modernizma, pa tudi z nekaj retro navdiha, lahko na okroglo mizo z bleščečo površino v spalnici postavite črno bele fotografije svojih najdražjih. Lahko pa pobrskate tudi za plakatom kakšne črno-bele filmske zvezde z začetka 20. stoletja, ga uokvirite in obesite nad sedežno garnituro v dnevni sobi.

Če se v kuhinji ne želite lotiti večje prenove, lahko svoje kuhinjsko pohištvo le nekoliko ''posodobite'' na Art Deco način. Denimo na elemente namestite kovinska držala in med elementi položite ploščice v intenzivni barvni karo kombinaciji.

Kot že omenjeno, je za Art Deco stil notranjega opremljanja značilna pogosta raba ogledala. Okvirje krasijo motivi jelenov, pavov, rož in geometrijske oblike, bronaste kipe dopolnjujejo pisani ali biserni kamenčki ...

Na pisalni mizi mora obvezno počivati pisalni set. Kljuke in svečniki naj bodo kovinski ali srebrni. Police in omare dopolnite z vazami iz motnega stekla ali iz belega marmorja. Svetilke naj pokrivajo stekleni pokrovi.

Na sprehodu po prestolnici ...

Na ljubljansko arhitekturo je vplivala zlasti dunajska secesija, med soustanovitelje modernega umetniškega gibanja na Dunaju spadata tudi slovenska arhitekta Maks Fabiani in Jože Plečnik.

Če je Art Deco za vaš okus kljub vsemu preveč retro, da bi ga vnesli v svoj dom, pa si lahko privoščite vsaj nedeljski sprehod po tako imenovani „secesijski Ljubljani“ - gre namreč za območje med ljubljanskim starim mestnim jedrom in železniško progo in si ogledate secesijske fasade Grand Hotela Union, Mestne hranilnice, Centromerkurja, Sokolskega doma na Taboru, preko Zmajskega mostu do Drame.

Zakaj secesijska Ljubljana? Gre za stavbe iz časa prehoda iz 19. v 20. stoletje, ko se je tudi v Ljubljani pojavil Art Nouveau arhitekturni slog oziroma zaradi neposrednega vpliva dunajske secesije v tukajšnji različici bolj znan kot „secesija“.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 854