Rešitev za zamudnike
Čas, ko sadimo čebulice, ki naj bi cvetele pomladi, je sicer res jeseni. A kaj, ko na jesensko sajenje ponavadi pozabimo, ali pa nam zanj zmanjka časa. Na to, kako lepo bi bilo uživati v lastnem nasadu spomladanskih cvetlic, se spomnimo šele pozno pozimi, ko zahrepenimo po barvah in življenju pomladi. Takrat pa je za sajenje „običajnih“ spomladanskih čebulic že prepozno.
Dobra novica za vse profesionalne ali ljubiteljske vrtnarske „zamudnike“ je, da ni čisto prepozno. Na trgu so namreč na voljo posebne čebulice, primerne za siljenje, ki ne potrebujejo faze mirovanja.
„Te čebulice so fazo mirovanja že preživele v hladilnici, zato so, ko jih kupimo, pripravljene za rast in cvetenje,“ pojasnjuje Melita Miš iz Arboretuma Volčji potok, kjer letos v okviru spomladanske ponudbe ponujajo tudi tovrstne čebulice.

V primerjavi z „običajnimi“ čebulicami, ki jih jeseni posadimo za 2-3 višine čebulice globoko, te, ki so pripravljene za siljenje, sadimo plitvo – le tako globoko, da jih pokrijemo z zemljo. „Če bomo sadili v lonec, ki ga bomo postavili na balkon ali na okensko polico, namesto substrata lahko izberemo mivko, ki je bolj dekorativna,“ svetuje Melita Miš in dodaja, da za sajenje teh čebulic ni potrebno, da je substrat bogat s hranilnimi snovmi, saj imajo dovoljšnjo količino hranil za rast in cvetenje čebulice že v sebi.
Cvetenje in oskrba
Od dneva, ko jih posadimo v zemljo, pa do takrat, ko bodo zacvetele, običajno traja 6 do 7 tednov, čebulice pa moramo v tem času zmerno, a ne preveč izdatno zalivati. „Če bomo čebulice gojili noter, na toplem, bodo te seveda hitreje zrasle in zacvetele, pa tudi hitreje odcvetele,“ pojasni Melita Miš.

Po cvetenju
Kot navadne so tudi te čebulice po cvetenju primerne za ponovno uporabo oziroma sajenje, seveda če z njimi pravilno ravnamo. Listja nikoli ne smemo porezati prezgodaj, takoj ko cvet odcveti, saj zeleni deli rastline poskrbijo za to, da se v čebulici po cvetenju nabere dovolj energije in hranil za naslednjo sezono.
In zakaj te „instantne“ čebulice niso bolj poznane in priljubljene?
Glavni vzrok, pojasni Melita Miš, je njihova cena. Te posebej pripravljene čebulice so namreč kar okoli 30 % dražje od običajnih, ki jih sadimo jeseni.
Zato se večina vrtnarjev raje odloča za jesensko sajenje, amaterski ljubitelji cvetja, ki bi radi svoj dom ali vrt polepšali z le nekaj pisanimi cvetovi, pa pogosteje posegajo po že posajenih in razcvetelih čebulnicah – predvsem narcisah, hiacintah in žafranih – ki so naprodaj v vrtnarijah in vrtnih centrih.
Torej – izgovorov za sivino ni več!
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV