Živobarvni loft v New Yorku, v katerem bi marsikdo s težavo preživel že nekaj ur na obisku, kaj šele da bi spal, počival ali delal v njem, je domovanje kontroverznega oblikovalca Karima Rashida.
Že ob enem samem pogledu na nenavadno stanovanje se človeku razodene skrivnost oblikovalčevega uspeha - Rashid pač živi svoje oblikovanje, njegovo domovanje pa je, v nasprotju z domovi mnogih oblikovalcev, ki zasebno uživajo v minimalizmu in belini, prav tako kričeče pisano kot njegovo delo.
V razkošnem, 300 kvadratnih metrov velikem loftu, značilno Rashidovo estetiko živih barv in bogastva materialov dopolnjujejo umetniška dela njegove žene - slikarke.
Barviti newyorški loft je kot odslikava oblikovalčevega notranjega sveta - na videz neurejena mešanica kričečih barv, predvsem rožnate, rumene in zelene, ter senzualnih, mehkih materialov.
A kombinacije nikakor niso naključne; ob podrobnejšem opazovanju namreč opazimo premišljenost postavitve in skrito harmonijo, v kateri se dopolnjujejo ali si nasprotujejo na videz nezdružljivi materiali - keramika, les, epoksi, kovina, guma, žamet, semiš in steklo.
Tudi vpadljive tapete so oblikovalčevo delo, prav tako kosi pohištva, ki se, kot je za Rashida značilno, v širokem loku izogibajo ravnim, ostrim linijam.

Rashid namreč pravi, da je razočaran nad tako imenovanim „sodobnim pohištvom", kajti zanj mize, stoli in zofe, ki jih uporabljamo danes, niso nič drugega kot blede kopije, neposrečeni izvlečki iz pohištva, kakršnega so si zamislili v 16. stoletju. „Zakaj se oklepamo teh predmetov? Nimam pojma. Verjetno zato, ker se bojimo sprememb," pravi Rashid.
Oblikovalec več kot očitno vedno znova orje ledino in s tem šokira privržence bolj umirjenega sloga, za katere so psihedelične barve, nepravilne oblike in nenavadni motivi enostavno več, kot lahko prenesejo.
Rashid se ne boji niti preteklosti niti prihodnosti. Pa tudi oklepa se ju ne, čeprav bi za njegovo domovanje marsikdo rekel, da spominja na pop-šik iz osemdesetih let prejšnjega stoletja.
V resnici gre za sodobno stanovanje 21. stoletja - popolnoma odprto, brez sten, ki bi ovirale ali onemogočale svetlobo. V svojem domovanju pač živi svoje sanje: vesele, razposajene, barvite in polne iskrivih domislic.
Rashid, eden najbolj prepoznavnih oblikovalcev 21. stoletja, je za svoja dela na področju vizualnih identitet ter grafičnega in industrijskega oblikovanja prejel preko 300 mednarodnih nagrad in sodeloval s številnimi podjetji kot so Audi, Hyundai, Veuve Clicquot in Swarowski, lani pa je ustvaril kolekcijo kuhinjskih aparatov z vgrajenimi LED zasloni za slovensko Gorenje.
Komentarji (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV