Sobotna 'urbana vrtna tovarna'
Med 10. in 12. uro dopoldne boste to in prihodnjo soboto (10. in 17. julija 2010) pred ljubljanski Pionirskim domom lahko izmenjali izkušnje in znanja o vrtnarjenju, pomagali pri sajenju zelišč in začimb ter domov odnesli prenovljen, unikaten cvetlični lonček.
Zato izmerite dolžino okenskih polic, ograje balkona, prinesite svoje potaknjence ali sadike, rabljene lončke, morda jih boste hoteli s kom zamenjati, lahko pa tudi pridete brez vsega!

Kako in kje boste na okenskih policah pritrdili domov prinesene lončke, se boste odločali sami, na delavnici pa vam bo skupina strokovnjakov in strokovnjakinj svetovala tako o izbiri, negi in uporabi zelišč, kot tudi primerni lokaciji in načinih ureditve lončkov na balkonih in oknih.
Zasajeni lončki bodo razpostavljeni tudi v okoliškem javnem prostoru, kjer bodo na voljo mimoidočim, da jih vzamejo in z njimi obogatijo svojo okensko polico.
Glavna ideja projekta Paz!lonček je izmenjava in ponovna uporaba starih cvetličnih lončkov, ki jih ljudje ne uporabljajo več. Ti se na verandi Pionirskega doma zbirajo že od konca maja, ustvarjalne otroške rokice pa jih že cel junij prenavljajo v okviru otroških likovnih delavnic, ki jih organizira Pionirski dom na čelu z mentorjem Iztokom Amonom.
3P – Pr!spevaj, predelaj, pr!hrani!
Za projektom Paz!Lonček stojijo krajinske arhitektke in urbanistke Mojca Balant, Katja Fak, Urša Kisovec, Urška Kranjc, Tanja Maljevac, Maša Šorn in Petra Vertelj Nared, ki delujejo v skupini Paz!Park.
Projekt Projekt so pripravile v sodelovanju z Zavodom Bunker in Pionirskim domom v okviru projekta Vrt mimo grede.

Snovalke projetka sledijo načelu 3P: PR!SPEVAJ, PREDELAJ, PR!HRANI. Njihova vizija je krepitev kakovosti življenja v soseskah preko lokalnih centrov izmenjave izkušenj, znanja in dobrin. Trajnostno naravnan model je namenjen spodbujanju medgeneracijskega sodelovanja in izmenjavi ter ponovni uporabi tako znanja kot materiala.

S kreativno prenovo in ponovno uporabo predmetov, na katere so ljudje že pozabili, se tako zmanjša potreba po novih predmetih in razbremeni en majhen del odlagališča. Osnovni principi so sodelovanje (vključevanje prebivalcev), aktivacija individualnih in skupnih kreativnih moči, izmenjava blaga in znanja ter zmanjšanje porabe in odpadka ter s tem povezane energije, vode in onesnaženja okolja.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV