Dominvrt.si
Najpogostejši vir slabe volje so prav živčni kužki in živahni otroci. Predstavite jih sosedom, pa bodo gotovo bolj razumevajoči.

Kako vzpostaviti dobre odnose s sosedi?

Dominvrt.si
28. 08. 2015 09.06
1

Le redki med nami si lahko privoščijo dom, ki meji na gozd, travnik ali jezero. Ostali smo 'obsojeni' na sosede, s katerimi si delimo stene, stopnišče, dvigalo, vrtno ograjo, ulico ...

Ponudite pomoč pri opravilih, ki jih sosedje teže opravljajo, in bogato boste nagrajeni s prijaznostjo.
Ponudite pomoč pri opravilih, ki jih sosedje teže opravljajo, in bogato boste nagrajeni s prijaznostjo. FOTO: iStockphoto

Osnovno vprašanje se glasi - so dobri medsosedski odnosi res nemogoči? Vsekakor pa drži, da so dobri medsosedski odnosi odvisni - tudi od nas samih.

Zato si preberite nekaj nasvetov, kako vzpostaviti dobre ali izboljšati slabe medsosedske odnose:

1. Vedno pozdravite

VEDNO! Ne glede na to, s katero nogo ste vstali, kakšno je vreme ali kaj se vam plete po zaposleni glavi, je prijazen pozdrav prvo in zlato pravilo medsosedskih odnosov. Z njim namreč človeku, ki živi bliže kot vaši starši ali najboljši prijatelji, daste vedeti, da ste ga opazili, da vam ni vseeno zanj ter da ga upoštevate in spoštujete.

Če se boste po kratkem pogovoru zapletli v klepet ali ne, je vaša stvar; če ja, naj bo ta iskren, ne prisiljen, s koristoljubnimi ali opravljivimi motivi v ozadju.

2. Pokažite jim, da so dobrodošli

Morda je malo klišejsko, a zato nič manj primerno za prebijanje ledu: če so se v vaš hodnik ali sosesko priselili novi sosedje, jim dobrodošlico izrecite s kratkim obiskom (tako denimo počnejo Japonci).

Šopek rož, steklenica vina ali doma pečeno pecivo bodo kar pravo darilce za takšno priložnost, in zagotovilo, da boste imeli v soseski prijatelja več. Le vprašanje časa je, kdaj vam bo zmanjkalo sladkorja, skodelice mleka ali motornega olja, in takrat vam bo novo poznanstvo prišlo še kako prav.

3. Velikodušno delite pridelek

Marsikje med sosedi že več generacij poteka „plemenska vojna" okoli stare češnje, rodovitne jablane ali bujne vzpenjajoče vrtnice, ki raste na meji med vrtovi. Namesto da obrezujete in privezujete veje, zgodaj zjutraj vohunite za morebitnimi „tatovi" in se čez ograjo obstreljujete z grozečimi pogledi, se dogovorite, kako boste pridelek razdelili.

Bodimo iskreni: za vse bo dovolj. Podobno velja za skupne dovozne poti - zakaj bi postavljali zapreke in si kvarili dneve s slabo voljo?

4. Izmenjujte vrtnarske nasvete in sadike

Glede na to, da so vaši vrtovi blizu skupaj, si s sosedi poleg ograje delite tudi sestavo prsti, podnebje, plevele in celo vrtne škodljivce. Zato je izmenjava vrtnarskih izkušenj in sadik ter semen rastlin, ki so dobro uspele, med sosedi še toliko bolj dobrodošla.

Ponudite sosedi sadike paradižnikov, ki ste jih vzgojili iz lanskih velikih plodov, ali jo prosite, če vam podari sadiko ali dve tiste čudovite solate, ki ste jo občudovali na njenem vrtu. Boste videli, deluje!

5. Občudujte in pohvalite trud

Tudi če niste ljubitelj vrtnih palčkov, ki so se razmnožili na drugi strani plota, ali če malce tradicionalne pelargonije, ki se bohotijo s sosedovega okna, niso vaše najljubše okrasne rastline, vedno pohvalite sosedove „zelene prste".

Saj ne pravimo, da lažite, le izpostavite tisto, kar vam je všeč, na primer bujno cvetenje rastlin (če vam izbira sorte ni najbolj všeč) ali izvirno zasaditev (če se nikakor ne morete sprijazniti s tem, da si je sosed omislil korito v obliki laboda). Saj vas nič ne stane, soseda pa boste spravili v dobro voljo.

6. Ponudite pomoč

Zalivanje rož med njihovim dopustom vam bo vzelo zelo malo časa - konec koncev se lahko k njim odpravite kar v copatih - poleg tega pa vam bodo med vašim oddihom brez dvoma radi vrnili uslugo.

Podobno velja tudi za pomoč pri drugih opravilih, na primer prenašanju in montaži nove kuhinje ali obrezovanju drevja. Ne pozabite - dobrota se vedno dvojno poplača!

7. Povabite jih na zabavo

Da ne boste trepetali pred nenapovedanim obiskom mož v modrem, bo najbolje (in precej ceneje), če na zabavo ali piknik povabite še sosede. Tudi če niste ravno v najboljših odnosih, bodo dišeča, doma pripravljena hrana, osvežilna pijača ali celo kozarček ali dva aperitiva pomagali zrahljati vzdužje in pomiriti strasti. No, seveda le v primeru, da jih boste povabili dovolj zgodaj, preden boste vi in vaši gostje že preveč razigrani in glasni.

8. Spoznajte jih s svojim ljubljenčkom

Predstavljajte si, da ste na njihovem mestu in vas nekajkrat na dan, pravzaprav vsakokrat, ko se odpravijo od doma ali vračajo domov, napade in nalaja sosedovo ščene, pardon, vaš dragi štirinožec. Nič čudnega, da so nejevoljni.

Da se to ne bi zgodilo, mora vaš kosmatinec sosede spoznati in si jih zapomniti, kar boste najlaže dosegli z medsebojnimi obiski in prijateljskimi pogovori čez ograjo.

Seveda ste vabljeni, da k našemu seznamu dodate tudi še kaj svojega. Pa dobre medsosedske odnose!

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698