Prijazne do okolja
LED svetilna telesa so med strokovnjaki, pa tudi nekaterimi okoljsko zavednimi posamezniki, priljubljene predvsem zaradi izjemne varčnosti pri porabi. S preprostim poskusom so dokazali, da veriga svetilk v enakem času porabi kar 50-krat manj energije kot veriga z enakim številom običajnih sijalk. Slednje so tako pogoltne predvsem zaradi svoje toplote, saj kar 90 odstotkov električne energije, ki jo porabijo, pretvorijo v toploto, in ne v svetlobo.

Poleg varčnosti z električno energijo je trajnost oziroma načrtovana življenjska doba LED svetilk vsaj nekajkrat daljša od življenjske dobe fluorescentne cevne sijalke in bistveno daljša od trajnosti običajnih sijalk. To posledično pomeni manj pregorelih in odvrženih žarnic ter manj odpadkov.
Nagel razvoj
Glede na njihovo varčnost se upravičeno sprašujete, v katerem grmu tiči zajec; zakaj LED svetilke do danes še niso nadomestile vseh običajnih in fluorescentnih cevnih sijalk (po domače neonk) v naših domovih? Odgovor se skriva v lastnostih LED svetilk. Njihov svetlobni snop je namreč, za razliko od običajnih svetilk, ki smo jih vajeni, zelo ozek in usmerjen. Tako na primer stropna luč v jedilnici osvetli mizo pod seboj, tla, stene, omarice in celo strop (če to seveda dopušča senčilo svetilke), medtem ko bi LED sijalka, nameščena v isto stropno luč, metala le zelo ozek snop svetlobe direktno navzdol.
Izboljšave seveda niso nemogoče, pravzaprav se dogajajo bliskovito hitro, saj strokovnjaki že iščejo načine, kako v eno sijalko namestiti več LED sijal, usmerjenih v različne smeri. Take sijalke dokaj dobro posnemajo svetlobo, ki smo je v svojih domovih vajeni iz časov „običajne žarnice“.
Dobrodošla in cenejša sprememba
Druga lastnost, ki nepodučene uporabnike ponavadi odvrne od nakupa LED sijalk, je toplota njihove svetlobe. Kot močan argument proti fluorescentnim ali LED sijalkam ljudje pogosto odmahnejo z rokami, češ da si v svojem domu ne želijo „mrzle, bolnišnične svetlobe“. Svetloba, ki jo oddajajo običajne sijalke, je namreč v primerjavi z dnevno svetlobo rumenkasta, zato nam daje občutek topline in domačnosti; v primerjavi z njo bo svetloba LED sijalk delovala hladno, modrikasto ali belkasto. Sprva morda neprijetno, a upoštevajte, da lahko (v povprečju) na ta račun za kar 80 odstotkov zmanjšate račun za električno energijo. Vredno razmisleka, kajne?
Argumenti ZA
Kaj torej storiti? Strokovnjaki vsekakor priporočajo prehod na LED tehnologijo, ki se bo v naslednjih mesecih in letih še razvijala in tako postajala uporabnikom vse bolj prijazna. Vendar se spremembe lotite postopoma. Najprej z LED sijalkami nadomestite obstoječe fluorescentne sijalke (na primer v kopalnici), saj bo pri njih razlika manj opazna, nato luči na hodnikih ali v garaži, delovne luči (pri teh je snop svetlobe namenoma ozko usmerjen, zato bodo LED svetilke kot nalašč) in šele potem ambientalna svetila v bivalnih prostorih.
Za „spoznavanje“ z LED lučkami si lahko omislite tudi tako imenovano svetlečo vrv, ki jo pritrdite pod kuhinjske omarice namesto cevnih sijalk. Ne pozabite: počasi se daleč pride. V tem primeru pa vsekakor tudi veliko prihrani!
Komentarji (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV