Čebelarstvo je v porastu, zato tudi vedno večja nevarnost pikov. Pri nekaterih piki povzročajo alergijske reakcije, ki so lahko včasih usodne. Set za prvo pomoč bi lahko pred prihodom zdravniške oskrbe lajšal alergijske reakcije, je poudaril poslanec SDS Ivan Grill.
Čebelarji se po njegovih besedah nevarnosti zavedajo in zavzemajo se za uvedbo seta za prvo pomoč, ki bi lajšal alergijske reakcije.

Državna sekretarka na ministrstvu za zdravje Nina Pirnat je poudarila, da je ob zelo težkih alergijskih reakcijah potrebno celo injiciranje adrenalina, ki pa ga ne morejo kar dat v roke vsakomur, saj gre za zdravilo, ki ima ob napačni uporabi lahko hude posledice. Zdravila za blaženje pika čebele pa so že danes na voljo v prosti prodaji tudi v lekarni in jih lahko vsak čebelar sam kupi.
Alergologinja Mihaela Zidarn s Klinike Golnik je ocenila, da je čebelarjenje nevarna dejavnost. Kot problematične je ocenila podatke čebelarske zveze, da je v Sloveniji v čebelarske krožke vključenih 1500 otrok. Po njenem mnenju je najpomembneje, da čebelar ni sam v čebelnjaku, da ni daleč od nujne medicinske pomoči, da ob prvi alergijski reakciji pokliče 112 in da ne vozi sam, da ne bi izgubil zavest med vožnjo in ogrozil poleg sebe še koga v prometu.
Predsednik čebelarske zveze Noč je izrazil razočaranje nad mnenjem Zidarnove. Poudaril je, da bi čebelarska zveza rada zgolj dobra navodila, po možnosti slikovna, kako optimalno ravnati ob piku čebel. Poudaril je, da čebelarji ne govorijo o adrenalinskih injekcijah. Želijo, da država poskrbi za enotna navodila, ne da čebelarska zveza izdaja neke svoje letake.
Tudi Grill je pozval, naj stroka pripravi ustrezno navodilo, čebelarska zveza je pripravljena v sklopu izobraževanj čebelarjev to posredovati dalje. Čebele ne pičijo le v bližini čebelnjakov, čebele pičijo kjer koli, je opozoril. "Vsi imamo v avtu set za prvo pomoč, koliko ljudi ga dejansko uporablja?! Nekaj takega bi si želeli čebelarji," je pojasnil.
Poslanka PS Lejla Hercegovac je prav tako pozvala k nekemu dogovoru. Kot je dejala, ne vidi razloga, da ne bi imeli takega seta za prvo pomoč. "Adrenalin zagotovo ne pride v poštev, lahko pa imamo oblike kortikosteroida, antihistaminika in kalcija, ki pomagajo pri tem. To niso nevarne učinkovine, bi pa lahko pomagale, tudi ob hudi alergijski reakciji bi bil nek učinek. Ministrstvo za zdravje naj prouči to možnost, da bi se oblikovalo set skupaj z jasnimi navodili, komu in koliko dati katerega zdravila," je dejala.
Pirnatova je poudarjala, da priprava takih navodil ni naloga ministrstva, Zidarnova pa, da taka navodila lahko vsakdo najde na medmrežju. Člani odbora so se strinjali, da za pripravo takih navodil ne bi bilo treba veliko časa in da je ministrstvo tisto, ki bi moralo vsaj koordinirati pripravo takih navodil. Predsednik zdravniške zbornice Andrej Možina je zagotovil, da če ministrstvo tega ne zmore urediti, lahko zbornica to pripravi v roku enega tedna.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV