Dominvrt.si
Embalaža čistil in kozmetike

Ali res vsa čistila uničijo bakterije?

Dominvrt.si
13. 09. 2015 21.24
0

Vsakdo ima svoja prepričanja, kako čistiti določene stvari v domu: nekatere nasvete smo dobili od svojih babic, druge smo prebrali v časopisih. Nekaterih nasvetov se trdno oklepamo, vendar pa je med njimi tudi veliko zmotnih. Poglejte, ali ste tudi vi verjeli katerim od teh.

Je notranjost vašega pralnega stroja čista?
Je notranjost vašega pralnega stroja čista? FOTO: Profimedia

Vsa čistila uničujejo bakterije

Eden od razlogov, zakaj pridno čistimo svoje stanovanje, je zaščita zdravja družine. Zato nekateri predvidevajo, da so z uporabo čistilnih sredstev dosegli brezhibno čistočo in uničili tudi škodljive bakterije. Vendar pa vsa čistilna sredstva ne delujejo antibakterijsko, zato za površine, ki se jih ne dotikate veliko z rokami, uporabite običajno čistilo, za tiste, ki se jih veliko dotikate, pa izberite posebno antibakterijsko čistilo.

Čistila v razpršilu lahko takoj obrišete

Tudi čistila, ki jih na razne površine nanesemo s pomočjo razpršila, moramo nekaj časa pustiti, da delujejo. Tista z antibakterijskim učinkom pustite delovati vsaj 10 minut.

Površine, ki dišijo, so čiste

Površine v vašem domu lepo dišijo zaračdi dišav, ki jih vsebujejo čistila, in niso prav nič povezane s čistočo stanovanja. Čistila, ki nimajo dodanih dišav, so ravno tako učinkovita pri temeljitem čiščenju kot tista z dodanim parfumom. Če so v vaši družini ljudje z astmo, alergijami ali z visoko občutljivostjo na močne vonje, izbirajte čistila, ki niso odišavljena.

Tudi čistila v razpršilu pustite delovati vsaj 10 minut.
Tudi čistila v razpršilu pustite delovati vsaj 10 minut. FOTO: Thinkstock

Vse perilo lahko peremo pri hladni temperaturi

Čeprav so novi pralni stroji in sredstva za pranje perila veliko bolj učinkoviti pri uničevanju madežev in bakterij, kot so bili včasih, pa je določeno perilo še vedno treba prati na višji temperaturi. Predvsem brisače, posteljnino in obleke bolnih družinskih članov operite na temperaturi vsaj 60 stopinj Celzija. Ko prijemate našteto perilo, si nikakor ne pozabite oprati rok, saj bakterije in klice tudi na tkaninah preživijo.

Notranjost pralnega stroja je čista

Čeprav vonj svežega perila ustvarja občutek čistoče, notranjost vašega pralnega stroja ni vedno brezhibno čista. Tudi tej se morate od časa do časa posvetiti, saj se lahko bakterije s perila prenašajo na vaše naslednje pranje perila, zato od časa do časa v svoj pralni stroj dodajte merico belila za perilo in z njim na višji temperaturi operite belo perilo.
Predvsem pa nikoli ne pustite, da bi vaše oprano perilo v pralnem stroju ostajalo več časa. Tako se namreč ustvari pravo leglo bakterij. Če je vaš pralni stroj tudi sušilni, izkoristite vroče temperature sušenja za uničevanje bakterij in občasno perilo osušite kar v sušilnem stroju.

Pogosto sesanje uničuje preproge

V tem primeru gre za zmoto, pri kateri velja ravno nasprotno: z rednim sesanjem boste preprogo ohranjali lepo. Umazanija, kot so prah in smeti, uničuje vlakna v vaših preprogah, zato jih sesajte vsaj enkrat na teden, tudi če ne vidite očitne umazanije. Za učinkovito sesanje ne pozabite redno menjavati vrečk za sesanje.

Za vsako opravilo potrebujem posebno krpo

Različne krpe, ki jih je mogoče kupiti na trgu, predstavljajo nepotreben izdatek, saj lahko večino stvari v gospodinjstvu učinkovito očistite z običajno krpo ali s krpo iz mikrovlaken. Ta je posebej učinkovita v kombinaciji s čistili, ki imajo antibakterijski učinek. Vendar pa teh krp ne perite z mehčalcem: tako boste povečali njihovo vpojnost.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698