Naš dom bo krasila le dober teden ali dva, v najboljšem primeru slab mesec. Pa vendar je izbira popolne, najlepše praznične smrečice ali jelke, eno najpomembnejših predprazničnih dejanj.
Brez dišečega zelenega okrasa, ki v dnevno sobo prinese tisto pravo, čarobno pravljično vzdušje, si decembrske praznike res težko predstavljamo.
Kako torej izbrati drevešček, s katerim bomo imeli veliko veselja in čim manj skrbi?
Izmerite dvakrat, kupite enkrat
Ta zlati nasvet za domače mojstre še kako velja tudi pri nakupu božičnega drevesca. Večina si namreč želi, da bi bilo njihovo okrašeno drevesce čim večje, pri tem pa pozabijo, da ne bo stalo sredi mestnega trga, ampak v dnevni sobi.
Poleg višine izmerite tudi širino – premer prostora, ki ste ga namenili za drevesce. Nekatere vrste smrek in jelk so namreč bolj goste, čokate in široko razraščene, druge pa bolj ozke in vitke. Že pri nakupu izberite takšno, ki bo ustrezala prostoru; če boste veje krajšali in redčili naknadno, bo namreč drevesce videti precej ubogo.
In še tretja stvar: glede na velikost podstavka izmerite, kako velik je lahko premer oziroma obseg debla drevesca, da ga boste lahko močno in varno pritrdili.
Kupujte lokalno
Res je, da nakupovalni centri v predprazničnih dneh ponujajo veliko izbiro in predvsem ogromne količine drevesc vseh velikosti, vendar bodite pri nakupu pozorni na to, odkod drevesca prihajajo.
Če je za njimi dolga pot, obstaja velika verjetnost, da so že dolgo posekana in večkrat grobo premetana, zato se bodo prav mogoče kmalu posušila ali osula.
Namesto pred nakupovalni center se raje odpravite v lokalno drevesnico, kjer je možnost, da najdete sveže posekano smrečico, večja. Pa še podprli boste lokalne gozdarje.
Kupite sveže
Prav tako kot za kupovanje sadja tudi pri nakupu božičnega drevesca obstaja nekaj trikov, s katerimi preverjamo svežino:
1.) Preizkusite vejico: izberite katerokoli vejico drevesca, jo primite med palec in kazalec ter nežno potegnite k sebi in navzdol. Če boste končali s pestjo, polno iglic, je to znak, da drevesce ni več najbolj sveže.
2.) Vonj iglic: utrgajte nekaj iglic, jih zmečkajte med prsti in povohajte. Če vonj ni res intenziven, je ne kupite.
3.) Otresanje: dvignite drevesce kakih 20 cm od tal in ga spustite na tla. Če bodo ob tem odpadle iglice z zunanjih vej, drevesce ni sveže (nič čudnega pa ni, če nekaj iglic odpade z notranjosti drevesca)

4.) Debelina debla: prepričajte se, da je debelina debla primerna za v vaš podstavek. Če boste doma poskušali spodnji del stanjšati boste namreč pri tem odstranili lubje, z njim pa celice, ki drevesce oskrbujejo z vodo iz posode in skrbijo, da se ne posuši.
Komentarji (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV