Žvljenje v majhnem stanovanju lahko predstavlja pravi izziv, saj morajo biti pri opremljanju in postavitvi pohištva izpolnjene posebne zahteve, da bo kakovost bivanja kar najboljša.
1. Razsvetlite prostor
Odprite okna in pustite soncu, da poživi vaš prostor. Tako bo videti večji in čistejši, sončni žarki pa bodo ustvarili čudovite sence, ki bodo popestrile vsako sobo in še izostrile občutek tridimenzionalnosti.
Uporabite lahko manjši trik in v sobo postavite veliko ogledalo, ki bo odbijalo luči in z optično prevaro ustvarilo nov, večji prostor. Učinek bo še očitnejši, če navadno mizico zamenjate s stekleno, kar bo sobi odvzelo 'težo' in občutek natlačenosti.
Dobro ocenite vaš prostor in se prepričajte, da vas postavitev pohištva nikakor ne bo ovirala. Sprehodite se po stanovanju in bodite pozorni na to, kje se redno gibate, kako se odpirajo vrata in katere prehode uporabljate. Pohištva nikoli ne postavljajte tja, kjer bi vam lahko bilo v napoto – blizu vrat, med prehodi ali na hodniku, saj lahko neprestano prestavljanje hitro postane zelo nadležno, hkrati pa je tak prostor občutno manjši, tesen in neprimeren za druženje.
Če je v vašem stanovanju veliko oken, upoštevajte, da bo visoko pohištvo oviralo vhod svetlobe v prostor in ustvarjalo temne sence, ki ga bodo na videz zaprle. Takih kosov se v majhni kvadraturi raje izogibajte, če pa že imate prostor, pa jih postavite na nasprotno stran, kjer bodo dobro obsijani.
V primeru, da so visoki kosi dvignjeni od tal, lahko ustvarjate celo pozitivne učinke, saj pohištvo na 'nogah' razkrije tla in optično poveča površino.
3. Manj je več!
Slej kot prej pride obdobje, ko ugotovite, da imate v stanovanju cel kup stvari, ki jih sploh ne potrebujete ali pa so tam že tako dolgo, da ste na njih enostavno pozabili. Prostorska stiska je lahko odlična priložnost in motivacija za sezonsko čiščenje, saj je malo verjetno, da boste te stvari še kdaj uporabili.
Znebite se odvečnega in prevelikega pohištva, ali pa se odločite le za nekaj velikih kosov, ki bodo temelj dekoracije v vašem domu.
V tem primeru so dobra izbira predalniki, ki jih ob vsej navlaki nikoli ni preveč. V kolikor niste ljubitelji tovrstnega stila, pa lahko zapolnite prazne stene in na njih pritrdite police vseh možih oblik, ki jih lahko izdelate tudi sami. Višje kot jih boste dvignili, višje bodo videti vaše stene, s tem pa se bo tudi stanovanje zdelo nekoliko večje.
Če smo že pri funkcionalnosti in možnih rešitvah omejene prostornine, je vredno omeniti tudi 'multifunkcionalno' pohištvo. Zakaj ne bi prihranili že tako tesnega prostora in namesto kavča, naslonjača in postelje izbrali ležišča, ki je lahko vse v enem.
Kreativni pa ste lahko tudi sami - jedilna miza se po obedu z lahkoto spremeni v delovno okolje, potrebne je le nekaj domišljije in zavedanja, da pred nakupom dobro premislite, kaj resnično potrebujete in kaj v bistvu že imate.
4. Barve res spremenijo dom
Znebite se pustih belih zidov, ki prostoru jemljejo obliko in jih prekrijte s svetlimi mavričnimi barvami. Verjemite, razlika bo očitna. Poigrajte se z odtenki in ustvarjajte različne vzorce in razmerja, ki bodo občtno spremenila dinamiko prostora.
Poiščite pusto točko ali steno v stanovanju, ki vas dolgočasi in preusmerite fokus v le-to.
Uporabite žive in moče barve, na primer rdečo, modro ali pa močno rožnato in ustvarjajte kontraste. Isto lahko storite tudi s pohištvom, ki stoji ob pustem ozadju. Če si v stanovanje želite vnesti še več strukture, pa lahko uporabite dekoracijske tapete in ustvarjate poljubne oblike in vzorce.
To pa ne pomeni, da se je potrebno zatekati samo k pleskanju sten. Velika stena bi dobro prenesla tudi velik okvir s čudovito umetnino, če pa so te že polne, pa na tla položite veliko preprogo in ustvarite nove plasti, ki bodo prostoru dodale pridih razkošja.
Komentarji (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV