1.) Koliko lahko plačam?
Da bo vaše iskanje čim bolj natančno, usmerjeno in s tem uspešno, si vnaprej določite zgornjo mejo, torej največji znesek, ki si ga lahko privoščite za najem stanovanja. Pri tem upoštevajte predvsem svoj (predvideni) mesečni dohodek – stroški za stanovanje naj, če je le mogoče, ne presegajo tretjine mesečnega prihodka.
Poleg zneska najemnine pri izračunu ne pozabite upoštevati mesečnih stroškov stanovanja (ti navadno niso všteti v najemnino) ter dodatnih stroškov, na primer za najem garaže in podobno.
2.) Kako iskati?
Če so vaše zahteve (pa tudi finančne zmožnosti) večje in imate težave predvsem s časom, je pametno, da nalogo iskanja stanovanja zaupate agenciji. Če pa ste finančno omejeni in vas iskanje novega doma vsaj malo zanima, se ga lotite sami.
Oglasnik, mali oglasi v dnevnem časopisju, predvsem pa spletne strani z nepremičninskimi oglasi bodo vaš glavni vir informacij, naslednji korak – stik z lastniki - pa boste opravili po telefonu.
V primeru, da stanovanje najamete preko agencije, bodo začetni stroški najverjetneje višji vsaj za znesek enomesečne najemnine (v nekaterih primerih še več).
3.) Kaj iskati?
Da se ne boste izgubili v nepregledni množici ponudb in možnosti si, preden se resno lotite iskanja svojega novega doma na list papirja napišite seznam svojih zahtev in pričakovanj.
Pri tem ne pozabite na:
- makrolokacijo - v katerem delu mesta želite živeti
- mikrolokacijo - kakšno okolico želite in kaj od nje pričakujete; vam je pomembna višina in starost
stanovanjske zgradbe, kolesarnica in garaža, bližina avtobusne postaje ali trgovine …
- lego stanovanja - na katero stran neba naj bo obrnjeno
- opremo – ali iščete stanovanje z balkonom, morda s klimo, jee pogoj pomivalni stroj, kopalna kad...?
- druge zahteve - ste kadilecali kadilka, se boste selili skupaj s svojim štirinožnim ljubljenčkom, morda delate ponoči in vas moti popoldanski vrvež otrok na igrišču...
Seveda je tudi v tem primeru največ odvisno od denarja - več ko ga imate, lažje boste našli stanovanje, ki v celoti ustreza vsem vašim zahtevam. Če ste prisiljeni v sklepanje kompromisov, se pazljivo odločite, kje ste pripravljeni popustiti. Napačna odločitev bo namreč vodila v veliko slabe volje in ponovno naporno iskanje novega doma.
Vprašanja pred podpisom pogodbe:
1.) Kaj plačujem?
Preden ste prepričani, da vam neko stanovanje (ali hiša) ustreza – tako cenovno kot glede ostalih zahtev – se še enkrat prepričajte o tem, kakšni bodo vaši mesečni stroški oziroma kaj je vključeno v dogovorjeno najemnino. Torej, kakšna je mesečna obveznost do najemodajalca in kaj vključuje?
Če se stroški plačujejo ločeno, morate vedeti, katere boste plačevali vi ter kakšen bo okviren znesek. Lastnike prosite, da vam pokažejo položnice za en zimski in en poletni mesec preteklega leta. V navadi je, da tekoče stroške, na primer za elektriko, vodo, vzdrževanje, telefon ipd. plača najemnik, v rezervni sklad pa vplačuje lastnik. A če o tem niste prepričani, raje vprašajte.
2.) Kaj podpisujem?
Mnogi najemniki, še posebej „novinci“, so, ko končno najdejo gnezdece, ki jim ustreza, tako navdušeni (ali pa tako utrujeni in naveličani iskanja), da pogodbo podpišejo, ne da bi jo prebrali.
Nepazljivost vam lahko prinese veliko resnih težav, zato pred podpisom pozorno preberite pogodbo, še posebej:
- datum sklenitve in datum poteka pogodbe
- višina mesečne najemnine in višina varščine
- morebitne „penale“ v primeru izselitve pred potekom pogodbe
- morebiten določen čas, v katerem morate obvestiti najemodajalca o izselitvi (npr. 3 mesece preden se nameravate izseliti)
- morebitne obveznosti najemnikov glede popravil in opravil, povezanih s stanovanjem
- možnost oddajanja stanovanja naprej (v primeru, da si najdete sostanovalca/ko)
- morebitna politika ali določila okoli obiskovalcev, hišnih ljubljenčkov, kajenja...
- morebitni člen o avtomatskem podaljšanju pogodbe (če se da, se mu izogibajte; nikoli ne veste, kaj se bo zgodilo prihodnje leto)
- členi o pravicah najemodajalca - kot najemnik/ca stanovanja imate namreč pravico do zasebnosti, zato bodite pazljivi pri členih, ki lastniku stanovanja dovoljujejo svoboden vstop vanj. V času najema naj bi lastnik v stanovanje vstopal le v nujnih primerih (popravila ipd.)
3.) Kaj najemam?
Samoumevno, pa vendarle: pred podpisom pogodbe ste, ne glede na to, kako ugodna je najemnina, upravičeni do možnosti natančnega ogleda stanovanja, ki jo seveda izkoristite. S seboj povabite partnerja ali prijatelja/co – več glav več ve in dodatni par oči nikoli ne bo odveč.
Pozorni bodite predvsem na skrite napake in pomanjkljivosti, na katere opozorite tudi lastnika.
Sicer se namreč kaj lahko zgodi, da boste zanje krivi sami.
Obvezno preglejte in preizkusite:
Cevi in napeljave - plinske, vodne ter se prepričajte, da te ne puščajo in niso v kritičnem stanju; obvezno se tudi prepričajte, da iz pipe ali prhe pod normalnim pritiskom tečeta tako topla kot hladna voda, WC kotliček in splakovanje morata delovati normalno, školjka se ne sme mašiti, električna stikala in vtičnice morajo delovati, prav tako tudi električne naprave kot so hladilnik, pralni stroj in seveda luči.
Okna, stene, stropi – okna in vrata se morajo gladko zapirati in odpirati. Če so okoli njih ali kjerkoli drugje na stenah ali stropu vlažni ali plesnivi madeži, nanje opozorite lastnika. Preverite tudi stene in ne pozabite – več zunanjih sten pomeni več zasebnosti, hkrati pa višje stroške ogrevanja (in hlajenja).
Hrup – glede na vaš značaj, način življenja in pričakovanja so lahko zvoki, ki v stanovanje v različnih delih dneva prihajajo od zunaj, neznosni, moteči, nemoteči ali celo dobrodošli. Oglejte si okolico in se pogovorite z lastnikom.
4.) Se lahko pogajam?
Podobno kot pri nakupu nepremičnine, so pogajanja mogoča tudi pri najemu, njihov uspeh pa je odvisen od mnogih dejavnikov. Jeseni oziroma v sezoni, ko je povpraševanje po najemih stanovanj največje, se boste pogajali težje kot v mesecih, ko je povpraševanja (torej vaša konkurenca) manjše.
Pri pogajanju bodite vseskozi vljudni in ne postavljajte ultimatov; bolj uspešni boste, če ponudite pomoč, na primer, da boste v zameno za nižjo najemnino kosili zelenico okoli hiše, pomivali stopnice ali z avtomobilom pripeljali večje nakupe.
Morda se vse našteto v članku zdi precej samoumevno, a verjemite nam, tudi najbolj izkušeni so že kdaj naredili najbolj začetniško napako.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV