1.) Božična drevesca so posekana v gozdovih
To drži le delno, vendar nikakor ne v smislu, da pred prazniki zlobneži, ki jim ni mar za našo prihodnost, z žagami in sekirami lomastijo po gozdovih in „ubijajo“ zdrava drevesca. Velika večina drevesc na trgu prihaja iz drevesnic ali drugih namenskih površin, kjer se nasadi sproti obnavljajo.
Pa še to: v Sloveniji morajo lastniki gozdov za posek okrasnih smrečic v svojem gozdu pridobiti posebno dovoljenje Zavoda za gozdove Slovenije.
2.) Z nakupom umetne smrečice rešimo drevo
To nam zagotavljajo celo napisi na nekaterih umetnih drevescih, a to preprosto ne drži, saj je večina drevesc, ki jih lahko kupimo kot božična drevesca, namensko vzgojena (glej 1. mit).
Poleg tega pa: ste se kdaj vprašali, iz česa je izdelana debela kartonska škatla, v kateri je zapakirano umetno drevesce?
3.) Naravna drevesca povzročajo alergije
Sicer je res, da so nekateri ljudje alergični na cvetni prah iglavcev ali celo drevesni sok. Vendar je malo verjetno, da bi posekana smrečica ali jelka tvorila cvetni prah v decembru, poleg tega pa alergične reakcije pogosto povzročata tudi prah in umazanija, ki se v kleti ali na podstrešju nabereta na umetnem drevescu.
Če ste alergični, pa se nočete odpovedati božičnemu vzdušju, preden ga postavite v stanovanje drevesce (naravno ali umetno) oprhajte z vrtno cevjo in pustite, da se posuši.
4.) Bolje je kupiti umetno drevesce, saj ga bomo uporabljali vrsto let
Na eni strani to ne drži, saj so raziskave pokazale, da umetna drevesca v povprečju uporabljamo le šest do devet let. Tudi če jih uporabljamo dlje, bo njihovo breme za okolje, ko jih bomo odvrgli, veliko večje, kot če bi prav vsako leto zavrgli hitro razgradljivo naravno božično drevesce.
5.) Naravna drevesca so hitro vnetljiva
Res je, da smo v filmih in na internetu ter celo v novicah že videli vrsto posnetkov kot ogromne bakle gorečih božičnih drevesc. No, v resnici je verjetnost, da se bo vaše božično drevesce po nesreči vnelo, manjša od promila. Še posebej to velja, če stoji v vodi in njegove vejice niso posušene.
6.) Naravna drevesca so draga
Za božična drevesca velja podobno kot za vse druge dobrine na trgu: lahko jih kupite drago ali poceni, vsota pa je odvisna od velikosti, izvora, prodajnega mesta, videza … in na koncu - predvsem od vas.
7.) Umetna drevesca so požarno varna
Ne, niso. Večina jih je izdelanih na Kitajskem iz polivinila in drugih dvomljivih materialov in z enim ključnim namenom: prodaja s čim večjim dobičkom. Misel na požarno varnost za večino proizvajalcev ni na seznamu prioritet.
8.) Naravna drevesca so polna kemikalij in pesticidov
To preprosto ne drži, saj naravna drevesca prihajajo bodisi iz gozdov ali pa iz drevesnic ali nasadov, ki so vzdrževani v skladu s predpisi in dovoljenji s področja kmetijstva in gozdarstva. Pravzaprav je nevarnost, da zdravju škodljive snovi vsebujejo umetna, plastična drevesca, precej večja.
9.) Naravna drevesca končajo na smetiščih
Včasih, ni pa nujno; v veliki meri je to odvisno od tistega, ki drevesce zavrže. Naravna drevesca so namreč hitro razgradljiva in seveda popolnoma naravna, zato jih je mogoče zmleti in dodati kompostu, uporabiti za utrjevanje terena, uporabiti kot kurivo in podobno.
10.) Z naravnimi drevesci pride veliko dela in umazanije
No ja … res je, da boste morali pod naravnim drevescem sem in tja posesati iglice, ampak konec koncev je sesanje stanovanja nujno zlo z drevescem ali brez, kajne? Kake druge umazanije pa z drevescem v dom ne boste prinesli.
Kar zadeva dela z izbiranjem, postavljanjem, okraševanjem … ne jemljite vendar to kot delo, ampak kot del prazničnega vzdušja!
Komentarji (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV