Pri plastenju glavne vloge ne igra kombiniranje različnih barv (na primer komplementarnih), ampak zlaganje različno nasičenih, ali pa različno svetlih oziroma temnih tonov iste barve.
Učinek je lahko pomirjujoč ali dramatičen, odvisno od tega, kaj želimo doseči, v vsakem primeru pa takšna uporaba barv deluje dovršeno in premišljeno, saj je prav plastenje ena najljubših tehnik profesionalnih oblikovalcev interierjev.
Poglejte, kako se je lahko lotite sami:
Plastenje na stenah
Najbolj enostaven način za preizkušanje tehnike plastenja je barvanje sten. Lotite se ga tako, da izberete bolj nasičen, temnejši ton barve za eno steno, ki bo delovala kot poudarek.
Na enakomerno površino nato lahko v različnih tehnikah (z gobo, krtačo) nanašate enega ali več svetlejših tonov iste barve (izbrani barvi sami dodajte belo, ali pa prosite, da vam to naredijo v trgovini).
Ostale tri stene v prostoru pobarvajte v enem izmed tonov osnovne barve – močnejšim, če ste bolj pogumni, ali bolj umirjenim, če so vam bliže pastelni toni.
Navdih v umetnosti
Imate eno ali več čudovitih slik, pa ne veste, kako jih vključiti v opremo svojega stanovanja? Izberite eno – najljubše – umetniško delo, poiščite na njem barvni odtenek, ki vam ustreza, in ga s tehniko plastenja razvijte v osnovno barvo za stene vašega doma.
Kombinirajte vzorce
Eden najnovejših trendov je na področje notranjega opremljanja prišel z modnih pist. Gre za plastenje in kombiniranje različnih vzorcev, ki jih med seboj povezuje rdeča nit iste barve ali sloga.
Za uspešno in očem prijazno obvladovanje tega sloga potrebujete kar nekaj vaje in smisla; če niste prepričani, ustreznost svojega izbora najprej preverite z zlaganjem vzorcev in koščkov blaga v manjši kolaž.
Nevtralno za umirjeno vzdušje
Če si v prostoru želite občutka umirjenosti in čistosti, za osnovno barvo izberite nevtralno – sivo, rjavo ali smetanovo. Osnovno barvo nato stopnjujte v prav tako nežnih, nenasičenih tonih na stenah, pohištvu in na tleh.
Dramatičnost in zanimivost dekorja nato ustvarite z barvnimi dodatki, na primer s turkizno vazo, ki bo poživila prostor v rjavih odtenkih, ali rožnatimi blazinami, ki bodo lepo dopolnile sivo barvno lestvico.
Ne pozabite na okna in vrata
Čeprav stavbno pohištvo ponavadi kar malo zanemarimo, ne pozabite, da tudi barva oken in vrat odločilno vpliva na to, kakšen vtis bo naredil vaš dom. Pri plastičnih oknih gre to sicer malo težje, lesena okna in notranja vrata ter podboje pa lahko brez večjih težav „preoblečete“ v barve, ki ustrezajo shemi vašega interierja.
Kaj pa zavese?
Še posebej če imate srečo, da vaš dom krasijo visoki stropi in velika okna, je ta nasvet kot nalašč za vas: omislite si zavese v rahlo drugačnem tonu iste barve, kot so vaše stene. To bo prostor naredilo bolj intimen, hkrati pa ga s tem posegom ne boste zmanjšali.
Plastenje barv lahko uporabite le v enem prostoru ali pa, še posebej, če je tloris vašega doma odprt, kot subtilen način ločevanja oziroma prehodov iz enega prostora v drugega.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV