Čiščenje ribnika
Nevenka Breznik, strokovnjakinja Kluba Gaia, največjega slovenskega kluba, ki brezplačno svetuje ljubiteljem vrtnarjenja, lastnikom vodnih motivov svetuje, naj najprej odstranijo odmrle dele rastlin, zlasti kupe gnilega listja, ki se nabirajo na dnu vodne kotanje.

Ta naj ima največ enocentimetrske odprtine, listje z nje pa sproti odstranjujemo. Pozimi bo močna mreža lačnim plenilskim živalim onemogočala sladkanje z ribami.

Rastline zavarujemo pred zimo
Ko odstranimo odmrle in poškodovane dele rastlin, lahko občutljivejše lepotice potopimo v globljem vodnem vrtu globoko v vodo, kjer ne zmrzuje. Nekatere rastline oblikujejo zimske brste, ki se sami potopijo na dno ribnika. V plitvejšem ribniku ponavadi te možnosti ni, zato jih zaščitimo drugače.
Ena možnost je prekrivanje vodne kotanje s toplo debelo zaščito, poslužujemo pa se je lahko le, če ne gojimo rib. Vodno kotanjo pokrijemo s ploščo iz vezanega lesa, nanjo pa naložimo še plast listov ali slame za večjo toploto in izolacijo.
Nekatere rastline, ki jih gojimo v vodnem vrtu, zimske mesece raje preživijo na suhem. Taka sta na primer raščavi škrnicelj ali kala.
Rastline lahko tudi umaknemo in shranimo, skupaj z njihovimi posodami, ki jih zavarujemo z agrokopreno ali v šoti.
Bolezni in škodljivci v vodnem vrtu
Pozno jeseni temeljito pregledamo, če so se na rastlinah naselile škodljive žuželke. Škropljenje z insekticidi med rastno dobo in v bližini ribnika ni zaželeno, saj lahko škodljivo vpliva na ribe, zato škodljivce odpravljamo zdaj. Uši učinkovito odpravimo z naravnim insekticidom na osnovi piretrina, ki ga pridobivamo iz rastline bolhač.
Nekatere rastline z roba ribnika lahko v poznem poletju in zgodnji jeseni napade pepelasta plesen. Bolezen učinkovito preprečimo z rednim škropljenjem vsakih deset dni z naravnim varovalnim sredstvom na osnovi sojinega lecitina.

Včasih opazimo na lokvanjih črne pege, robovi listov pa se sušijo in črnijo. Take liste takoj odstranimo pri osnovi. Če smo bili pri tem dovolj hitri, se bo napredovanje bolezni ustavilo, v nasprotnem primeru se bolezen širi naprej, zato okužen lokvanj odstranimo iz ribnika.
Velik problem v vodnem vrtu in njegovi bližini so polži, zato okrog rastlin v bližini ribnika nanesemo naravni gel proti polžem, ki nima vonja in je obstojen tako v vlagi kot v suši. Gel naredi bariero, čez katero polž ne gre, tako pusti naše rastline pri miru.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV