Dominvrt.si
Jablana

Kaj postoriti v sadovnjaku pred zimo?

Dominvrt.si
14. 11. 2018 08.09
1

Še preden zima pokaže vso svojo moč, sadna drevesa v sadovnjaku prebelimo, s čimer bomo debla zavarovali pred pokanjem skorje. Sicer je dobro, da se pred samim sajenjem posvetujemo s strokovnjakom za sadjarstvo, nekaj splošnih nasvetov pa boste dobili v našem članku.

Sadilna jama naj bo na pravem mestu.
Sadilna jama naj bo na pravem mestu. FOTO: iStockphoto

Ustrezna priprava in sadilno mesto

Za začetek je vsekakor dobro, da pogledamo po sadovnjaku in razmislimo, kje bi bilo najustreznejše mesto za sajenje sadnega drevja. Če imamo zelenjavni vrt, je priporočljivo, da se sadovnjak nahaja po njem, sploh če je naš vrt na južni strani. Še najbolje pa je, da se med zelenjavnim vrtom in sadovnjakom nahaja zelenica.

Strokovnjaki svetujejo, da je zadostna odmaknjenost od zelenjavnega vrta potrebna tudi zaradi škropljenja sadnega drevja spričo bolezni in škodljivcev, čemur se ne moremo povsem izogniti. Pri določanju sadilnega mesta ne pozabimo na sosede in sosedov vrt  ali sadovnjak. Zato pazimo, da ne bi drevesa, ko bodo zrasla do polne višine, senčila sosedovega vrta.

Primerne sorte in orodje

Po izbiri primernih sort, nakupu sadik v drevesnici in pripravi sadilne jame ter orodja je čas za sajenje. Kaj potrebujemo? Dovolj velik in močan količek, sadjarsko gnojilo, ki ima sestavo prilagojeno posebnim potrebam sadnega drevja in sodi na dno sadilne jame oz. pod korenine.

Češnja
Češnja FOTO: Profimedia

Oskrbimo se tudi z dolgo delujočim organskim gnojilom, ki ga dodamo nad območje korenin. Koristna bo tudi mreža proti voluharju in zaščita za deblo dreves pred divjadjo. Za zaščito pred zajci so najbolj hvaležna mlada drevesa.

Za izkop jame ne pozabimo »usposobiti« lopate, pri krajšanju sadike in rezi debelejših korenin pa nam bodo v pomoč sadjarske škarje. Ko drevesa posadimo, jih, če kaže na sušo, tudi zalijmo in nato privežimo h količku.

Oskrba pred zimo

Nikar ne pozabimo na primerno oskrbo sadovnjaka pred zimo. Med ta opravila uvrščamo obrezovanje ob obiranju poškodovanih oziroma zlomljenih vej, ki jih oskrbimo s kakovostno cepilno smolo. Iz sadovnjaka odstranimo vse odpadle, gnile plodove, pokosimo pa tudi travo. 

Še pred snegom zaščitimo sadno drevje pred zajci in divjadjo. Najučinkovitejša zaščita je dovolj visoka ograda.

Najprimernejši čas za jesensko varstvo z bakrenim pripravkom je v novembru, ko je odpadlo vse listje. Takrat opravimo tudi prvo škropljenje, s katerim preprečujemo širjenje hruševega ožiga in različnih bolezni zaradi škodljivih vrst gliv.

Pod drevjem okopljemo, da uničimo plevele, in plitvo vkopljemo sadjarsko gnojilo, ki ima sestavo, prilagojeno posebnim potrebam sadnega drevja.

Mrežo namestimo že jeseni, da bodo jablane varne pozimi.
Mrežo namestimo že jeseni, da bodo jablane varne pozimi. FOTO: Profimedia
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698