Navada je železna srajca, toda ...
Odločitev za zamenjavo „običajnih“ čistil z ekološkimi je eden prvih korakov, ki jih lahko vsakdo izmed nas naredi doma in tako stopi naproti čistejši prihodnosti.
A kaj, ko smo „običajnih“ čistil vajeni, na trgu pa je je na voljo prava poplava proizvodov, ki se kitijo z oznakami „eko“, „bio“ in „naravno“. Barbara Bedenk, zaprisežena ekologinja in direktorica podjetja Ekoteka, ki v Sloveniji zastopa špansko linijo eko čistil „green“ nam je pomagala z nekaj nasveti.
Izberite kakovostne izdelke
Tako kot pri običajnih čistilih tudi v segmentu eko čistil najdemo bolj in manj kakovostne proizvode, višja cena pa ni nujno zagotovilo, da je izdelek tudi bolj kakovosten. Kupec se mora pred izbiro zato poučiti o sestavinah proizvoda, njihovem razmerju, doziranju, učinkovitosti, vplivu na okolje …
Ker pa poznavanje in razbiranje informacij z deklaracije izdelka zahteva veliko znanja in časa, si lahko pomagamo s certifikati, ki jamčijo za kakovost izdelka. Vodilni med njimi je tako imenovana „Evropska eko marjetica“ - enoten EU certifikat, ki zagotavlja, da z njim označeno čistilo ustreza naslednjim strogim kriterijem:
- velika učinkovitost, ki mora biti primerljiva z učinkovitostjo vodilnega čistila na „neekološkem“ trgu;
- biorazgradljivost, ki mora biti za pridobitev certifikata več kot 90 %; čistila iz linije Green imajo biorazgradljivost 95 % in več;
- energijska varčnost, ki pomeni, da so na primer sredstva za pranje perila in pomivanje posode učinkovita tudi pri nižji temperaturi vode;
- majhna poraba, kar pomeni, da je čistilo zelo koncentrirano in se uporablja razredčeno v vodi. Posledično ga tako porabimo manj, manjši so tudi stroški embalaže;
- boljše za zdravje – to pomeni, da so čistila manj nevarna za uporabnika. Alergiki, otroci in ljudje z občutljivo kožo, seveda ob pravilni uporabi, s temi čistili nimajo težav.
Bodite pozorni na koncentracijo in doziranje
Kako dobro čistilo deluje, kako vpliva na okolje in nenazadnje tudi to, koliko nas stane, je v veliki meri odvisno od tega, kako koncentrirano je oziroma kako ga redčimo in doziramo.
Kakovostna eko čistila so pogosto bolj koncentrirana od običajnih, saj to zahtevajo certifikati kakovosti; njihovemu visokemu koncentratu je potrebno prilagoditi tudi doziranje.
Zato si pred nakupom eko (pa tudi običajnih) čistil vzemite čas in preberite deklaracijo ter navodila za uporabo. V strahu, da ne bi odstranili vse umazanije namreč ljudje pogosto (u)porabimo več čistila, kot je potrebno.
Pripravite si izračun
Marsikdo je še vedno mnenja, da so ekološka čistila dražja od običajnih ter da gre za trend, ki si ga lahko privoščijo le premožni. To ne drži povsem – nekatera eko čistila so sicer res dražja in včasih je to res posledica trendovske blagovne znamke.

Pogosto pa se nam eko čistila zdijo dražja tudi zato, ker na primer 1 liter eko detergenta za pomivanje posode stane več kot liter „običajnega“ detergenta. Ob tem pa spregledamo, da je eko detergent morda veliko bolj koncentriran in da ga bomo lahko uporabljali precej dlje.
Za lažjo odločitev smo pripravili izračun cene eko čistil za enoletno uporabo v štiričlanskem gospodinjstvu, ki ga lahko vsakdo primerja s stroškom letne zaloge „običajnih“ čistil, ki jih uporablja. V izračunu smo upoštevali cene eko čistil linije Green, vključena pa vsa čistila, ki jih potrebujemo za čiščenje v gospodinjstvu:
- univerzalno čistilo
- sredstvo za pomivanje oken
- razmaščevalec
- čistilo za sanitarije in odstranjevalec vodnega kamna
- detergent za ročno pomivanje posode
- detergent za pranje perila.
Za zalogo zgornjih čistil, ki bo v štiričlanski družini zadostovala za eno leto (po eno pakiranje vsakega od prvih petih ter štiri pakiranja detergenta za praje perila) bi odšteli 125,36 EUR.
Morda se sliši veliko, a preden odmahnete z roko, premislite, koliko pravzaprav zapravite za običajna čistila.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV