Krivdo za to, da nas že kmalu morda ne bo več grelo toplo, skoraj poletno sonce, je pripisati ledenim možem Pankraciju, Servaciju in Bonifaciju. Za povrh pa še njihovi zvesti pomočnici - mokri Zofki.
Kdo so ledeni možje?
Prvotno seveda omenjeni svetniki niso imeli prav nobene povezave s kislim majskim vremenom. Pankracij, ki goduje 12. maja, je zaradi svoje trdne vere umrl pri rosnih 14. letih in tako postal simbol vztrajnosti in nedolžnosti ter zaščitnik cvetja in otrok.
Za razliko od njega je imel Sveti Servacij precej pestro in živahno mladost; iz različnih zagat mu je moral večkrat pomagati sam Bog. Kasneje je postal duhovnik in misionar, po smrti pa njegovega groba bojda nikoli ni pokril sneg, zato se nanj še danes obračamo s prošnjami proti zmrzali in škodljivcem (mišim in podganam).

Sveti Servacij velja tudi za priprošnika za srečo in uspeh. Tretjega izmed ledenih mož, škofa Bonifacija, ki goduje 14. maja, je mučeniška smrt doletela med opravljanjem misionarskega dela na območju sedanje Turčije. Zofija, ki goduje 15. maja, je, kot pove njeno ime, ki v latinščini pomeno modrost, simbol učenosti.
Legende o njenem življenju so si različne, pogosto pa jo upodabljajo kot mater treh hčera s palmo, knjigo ali nečkami v rokah.
Majski svetniki in vrtna opravila
Majske svetnike so naši predniki jemali zelo resno. Sveta Zofija naj bi „žegnala zemljo“, zato so na njen god otroci prvič smeli bosi iz hiše, njihove mame pa so na ta dan na balkone postavile korita z balkonskimi rastlinami.
V dneh pred Zofko, ko godujejo ledeni možje, so v sadovnjakih in vinogradih pogosto kurili krese, da bi bodoči pridelek zaščitili pred pozebo.
Danes se ob omembi Zofke in ledenih mož večina le namuzne, a če želimo na svojem vrtu pridelati obilico zdrave zelenjave in sadja, sledenje stoletja starim nasvetom nikakor ne bo odveč.
Tako naj pred Zofkinim godom nikakor ne bi na prosto sadili toplotno občutljivega paradižnika, pa tudi z nekaterimi drugimi rastlinami, kot so kumare, bučke, jajčevci in artičoke bo, še posebej, če na vrtu nimamo tople grede ali možnosti pokrivanja sadik, bolje počakati. Enako velja za fižol.
„Velikega travna mokrota, malega srpana suhota,“ pravi eden izmed ljudskih rekov, pa tudi mnogi drugi so si edini, da mokro in mrzlo vreme v času ledenih mož in Zofke pomeni lepo, toplo poletje.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV