Prilagajanje sodobnim trendom
Še pred nekaj desetletij je v slovenskih domovih za srce doma veljala dnevna soba. V njej smo se družili, počivali in sprejemali goste, kuhinja pa je bila pomaknjena v tako imenovani „servisni" del doma, skupaj s kopalnico in toaletnimi prostori.
A danes so se trendi spremenili, sodoben način bivanja postavlja pripravljanje hrane za družino in goste v samo središče domačega življenja. In prav takšnemu načinu življenja je namenjen kuhinjski otok.
Dilema o velikosti
Čeprav kuhinjski otoki nimajo fiksnih dimenzij in je njihova velikost prepuščena potrebam in dimenzijam kuhinje vsakega posameznika, velja, da mora biti funkcionalen kuhinjski otok dolg vsaj 1,2 metra in širok več kot pol metra.

Seveda pa moramo ob tem paziti tudi, da bo okoli njega dovolj prostora za neomejeno gibanje. Če je torej vaša kuhinja manjša od 4 krat 2,5 metra, bo kuhinjski otok v njej prej v napoto kot korist.
Sanje kuharjev
Če imate prostor zanj, bo kuhinjski otok zagotovo uresničil sanje vsakega dobrovoljnega kuharja oziroma kuharice. Le zakaj bi kuhali zaprti v ozek prostor in z vrsto omaric pred nosom, če se lahko med sekljanjem, mešanjem in stepanjem pogovarjate z gosti?
Z nekaj posegi v inštalacije lahko do kuhinjskega otoka pripeljete elektriko za štedilnik in celo vodovod ter odtok. Tako bosta priprava hrane in pomivanje po kosilu postala družabna priložnost.
Še več prostora za shranjevanje
Druga dobrodošla prednost kuhinjskega otoka je, da ponuja veliko prostora za shranjevanje. Smetnjak za ločevanje odpadkov, dodatni hladilnik ali police za kuhinjske aparate, ki jih ne uporabljate vsak dan kot so denimo večnamenski mešalnik, aparat za peko kruha in veliko ostalih potrebščin.
Police v notranjosti kuhinjskega otoka so kot nalašč za to, da nanje pospravite vse, česar v kuhinji ne potrebujete prav vsak dan. Tako bodo naprave in posoda varni pred prahom, maščobo in umaz
anijo, na pultu bo ostalo več prostora za delovne površine in priprava obrokov bo bolj udobna.
Za družinski zajtrk ali večerno druženje
Kuhinjski otok lahko služi tudi kot zajtrkovalni pult ali domači „šank", ob katerem se proti večeru zberejo družina in prijatelji. Če imamo dovolj prostora, otok podaljšajmo v nekakšno visoko mizo, za katero sedimo na visokih barskih stolčkih, prostor pod mizo pa lahko vse do tal zapolnimo s stojalom za vino.
Stapljanje ali kontrast?
Poleg prostora je pomembno tudi to, kako se bo otok v vaši kuhinji ujemal z ostalim pohištvom. V osnovi imate dve možnosti - ujemanje ali kontrast.

Če si boste otok omislili naknadno, bo druga možnost verjetno lažje izvedljiva, pa vendar se splača povprašati pri proizvajalcu kuhinje - če želite, da se stranice ali delovna površina ujemajo z vašimi kuhinjskimi omaricami, vam morda lahko pomagajo s po meri odrezanimi paneli prave barve.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV