Dominvrt.si
selitev

Najemate stanovanje? Preverite, na kaj morate paziti!

Dominvrt.si
30. 08. 2022 05.00
0

Začetek študija, novi delovni izzivi, novi začetki ... Mesec september je za marsikoga čas iskanja novega stanovanja oziroma novega začasnega bivališča. Zato ponujamo nekaj nasvetov za urejanje najetega doma, za katere upamo, da bodo marsikomu prišli še kako prav.

Začasni dom

V nasprotju s številnimi mesti v tujini, kjer ljudje v najetih stanovanjih živijo tudi po deset let in več, so pri nas najemi običajno krajši, najemniki pa se v svojih „začasnih“ domovih redko počutijo čisto zares doma, saj imajo občutek, da stanovanja ne smejo spreminjati po svojih željah.

Kar seveda ni čisto res – tudi brez korenitih in dragih gradbenih posegov je namreč mogoče v najetem stanovanju ustvariti prijeten dom po svoji meri.

Spodnji nasveti vam bodo pri tem v pomoč.

Pogovorite se z lastnikom

Še preden stanovanje najamete, gotovo pa, preden v njem začnete karkoli spreminjati, se dogovorite za sestanek z lastnikom. Z njim se poskušajte kar se da natančno pogovoriti o tem, kako in koliko lahko posegate v ureditev stanovanja, pa tudi, kdo bo plačal spremembe in izboljšave.

Če je stanovanje na primer potrebno menjave podov ali oken, prenove kopalnice ali kuhinje … morajo ta dela nujno potekati v dogovoru z lastnikom, pa tudi stroške bo verjetno kril on, saj bodo izboljšave pomenile dodatno vrednost za njegovo stanovanje.

Bloki
Bloki FOTO: Thinkstock

Za manjša dela, na primer barvanje, opremljanje in podobno, boste stroške verjetno nosili sami.

V vsakem primeru se z lastnikom podrobno dogovorite o tem, kaj lahko v stanovanju spreminjate – ali lahko barvate stene in kuhinjske elemente, lahko premaknete ali odstranite pohištvo … in predvsem, v kakšnem stanju morate stanovanje ob koncu najema vrniti

Spoštljivo s predmeti lastnikov

Če vam oprema in dodatki v stanovanju – na primer preproge, umetniška dela, kozarci, zavese, luči in podobno – ni povšeči, se z lastnikom dogovorite o tem, kam jih boste pospravili. Napačno bi bilo namreč predvidevati, da te predmete samo zato, ker so stari in obrabljeni, lahko preprosto zavržete.

Najvarneje bo, če dragocenejše stvari ali tiste, na katere so posebej navezani, lastniki pospravijo oziroma odpeljejo sami, ostalo pa skrbno pospravite v shrambo ali klet, kjer vam ne bodo na poti.

Barvna osvežitev

Že sveže prebeljene stene ali žareča barva na eni izmed sten lahko veliko prispevajo k osveženemu videzu stanovanja, po drugi strani pa barvanje sten ni nepovraten poseg.

Razen če lastnik izrecno nasprotuje barvanju, se tako poživitev ene ali več sten s svežim opleskom zares izplača – z majhnim vložkom denarja in dela boste dosegli velik učinek.

Tkanine delajo čudeže

Tkanine nam ponujajo neskončno možnosti, da še tako dolgočasno ali pusto stanovanje poživimo in dekor v njem povežemo v harmonično, všečno celoto.

Za zares celovit učinek se ne ustavite pri posteljnini in brisačah – predvsem okrasne blazine, kuhinjske krpe, prti in zavese so tisti, ki lahko, če jih seveda znamo izkoristiti, popolnoma spremenijo vtis v stanovanju.

Pa ne le okrasimo, s tkaninami lahko marsikaj tudi zakrijemo.

Preprosto prekrijte neugleden fotelj z velikim pregrinjalom (ali kosom metrskega blaga) in zaživel bo v novi podobi, ali pa pod pisanim prtom, ki sega vse do tal, skrijte temno, okrušeno mizico ali omaro.

In kar je najbolje: tkanine lahko, ko boste stanovanje zapuščali, brez težav odstranite in vzamete s seboj, da bodo polepšale vaš naslednji dom.

Zalepljeno – odlepljeno

Eden zvestih zaveznikov vsakega izkušenega najemnika je močan, dvostranski lepilni trak. Ta namreč omogoča pritrjevanje najrazničnejših predmetov na stene, omarice in druge površine brez zabijanja ali vrtanja.

Dekorativnih trikov, pri katerih si lahko pomagate z dvostranskim lepilnim trakom, je praktično neskončno – z njim lahko na steno pritrdite fotografije ali slike, na vrata pritrdite ogledalo ali neugledno stranico omare prekrijete z najljubšim blagom.

Uporaben je tudi v kuhinji – če vam na primer niso všeč ploščice nad delovnim pultom, jih lahko s pomočjo lepilnega traku in nekaj spretnosti preprosto prekrijete s povoščeno ali plastificirano tkanino s poljubnim vzorcem; in jo, ko se je naveličate, preprosto zamenjate.

Spomini ustvarijo dom

Ne glede na to, kako izbrano ali elegantno je opremljeno vaše najeto stanovanje – v njem se ne boste nikoli počutili doma, če ne boste obkroženi s predmeti ali okraski, ki so vam ljubi.

Fotografije s potovanj ali iz otroštva, najljubša preproga iz domače sobe, vaze in lončki za kavo …

Za občutek domačnosti in pripadnosti ni treba, da s seboj preselite velike kose pohištva.

Predvsem majhni okrasni in uporabni predmeti, ki jih ni težko preseliti ali vzeti s seboj, bodo stanovanju vdahnili karakter in ga spremenili v vaš čisto zaresen, pa čeprav le začasen dom.

Natančno se pozanimajte, kaj v stanovanju lahko spremenite. Večine lastnikov barvanje stene ne bo motilo.
Natančno se pozanimajte, kaj v stanovanju lahko spremenite. Večine lastnikov barvanje stene ne bo motilo. FOTO: iStockphoto
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698